Σελίδες

Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015

Kek me arra dhe shurup - Karidhopita - Pecan pieMirebrëma miqtë e mi.
U be kohe pa shkrojtur ... Uroj te gjithë të jeni mirë dhe të kujdeseni për veten dhe per te dashurit tuaj.

Sot eshte dita e parë zyrtare e pranverës dhe sot dielli është më i ngrohte, zogjtë cicerojne gjithe diten dhe pemët e bajames kanë filluar të lulëzojnë atë lulen e bukur rozë .. Çdo gjë tregon se arriti fundi i dimrit te mërzitshëm dhe vera po na shkel syrin ;)

Unë kam filluar të kujdesem per dieten time dhe pres me padurim verën, lojra pafund në plazh, rrobat e lehta, shëtitjet pafund dhe në përgjithësi të gjitha ato bukurite që na ofron vera.
Te kujdesemi per dietën tone nuk do të thotë te privohet cdo gje e shijshme! Por duhet te japim rendesi se çfarë do konsumojme dhe sa.. Embelsirat duhet reduktuar në minimum në qoftë se deshironi të humbisni më lehtë kilet e padëshiruara. Por në qoftë se ju jeni të dashuruar pas embelirave (si mua!), nuk është e lehtë për ti hequr nga programi ushqimor. Prandaj une sot u zgjova herët në mëngjes, vajta në mal per jogging dhe u ktheva me frymëzim për të shkuar në kuzhinë dhe per te gatuar nje embelsire.
Gatova nje kek, tradicional qe bejne ketu ne greqi,  me shurup dhe me arra  por une e trazova pak receten dhe bera me light .. (pra në vend të 10 vezë qe zakonisht vënë une vura 3, gjalpin-margarinën e zevendesova me  vaj ulliri, dhe sheqerin e bardhë e zevendesova me mjalt dhe sheqer te zi) Po e shkruaj recetën dhe jam e sigurt se do ju pelqej shume.

PERBERESIT 


 • 3-4 vezë
 • 1 filxhan sheqer i zi
 • 1/2 filxhan ose vaj ulliri ose luledielli
 • 1 filxhan qumësht 1,5%
 • 2 gota miell
 • 1 filxhan arra te coptuara
 • 1 lugë te vogel Uthull 
 • 1 luge te vogel sode
 • 1 lugë baking powder
 • 1 luge e vogel  kanellë dhe karafil
 • lëng nga 1 portokalli dhe lekura e tij
 • arra kokosi i grir për dekorimin (optional)


Përbërësit për shurupin


 • 1 filxhan mjaltë + 1 filxhan sheqer i zi ose 2 gota sheqer i zi
 • 2 gota ujë
 • 1 got te vogel liker ose konjak
 • 1 lekura e 1 limoni ose portokalli

Pergatitja 


Rrahim vezët me sheqerin në mixer deri sa lenda te mare ngjyre krem ne te bardhë. Pastaj e hedh në një tas të madh (nëse kini mixerin e madh do hidhni aty të gjithe perberesit) duke perzier shtoj vajin, qumështin, lëngun e portokallit, uthullin bashk me soden i bashkoj bashk me pare pastaj e bashkoj me pjesen tjeter, shtoj arrat dhe përziej mirë. Pastaj shosh miellin dhe e shtoj pak nga pak duke e perzjere vazhdimisht. Së fundi, shtoj baking powder,lekuren e grir te portokallit, kanellën dhe karafiln. Nqs doni mund te shtoni 1 luge kakao per shije dhe ngjyre.
E perziej mirë dhe  e hedh ne pirex te lyer me vaj dhe te sperkatur pak miell, piqet në 180 për 40-50 minuta. E kupton qe është pjekur kur  me një thikë e shpon ne mes kekun dhe dhe thika del e pastër. Nderkoh përgatisnit kekun duhet te zieni dhe shurupin për 5 minuta dhe lini të ftohtë që tja hidhni kekut te nxeht.


   Shpresoj tju pëlqej dhe ju kjo recet dhe uroj te gatuani sa me shpesh për të dashurit tuaj :)
Shoqeroheni me akullore, por mos e teperoni :D
Καρυδόπιτα light
Πολύ καλησπέρα σας φίλοι μου.
Καιρό έχουμε να τα πούμε... Εύχομαι όλοι να είστε καλά και να προσέχετε τον εαυτό σας και τους αγαπημένους σας.
Η πρώτη επίσημη μέρα της άνοιξης σήμερα και ο ήλιος ήταν πιο λαμπερός, τα πουλιά κελαηδάνε ασταμάτητα και οι αμυγδαλιές έχουν αρχίσει να ανθήσουν το ωραίο αυτό ροζ λουλουδάκι.. Όλα δείχνουν πως έφτασε το τέλος του  βαρετού χειμώνα και το καλοκαιράκι μας κλείνει το μάτι ;)

Εγώ έχω αρχίσει να προσέχω τη διατροφή μου και περιμένω ανυπόμονα το καλοκαίρι, τα ατέλειωτα παιχνίδια στη παραλία, τα ανάλαφρα ρούχα, τις ατέλειωτες βόλτες και γενικά όλα αυτά τα όμορφα που μας προσφέρει το καλοκαιράκι.
Προσέχω τη διατροφή, δεν σημαίνει δεν τρώω τίποτα! Απλά προσέχω περισσότερο τι θα φάω και πόσο θα φάω..  Τα γλυκά πρέπει να τα περιορίσουμε στο ελάχιστο αυτό το διάστημα εαν θέλουμε να χάσουμε πιο εύκολα τα ανεπιθύμητα κιλά. Εάν όμως είσαι αθεράπευτα γλυκατζού (όπως εγώ!) δεν είναι εύκολο να τα βγάλεις εντελώς απ το πρόγραμμά σου. Γιαυτό και σήμερα ξύπνησα νωρίς το πρωί πήγα για τρέξιμο στο βουνό και γύρισα με έμπνευση να μπω στη κουζίνα και να φτιάξω ένα γλυκό.
Έφτιαξα καρυδόπιτα, όσο πιο ελαφριά γίνεται.. (δηλαδή αντί για 10 αυγά που συνήθως βάζουν εγώ έβαλα 3, αντί για βούτυρο-μαργαρίνη εγώ έβαλα ελαιόλαδο και αντί για λευκή ζάχαρη έβαλα μέλη και καστανή ζάχαρη) Θα σας γράψω την συνταγή και είμαι σίγουρη οτι δεν θα ξανα αγοράσετε απο ζαχαροπλαστείο αλλά θα τη φτιάξετε μόνοι σας με σπιτικά υλικά και θα βγει το ίδιο νόστιμο και με λιγότερες θερμίδες.

ΥΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΊΓΜΑ 


 • 3-4 αυγά
 • 1 φλιτζάνι καστανή ζάχαρη
 • 1/2 φλιτζάνι ελαιόλαδο ή σπορέλαιο
 • 1 φλιτζάνι γάλα 1,5 %
 • 2 φλιτζάνια αλεύρι 
 • 1 φλιτζάνι καρυδόψιχα
 • 1 κ.γ ξυδι 
 • 1 κ.γ μαγειρική σόδα
 • 1 κ.γ μπεϊκιν παουντερ 
 • 1 κ.γ κανέλα και γαρίφαλο
 • χυμό απο 1 πορτοκάλι και το ξύσμα του 
 • τριμμένη καρύδα για το ντεκόρ (προαιρετικά)

ΥΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΡΌΠΙ 
 • 1 φλιτζάνι μέλι + 1 φλιτζάνι καστανή ζάχαρη ή 2 φλιτζάνια καστανή ζάχαρη 
 • 2 φλιτζάνια νερό
 • 1 σφηνάκι λικέρ ή κονιάκ
 • 1 ξυλάκι κανέλας 
 • φλούδα απο λεμόνι ή πορτοκάλι 

Χτυπάμε τα αυγά με τη ζάχαρη στο μίξερ μέχρι το μείγμα να πάρει χρώμα κρεμ-λευκό. Ύστερα βάζουμε το μείγμα σε ένα μεγάλο μπολ (εκτός αν έχετε πολυμηχάνημα τοτε τα ρίχνετε εκεί όλα τα υλικά) και ανακατεύοντας προσθέτω το λάδι, το γάλα, το χυμό πορτοκάλι, το ξύδι μαζι με την σόδα τα ανακατεύω μαζί πρώτα μετά τα ρίχνω στο μείγμα, προσθέτω τα καρύδια και ανακατεύω καλά. Μετά κοσκινίζω το αλεύρι και το προσθέτω λίγο-λίγο ανακατεύοντας. Τέλος, προσθέτω το μπέϊκιν, το ξύσμα, τη κανέλα και το γαρίφαλο. Εαν θέλετε ρίχνετε ενα κουτάλι σούπας κακάο για περισσότερο σκούρο χρώμα αλλά κ γεύση. 


Ανακατεύω καλά και ρίχνω το μείγμα σε λαδωμένο και αλευρωμένο ταψί ή πυρίμαχο και το ψήνω στους 180 για 40-50 λεπτά. Καταλαβαίνω οτι έχει ψηθεί όταν τρυπώνω στη μέση με ένα μαχαίρι και το μαχαίρι βγαίνει καθαρό. Όσο ετοίμαζα τη καρυδόπιτα βάζω το σιρόπι να βράσει για 5 λεπτά και το αφήνω να κρυώσει για να το ρίξω στη ζεστή καρυδόπιτα.

Πασπαλίζω με τριμμένη καρύδα


Ελπίζω να σας αρέσει και να μαγειρεύετε συχνά για τους αγαπημένους σας :) 
Συνοδεύετε τέλεια με παγωτό, με Φράουλες ..