Σελίδες

Σάββατο, 21 Μαρτίου 2015

Kek me arra dhe shurup - Karidhopita - Pecan pieMirebrëma miqtë e mi.
U be kohe pa shkrojtur ... Uroj te gjithë të jeni mirë dhe të kujdeseni për veten dhe per te dashurit tuaj.

Sot eshte dita e parë zyrtare e pranverës dhe sot dielli është më i ngrohte, zogjtë cicerojne gjithe diten dhe pemët e bajames kanë filluar të lulëzojnë atë lulen e bukur rozë .. Çdo gjë tregon se arriti fundi i dimrit te mërzitshëm dhe vera po na shkel syrin ;)

Unë kam filluar të kujdesem per dieten time dhe pres me padurim verën, lojra pafund në plazh, rrobat e lehta, shëtitjet pafund dhe në përgjithësi të gjitha ato bukurite që na ofron vera.
Te kujdesemi per dietën tone nuk do të thotë te privohet cdo gje e shijshme! Por duhet te japim rendesi se çfarë do konsumojme dhe sa.. Embelsirat duhet reduktuar në minimum në qoftë se deshironi të humbisni më lehtë kilet e padëshiruara. Por në qoftë se ju jeni të dashuruar pas embelirave (si mua!), nuk është e lehtë për ti hequr nga programi ushqimor. Prandaj une sot u zgjova herët në mëngjes, vajta në mal per jogging dhe u ktheva me frymëzim për të shkuar në kuzhinë dhe per te gatuar nje embelsire.
Gatova nje kek, tradicional qe bejne ketu ne greqi,  me shurup dhe me arra  por une e trazova pak receten dhe bera me light .. (pra në vend të 10 vezë qe zakonisht vënë une vura 3, gjalpin-margarinën e zevendesova me  vaj ulliri, dhe sheqerin e bardhë e zevendesova me mjalt dhe sheqer te zi) Po e shkruaj recetën dhe jam e sigurt se do ju pelqej shume.

PERBERESIT 


 • 3-4 vezë
 • 1 filxhan sheqer i zi
 • 1/2 filxhan ose vaj ulliri ose luledielli
 • 1 filxhan qumësht 1,5%
 • 2 gota miell
 • 1 filxhan arra te coptuara
 • 1 lugë te vogel Uthull 
 • 1 luge te vogel sode
 • 1 lugë baking powder
 • 1 luge e vogel  kanellë dhe karafil
 • lëng nga 1 portokalli dhe lekura e tij
 • arra kokosi i grir për dekorimin (optional)


Përbërësit për shurupin


 • 1 filxhan mjaltë + 1 filxhan sheqer i zi ose 2 gota sheqer i zi
 • 2 gota ujë
 • 1 got te vogel liker ose konjak
 • 1 lekura e 1 limoni ose portokalli

Pergatitja 


Rrahim vezët me sheqerin në mixer deri sa lenda te mare ngjyre krem ne te bardhë. Pastaj e hedh në një tas të madh (nëse kini mixerin e madh do hidhni aty të gjithe perberesit) duke perzier shtoj vajin, qumështin, lëngun e portokallit, uthullin bashk me soden i bashkoj bashk me pare pastaj e bashkoj me pjesen tjeter, shtoj arrat dhe përziej mirë. Pastaj shosh miellin dhe e shtoj pak nga pak duke e perzjere vazhdimisht. Së fundi, shtoj baking powder,lekuren e grir te portokallit, kanellën dhe karafiln. Nqs doni mund te shtoni 1 luge kakao per shije dhe ngjyre.
E perziej mirë dhe  e hedh ne pirex te lyer me vaj dhe te sperkatur pak miell, piqet në 180 për 40-50 minuta. E kupton qe është pjekur kur  me një thikë e shpon ne mes kekun dhe dhe thika del e pastër. Nderkoh përgatisnit kekun duhet te zieni dhe shurupin për 5 minuta dhe lini të ftohtë që tja hidhni kekut te nxeht.


   Shpresoj tju pëlqej dhe ju kjo recet dhe uroj te gatuani sa me shpesh për të dashurit tuaj :)
Shoqeroheni me akullore, por mos e teperoni :D
Καρυδόπιτα light
Πολύ καλησπέρα σας φίλοι μου.
Καιρό έχουμε να τα πούμε... Εύχομαι όλοι να είστε καλά και να προσέχετε τον εαυτό σας και τους αγαπημένους σας.
Η πρώτη επίσημη μέρα της άνοιξης σήμερα και ο ήλιος ήταν πιο λαμπερός, τα πουλιά κελαηδάνε ασταμάτητα και οι αμυγδαλιές έχουν αρχίσει να ανθήσουν το ωραίο αυτό ροζ λουλουδάκι.. Όλα δείχνουν πως έφτασε το τέλος του  βαρετού χειμώνα και το καλοκαιράκι μας κλείνει το μάτι ;)

Εγώ έχω αρχίσει να προσέχω τη διατροφή μου και περιμένω ανυπόμονα το καλοκαίρι, τα ατέλειωτα παιχνίδια στη παραλία, τα ανάλαφρα ρούχα, τις ατέλειωτες βόλτες και γενικά όλα αυτά τα όμορφα που μας προσφέρει το καλοκαιράκι.
Προσέχω τη διατροφή, δεν σημαίνει δεν τρώω τίποτα! Απλά προσέχω περισσότερο τι θα φάω και πόσο θα φάω..  Τα γλυκά πρέπει να τα περιορίσουμε στο ελάχιστο αυτό το διάστημα εαν θέλουμε να χάσουμε πιο εύκολα τα ανεπιθύμητα κιλά. Εάν όμως είσαι αθεράπευτα γλυκατζού (όπως εγώ!) δεν είναι εύκολο να τα βγάλεις εντελώς απ το πρόγραμμά σου. Γιαυτό και σήμερα ξύπνησα νωρίς το πρωί πήγα για τρέξιμο στο βουνό και γύρισα με έμπνευση να μπω στη κουζίνα και να φτιάξω ένα γλυκό.
Έφτιαξα καρυδόπιτα, όσο πιο ελαφριά γίνεται.. (δηλαδή αντί για 10 αυγά που συνήθως βάζουν εγώ έβαλα 3, αντί για βούτυρο-μαργαρίνη εγώ έβαλα ελαιόλαδο και αντί για λευκή ζάχαρη έβαλα μέλη και καστανή ζάχαρη) Θα σας γράψω την συνταγή και είμαι σίγουρη οτι δεν θα ξανα αγοράσετε απο ζαχαροπλαστείο αλλά θα τη φτιάξετε μόνοι σας με σπιτικά υλικά και θα βγει το ίδιο νόστιμο και με λιγότερες θερμίδες.

ΥΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΟ ΜΕΊΓΜΑ 


 • 3-4 αυγά
 • 1 φλιτζάνι καστανή ζάχαρη
 • 1/2 φλιτζάνι ελαιόλαδο ή σπορέλαιο
 • 1 φλιτζάνι γάλα 1,5 %
 • 2 φλιτζάνια αλεύρι 
 • 1 φλιτζάνι καρυδόψιχα
 • 1 κ.γ ξυδι 
 • 1 κ.γ μαγειρική σόδα
 • 1 κ.γ μπεϊκιν παουντερ 
 • 1 κ.γ κανέλα και γαρίφαλο
 • χυμό απο 1 πορτοκάλι και το ξύσμα του 
 • τριμμένη καρύδα για το ντεκόρ (προαιρετικά)

ΥΛΙΚΆ ΓΙΑ ΤΟ ΣΙΡΌΠΙ 
 • 1 φλιτζάνι μέλι + 1 φλιτζάνι καστανή ζάχαρη ή 2 φλιτζάνια καστανή ζάχαρη 
 • 2 φλιτζάνια νερό
 • 1 σφηνάκι λικέρ ή κονιάκ
 • 1 ξυλάκι κανέλας 
 • φλούδα απο λεμόνι ή πορτοκάλι 

Χτυπάμε τα αυγά με τη ζάχαρη στο μίξερ μέχρι το μείγμα να πάρει χρώμα κρεμ-λευκό. Ύστερα βάζουμε το μείγμα σε ένα μεγάλο μπολ (εκτός αν έχετε πολυμηχάνημα τοτε τα ρίχνετε εκεί όλα τα υλικά) και ανακατεύοντας προσθέτω το λάδι, το γάλα, το χυμό πορτοκάλι, το ξύδι μαζι με την σόδα τα ανακατεύω μαζί πρώτα μετά τα ρίχνω στο μείγμα, προσθέτω τα καρύδια και ανακατεύω καλά. Μετά κοσκινίζω το αλεύρι και το προσθέτω λίγο-λίγο ανακατεύοντας. Τέλος, προσθέτω το μπέϊκιν, το ξύσμα, τη κανέλα και το γαρίφαλο. Εαν θέλετε ρίχνετε ενα κουτάλι σούπας κακάο για περισσότερο σκούρο χρώμα αλλά κ γεύση. 


Ανακατεύω καλά και ρίχνω το μείγμα σε λαδωμένο και αλευρωμένο ταψί ή πυρίμαχο και το ψήνω στους 180 για 40-50 λεπτά. Καταλαβαίνω οτι έχει ψηθεί όταν τρυπώνω στη μέση με ένα μαχαίρι και το μαχαίρι βγαίνει καθαρό. Όσο ετοίμαζα τη καρυδόπιτα βάζω το σιρόπι να βράσει για 5 λεπτά και το αφήνω να κρυώσει για να το ρίξω στη ζεστή καρυδόπιτα.

Πασπαλίζω με τριμμένη καρύδα


Ελπίζω να σας αρέσει και να μαγειρεύετε συχνά για τους αγαπημένους σας :) 
Συνοδεύετε τέλεια με παγωτό, με Φράουλες ..

Κυριακή, 15 Φεβρουαρίου 2015

VETEM DASHURIMe rastin e Shën Valentinit desha të shkruaja diçka rreth dashurisë ..
Shën Valentini është një festë komerciale sepse dashuria duhet shfaqur çdo ditë me gjëra të thjeshta si një përqafim të ngrohtë, një ledhatim, me fjalë dashurie, me puthje me pasion, me dashuri, me gjëra që nuk kanë vlerë materiale sepse vetëm gjendja emocionale eshte ajo qe do qëndrojë gjithmon me ne.. Sepse n.q.s ndahesh me dike objektet materiale janë të parët që zhduken ... por kujtimet mbeten të paprekeshme dhe i mban gjithmon me vete ... Kur je i dashuruar feston çdo ditë me partnerin tend!
Dashuri, një fjalë dhe emocion i mrekullushem!

Është kaq bukur kur dashuron dhe të dashurojnë ..

Te duash do te thot te jesh në gjendje të kuptosh dhe të respektosh dike dhe vendimet e tij.

Te duash do te thot te shikosh gabimet e tjetrit dhe ti tregosh atij rrugën e drejtë ....

Dashuri do te thot të duash vetëm të miren e tjetrit. Edhe kur ai do te ik nga ty, e le te ik sepse e di qe do jet mirë dhe i lumtur, sepse ti i do të mirën dhe nuk e vë egoizmin tend mbi të gjitha ....

Dashuria është pasuri, art, krijim ...

Në dashuri nuk ka vend urrejtja, egoizëmi, cektësia , pushteti, vrazhdësia.

Dashuria rritet me respekt, me sinqeritet, me përkushtim.

Kupton se e do dikë kur ndjenja e dashurise te tejkalon dhe çdo pengesë që shfaqet e shikon si një fillim të ri me destinacion lumturine!

Kur ka dashuri, ka shpresë, ka ëndërr, ka jete!

Kur do dike gjen njemije arsye ta dashurosh perseri nga fillimi.
Dhe mos harro "Qëllimi i dashurisë është dashuria"

Dashuro me pasion çdo ditë ...

Ju pershendes me "Ceindion-The power of love "


ΑΓΑΠΗ ΜΟΝΟΜε αφορμή τον Άγιο Βαλεντίνο ήθελα να γράψω κάτι για την Αγάπη..
Η γιορτή αυτή είναι μια εμπορική γιορτή γιατί την αγάπη πρέπει να τη δείχνουμε κάθε μέρα με απλά πράγματα όπως με μια ζεστή αγκαλιά, ένα χάδι τρυφερό, με λόγια αγάπης, ένα φιλί με πάθος, με έρωτα, με πράγματα που δεν έχουν κάποια υλική αξία παρά μόνο συναισθηματική και αυτά είναι που μένουν.. Γιατί όπως και να το κάνεις, αν χωρίσεις με κάποιον τα υλικά αντικείμενα είναι τα πρώτα που εξαφανίζονται... οι αναμνήσεις όμως μένουν ανεξίτηλες όσο και να προσπαθήσουμε να τις σβήσουμε... Όταν είσαι ερωτευμένος γιορτάζεις την κάθε μέρα που είσαι με το ταίρι σου! 
Αγάπη, τι ωραία λέξη και συναίσθημα!
Είναι τόσο ωραίο να αγαπάς και να αγαπιέσαι..
Αγάπη είναι να μπορείς να κατανοείς και να σέβεσαι τον άλλον και τις αποφάσεις του. 
Αγάπη είναι να βλέπεις κάποιον που είναι λάθος και εσύ να του δείξεις τον σωστό δρόμο.... 
Αγάπη είναι να αγαπάς κάποιον και να θες το καλό του και μόνο. Όταν δεν μπορείς να τον έχεις κι όμως γνωρίζεις πως ο άλλος είναι καλά κι ευτυχισμένος και να είσαι και εσύ μαζί του γιατί θες το καλό του και δεν βάζεις τον εγωισμό σου πάνω απ' όλα....
Η αγάπη είναι πλούτος, τέχνη, δημιουργία...
Στην αγάπη δεν χωράει μίσος, εγωισμός, επιπολαιότητα, εξουσία, αγένεια. 
Η αγάπη μεγαλώνει με τον σεβασμό, με την ειλικρίνεια, με την αφοσίωση.
Ξέρεις οτι αγαπάς κάποιον όταν αυτό που νιώθεις σε ξεπερνάει και το κάθε εμπόδιο το βλέπεις σαν μια νέα αρχή με προορισμό την ευτυχία!
Όταν υπάρχει αγάπη, υπάρχει η ελπίδα, υπάρχει το όνειρο, υπάρχει ζωή! 
Όταν αγαπάς βρίσκεις χίλιους λόγους να ερωτεύεσαι απο την αρχή τον σύντροφο σου.
Και να θυμάσαι "Ο σκοπός του έρωτα, είναι ο έρωτας"

Αγάπη και πάθος κάθε μέρα...

Σοφά λόγια απο τον αειμνηστο Θαναση Βλεγγο  

Αυτό το τραγούδι (Φωτεινή Δάρρα- Σ'αγαπώ ) περιγράφει πολύ καλύτερα όλα όσα έγραψα παραπάνω... Απολαύστε το και αγαπάτε κάθε μέρα και πιο πολύ!! ΑΞΊΖΕΙ
Κυριακή, 4 Ιανουαρίου 2015

PLANI USHQIMOR PER NE DIMER

Pershendetje miqtë e mi. Postimi i parë për 2015 :) Gezuar te gjithve!
Ju uroj një vit të mbare dhe kreative plot shëndet dhe dashuri.  Le të fillojmë vitin e ri me humor dhe deshire per gjera te reja, me qellime të reja dhe gjithmonë me optimizëm.

Gjithë keto kohe kam marrë shumë mesazhe dhe e-maile ku shumë vajza më shkruajne qe ti ndihmoj per te humbur kile, per nje dietë ose per sekrete per tu dobesuar.  Atehere do të shkruaj këtu përmbledhjen e programit tim ushqimor qe perdor tani dhe shpresoj që tju ndihmojë sadopak. Gjithashtu ju mund te gjeni ketu dhe ketu më shumë detaje për planin tim ushqimor të parin që kisha shkruar dhe sekrete per tu dobesuar.

Per pyetje ose shpjegime me shkruani tek platforma e komunikimit (djathtas) ->

 • 7-9 Mëngjes: 1 tost me nje proshut gjel deti dhe nje fet djath (kaseri, të ulët ne yndyrë) ose 2 feta buke e thekur (frigania) me mjaltë dhe tahini +1 lëng portokalli ose trahana (tani ne dimer është nje opsion i mire)!
 • 11-12 Snak: 1 vezë të zier ose një fetë bukë integrale me pak djathë te bardhe.
 • 3-4 Dreka: mish i pjekur në skarë ose i zier (1 here/jave mish viçi pa dhjam, 1-2/jave mish pule ose 2-3/jave peshk) me perime si supe ose me pak oriz ose pak makarona ose 2 feta buke integrale dhe gjithmonë një sallatë, 1-2/jave bishtajore me një sallatë. Gjithashtu, preshet,spinaqi,kungulli, lakrat etj. jane perimet e stines ju mund te beni supe me to ose shume gatime te tjera qe plotesojne nje vakt te plot dhe te shendetshem.
 • 6-7 Snak: 1 kos+ 1 frut ose 10-15 bajame ose 5 arra ose 6 geshtenja (te pjekura ose te ziera) 
 • 9-10 Darka: një supë ose dy shishqebap pule me një sallatë ose një omëletë.


TIPS: • vaktet e mesiperme te behen çdo 2-3 orë.  Nëse ju merr urija ju mund te konsumoni nje frut, molla eshte nje opsion shume i mire, ose pak arra/ bajame/ kikirike/ fara luledielli pa krip vetem te pjekura ose një fetë bukë me pak djathë.
 • Pini të paktën 2lt ujë, 2 gota caj nga bime të ndryshme.
 • Shmangni ëmbëlsirat / alkoolin / junk food
 • Gjimnastike ose jogging të paktën 40' (3-4 here ne jave)
 • Gjendje te mirë shpirterore, optimizem dhe jo stres.
 • Focus on! Ti vini qellim vetes si deshironi te ini për 1-3 muaj, të gjeni një foto që ju pëlqen trupi juaj ose zbrisni një nga internet dhe ngjiteni diku ku ju do e shihni atë çdo ditë për tju kujtuar qëllimin tuaj.Kujdes! Unë nuk jam specialiste per t'ju rekomanduar juve cfare duhet te beni. Sepse sic e kemi then cdo trup ka kerkesa te ndryshme. Ky është thjesht një plan ushqimor që tek trupi im punon.
Nëse ju nuk keni probleme me shëndetin tuaj ju mund te eksperimentoni derisa ju të gjeni vetë bilancimin tuaj ushqyes dhe sekretet tuaja per te humbur kile dhe per te qene gjithmon ne forme..


Good luck! :)
With love, Martha!

ΠΛΑΝΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ


Χαιρετώ τη παρέα.  Πρώτο post για το 2015 :) χρόνια πολλά!
Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά γεμάτη υγεία, αγάπη και δημιουργία. Ας ξεκινήσουμε τη νέα χρονιά με νέα διάθεση, με νέους στόχους και πάντα με αισιοδοξία. Επειδή λαμβάνω πολλά μηνύματα και emails όπου πολλές κοπέλες μου ζητάνε μυστικά αδυνατίσματος και το διατροφικό μου πρόγραμμα, θα σας το γράψω περιληπτικά εδώ και ελπίζω να σας βοηθήσει. Επίσης  εδώ  και εδώ θα βρείτε πιο αναλυτικά το πρώτο πλάνο διατροφής μου που είχα γράψει και μυστικά αδυνατίσματος. 
Για κάθε απορία ή ερωτήσεις στείλετε μου μήνυμα στη φόρμα επικοινωνίας (δεξιά) ->


 • 7-9 Πρωινό: 1 τοστ με γαλοπούλα κ τυρί (χαμηλό σε λιπαρά) ή 2 φρυγανιές με μέλι και ταχίνι  +1 χυμό πορτοκάλι ή τραχανά (τώρα το χειμώνα είναι οτι πρέπει)!  
 • 11-12 Δεκατιανό: 1 αυγό βραστό ή μια φέτα ψωμί ολικής με ενα κομματάκι τυρί φέτα.
 • 3-4 Μεσημεριανό: ψητό ή βραστό κρέας (1 φορά/εβδομάδα μοσχάρι άπαχο, 1-2/εβδομάδα κοτόπουλο, 2-3/εβδομάδα ψάρι) με λαχανικά ή με λίγο ρύζι ή λίγα μακαρόνια ή 2 φέτες ψωμί ολικής πάντα και μια σαλάτα εποχής/. 1-2/εβδομάδα όσπρια με μια  σαλάτα. Επίσης, τα πράσα, το σπανάκι, η κολοκύθα, τα λάχανα κλπ είναι της εποχής οπότε βάλτε τα στη λίστα του σούπερ μαρκετ και να μαγειρέψτε διάφορες σούπες αλλά και άλλα φαγητά όπως σπανακόρυζο, πρασόρυζο, λαχανοντολμάδες κλπ τα οποία αποτελούν μια νόστιμη και υγιεινή πρόταση για μεσημεριανό.  
 •  6-7 Δεκατιανό: 1 γιαούρτι με 1 φρούτο ή 10-15 αμύγδαλα ή 5 καρύδια ή 6 κάστανα (βραστά ή ψητά)
 •  9-10 Βραδινό : μια σούπα ή 2 καλαμάκια κοτόπουλο με μια σαλάτα ή μια ομελέτα. 

 Tips:  
 • κάθε 2-3 ώρες να γίνουν τα γεύματα. Αν κάποια στιγμή πεινάσεις να προτιμήσεις μια χούφτα ξηρούς καρπούς ανάλατους (εγώ τρελαίνομαι για ψητούς ανάλατους ηλιόσπορους) ή ενα φρούτο κατα προτίμηση μήλο ή μια φέτα ψωμί με λίγο τυρί.
 • Πίνεις τουλάχιστον 2lt νερό, 2 κούπες αφεψήματα απο διάφορα βότανα.
 • Αποφεύγεις γλυκά/αλκοόλ/ junk food
 • Γυμναστική ή Περπάτημα τουλάχιστον 40' (3-4 φορές την εβδομάδα)
 • Καλή διάθεση, χωρίς άγχος και στρες.  
 • Focus on! Βάλε στόχο πως θες να είσαι σε 1-3 μήνες, βρες μια φωτογραφία που σου άρεσε το σώμα σου ή βρες μια απο το ίντερνετ και κόλλησε την κάπου που θα την δεις κάθε μέρα για να σου υπενθυμίζει τον στόχο σου. 
Προσοχή! Δεν είμαι ο ειδικός που θα σας πει τι ακριβώς να κάνετε. Όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και αντιδράει διαφορετικά. Αυτό είναι απλά ένα πλάνο διατροφής που σε εμένα λειτουργεί, μπορεί σε κάποιες να μην ταιριάξει. 
Εαν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα με την υγεία σας μπορείτε να πειραματηστείτε μέχρι να βρείτε τις δικές σας διατροφικές ισορροπίες και τα δικά σας μυστικά αδυνατίσματος.
Καλή επιτυχία! :) 
Με αγάπη, Μάρθα! 

Σάββατο, 20 Δεκεμβρίου 2014

SUPE PERIMESH, PUREMe pelqejne shume suprat dhe tani është zgjidhja më e mirë për ditët e ftohta të dimrit. Sot do shkruaj një supë te shijshme perimesh ne forme pureje, plot shije, aromë, vitamina dhe anti-oksidant, pa shume yndyrë dhe një zgjedhje e mire për ditët para festave (ose mbas festave) për të bërë detoksifikim nga mishi qe do konsumojmë. Kjo supë si dhe të tjerat si kjo mund të perbëj pjaten e parë në një tryezë formale (p.sh. tani për festat ), gjithashtu mund të jetë një darkë e lehtë ose një alternativë e mirë për të ushqyer foshnjat tuaj, supa pure eshte shumë e mirë per fëmijët.
 Në nje postim të vjetër kam shkruar per vlerat e rendesishme te supes, kliko ketu për ta gjetur atë.


Perberesit

 • 1 Rrënjë selino
 • 3 karrota
 • 1 fetë kungull (ose patate)
 • 2 -3 presh (pjesa e bardhë)
 • spinaq
 • 3-4 luge vaj ulliri
 • 70-100ml Verë e bardhë (sipas deshires)
 • limon
 • kripë / piper
 • majdanoz
PERGATITJAPastrojme perimet


I presim 

Së pari hedhim pak ujë në tenxhere (në vend të vajit, jam kunder te skuqjes së vajit sepse nuk është e shëndetshme, une e shtoj në fund) shtojme me parë preshin që të zbutet dhe me pas perime e tjera.

I ziejme 5-10 minuta dhe pastaj hedhim verën, i trazojme me kujdes derisa të avullohet vera dhe pastaj shtohet uje (me sy)ose lëng mishi 

I veme kapakun dhe e lem te ziej  30 minuta, pastaj shtoj spinaqin dhe vajin

E lem te ziej dhe 10 minuta dhe shtojme kripen/piperin dhe limonin

Pastaj hedhim ne mikser/blender perimet dhe i tretim

Supa eshte pothuajse gati, e ngrohim pak dhe e hedhim neper pjata


Une e shoqeroj me dako prej elbi dhe me gjize persiper.
Gatim te mbare :)