Σελίδες

Πέμπτη, 26 Ιουνίου 2014

Peshk i marinuar

Vajza por dhe djema, per ata që gatuajne, sot do shkruaj per peshk te marinuar. Peshku shpatë është një peshk pa dhjam dhe rekomandohet për dieta dhe për ata që kujdesen per dietën e tyre. Si peshk i thatë qe eshte, duhet te marinohet për me shume lagështi dhe shije.

PERBERESIT : 


 • Peshk shpatë i freskët ose i ngrire (une e kam qe nga Salamina
 • Lëng dhe lekure e 1 limoni 
 • 5 luge Vaj ulliri 
 • 5  luge verë 
 • 1 luge mustardë pluhur
 • 2 thelbinje hudhër 
 • kripë piper dhe erëza (une kam vënë trumzë dhe rozmarinë) 


UDHËZIME:

Ne nje pireks hedhim te gjithe perberesit 

I trazojme mire dhe shtojme filetot e peshkut 

I leme ne frigorifer 30 min nga nje ane dhe 30 min nga ana tjeter qe te thithin gjithe aromat dhe lengjet me pas ne mund ta pjekim ne zgare ose ne furre ashtu sic e bera une

Shtova dhe disa patate dhe gati per ne furre

E poqa per 40 min ne 200 grade dhe perfundimi ishte shume i shijshem. Provojeni

ΜΑΡΙΝΑΡΙΣΜΕΝΟ ΞΙΦΙΑ

Κορίτσια μου αλλά και αγόρια, όσοι μαγειρεύετε, σήμερα σας έχω ξιφία μαριναρισμένο. Ο ξιφίας είναι ένα άπαχο ψάρι και συνιστάτε για δίαιτες και γι αυτούς που προσέχουν τη διατροφή τους. Σαν στεγνό ψάρι , θέλει το μαρινάρισμά του για υγρασία και γεύση. 


ΥΛΙΚΑ:

 • Ξιφία φρέσκο ή κατεψυγμένο (εγώ το είχα απο Σαλαμινα )
 • Χυμός και ξύσμα απο 1 λεμόνι 
 • 5 κ.σ ελαιόλαδο 
 • 5 κ.σ κρασί 
 • 1 κ.σ μουστάρδα σκόνη
 • 2 σκελίδες σκόρδο 
 • πιπέρι , αλάτι και διάφορα μπαχαρικά (εγω έβαλα θυμάρι, δεντρολίβανο) 

ΟΔΗΓΙΕΣ :


Σε ένα πυρέξ φτιάχνω τη μαρινάτα  

Ανακατεύουμε καλά όλα τα υλικά και περιχύνουμε το ψάρι 

Το αφήνουμε στο ψυγείο 30 λεπτά απο τη μια πλευρά και 30 λεπτά απο την άλλη για να ρουφήξει όλες τις μυρωδιές και τα υγρά. Ύστερα, μπορούμε να το ψήσουμε στη ψησταριά ή στο φούρνο όπως έκανα εγώ 

Έβαλα και πατάτες και το ψήνω για 40 λεπτά στους 200 βαθμούς

Το αποτέλεσμα είναι εξαιρετικό, πεντανόστιμο και πάνω απ όλα υγιεινό Σάββατο, 21 Ιουνίου 2014

GJITHCKA CFARE DUHET TE NJIHNI PER MBROJTJEN NGA DIELLI!!
Sivjet moti na kujton me shume pranvere sesa vere, por unë e preferoj më shume keshtu se ketu ne Athine nuk durohen ato temperaturat e larta!! Gjithsesi vera është këtu dhe pushimet po na buzëqeshin, së bashku me to dhe "dielli i rrezikshm "... Ne të gjithë preferojme nje lëkurë me ngjyre cokollate sepse padyshim e nxira nga dielli na tregon nje trup më terheqes dhe me te bukur dhe ne qendrojme orë te tëra nën rrezet e rrezikshme të diellit, pa menduar për pasojat ...
Me një kerkim qe kam bërë kohet e fundit kam mësuar shumë për kremrat kundra diellit dhe mbrojtjen që ato ofrojnë, unë mendoj se ne duhet të jemi shumë të kujdesshëm në ekspozimin te trupit tonë ndaj diellit sepse rrezet e tij janë me të vërtetë te rrezikshme!
Shume vite me pare e nxira nga dielli ishte dhe diferenca midis aristokratve dhe te klasës punëtore. Lëkura e bardhë ishte e shëndetshme dhe tregues i origjinës aristokratike, ndërsa lëkura e nxire tregonte orët e shumta duke punuar nga punëtorët në fushat. Lekura e nxire u bë e famshme në vitin 1920, kur Coco Chanel e solli në modë. Që atëherë e nxira e trupit vazhdon të jete dicka qe na mundon te gjithve sidomos tani ne vere, me shkencëtarët në një përpjekje të vazhdueshme për të edukuar njerëzit për tu mbrojtur  nga efektet e dëmshme të rrezeve te diellit.
Kam pare shumë here ne plazh vajza ose cuna që nuk perdorin krem mbrojtes, sepse ata mendojnë se do të nxihen me shpejt nqs spërkaten vetem me baby oil (dhe janë gati për ti skuqur ne tigan)! Kremrat mbrojtes vetëm të mbrojne nga rrezet e demshme te diellit nuk të ndalojne të nxihesh.
Sepse nxirja e trupit është një reagim mbrojtës i lëkurës. Melanocitet janë qelizat që prodhojnë melaninën, pigment i lëkurës. Pigment që thith energjinë dhe shperndan nxehtësine. Kështu, pigmenti natyral i lëkurës tone vepron si një mburojë kundër rrezeve UV. Por jo të gjithë tipat e lëkurës kane të njëjtën sasi te melaninës. Disa i djeg më lehtë dielli dhe nuk i nxin pothuajse asnjëherë ndersa ka të tjerë qe mund te nxihen shume shpejt. Për nje te nxire te sigurt, lejohini lëkurës tuaj për të sintetizuar melaninën. Ekspozimi juaj duhet të jetë i gradualishem dhe ti shmangeni orëve që dielli eshte me i fort (12,00-16,00). Përdorimi i kremit mbrojtes duhet te jetë i shpeshte dhe sasia e bollshme dhe me një SPF të lartë (30 ose 50 ). Duhet përsëritur lyerja me krem në te gjithë trupin çdo dy orë dhe pas notit. Frutat që ndihmojnë për tu nxire jane ananas, karrota, mango, etj
Nxirja e trupit është një funksion mbrojtes i organizmit , një mur mbrojtes kundër rrezatimit të rrezikshm ultraviolet. Megjithatë shkencëtarët paralajmërojnë per kufizimin e ekspozimit te trupit tonë në diell dhe përdorimin e krmrave mbrojtes dhe jo vajrave qe thithin rrezet e diellit dhe nuk ofrojnë absolutisht asnjë mbrojtje si psh, baby oil. Metode po aq e rrezikshme për të arritur nje ngjyre te bukur është dhe solarium i cili ndoshta është më i dëmshëm se diellit. Mënyra më e sigurt për të përmirësuar ngjyrën jane produktet self tan dhe spray tanning sepse kane si baze kallamin e sheqerit dhe nuk kanë efekte të dëmshme për trupin e njeriut.Une filloj me SPF30 dhe gradualisht duke u nxire e ul 

Çfarë duhet të dini për të zgjedhur kremin e duhur për mbrojtjen e lëkurës tuaj:

 • Tipin i lëkurës tuaj
 • Te shkruaj që mbulon dy rrezet UVA, UVB.
 • UVR: Rrezatimi ultravioletë i diellit është i ndarë në UVA, UVB, UVC, varet sipas gjatësise valore.
 • Rrezet UVA: rrezatim ultravioletë qe është përgjegjës për plakjen e lëkurës, sepse ajo prek qelizat që prodhojnë kolagjenit dhe elastin. Depërton thellë në lëkurën tonë dhe rrit rrezikun e kancerit të lëkurës. Veprimi ndodh gjatë gjithë ditës dhe gjatë gjithë vitit.
 • Rrezet UVB: Rrezatim ultraviolet është përgjegjës për djegje të cilat kur përsëriten mund të shkaktojnë kancerin e lëkurës. Rrezet UVB mbeten në sipërfaqe të lëkurës për të prodhuar melaninë. Efekti është më i theksuar në verë dhe veçanërisht ne mesditë.
 • SPF (Faktor Mbrojtes i Diellit): ofron mbrojtje nga rrezet UVB. Domethen numri i faktorit  SPF shpjegon se çfarë sasie lë rrezatimi për të kaluar ne lekure, për shembull një SPF15 lejon të kalojë 1/15 e rrezatimit dhe një SPF30 lë 1/30. Është gabim të besohet se SPF tregon se sa më shumë kohë mbrojtje i jep lëkurës me rrezatim në krahasim me lëkurën e pambrojtur.
 • Pasi kemi mbaruar me rrezet e diellit dhe jemi kthyer në shtëpi mbas dushit është mirë të përdorni after sun, të cilat te mrbojne nga çdo acarim, skuqje dhe djegie qe mund të shkaktojë dielli. Ato ta zbusin, ta qehtesojne dhe ta rigjenerojne lëkurën.
Nga të gjitha keto që lexuat duhet të jeni më të kujdesshëm dhe gjithmonë te perdorim krem kundra diellit edhe kur moti është me re. Shume Vëmendje duhet dhene ne të vegjëlit, lëkura e tyre është shumë e ndjeshme dhe ajo digjet shumë më lehtë se sa e të rriturit. Është gjithashtu e rëndësishme të mos harroni buzët, veshët dhe këmbët pa vënë sunscreen dhe të përdorni spray per flokët.

Këto nga mua, shpresoj që të jeni më të kujdesshëm këtë verë dhe mos harroni se strategjia me e mire është parandalimi !
Ju uroj te nxiheni sa me shume, te notoni sa me shume dhe pushime të mbara :)ΟΛΑ ΟΣΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΕΤΕ ΓΙΑ ΤΗΝ ΑΝΤΗΛΙΑΚΗ ΠΡΟΣΤΑΣΙΑΤο καλοκαίρι φέτος μας τα χαλάει λίγο με τις βροχούλες του αλλά εγώ τον προτιμώ έτσι παρά να καούμε στον καύσωνα. Όπως και να έχει όμως το καλοκαίρι είναι εδώ και οι διακοπές μας χαμογελάνε, μαζί με τον 'επικίνδυνο ήλιο'.. .Όλοι μας θέλουμε να αποκτήσουμε ηλιοκαμένη επιδερμίδα γιατί το σώμα μας αναδεικνύεται καλύτερα και γενικά είμαστε πιο όμορφοι μαυρισμένοι, με αποτέλεσμα να καθόμαστε ώρες ολόκληρες κάτω απο τις επικίνδυνες ακτίνες  του ηλίου χωρίς να σκεφτούμε τις συνέπειες...Με λίγο ψάξιμο που έκανα έμαθα πολλά για τα αντηλιακά και για την προστασία που προσφέρουν, θεωρώ οτι πρέπει να είμαστε πολύ προσεκτικοί στην έκθεσή μας στον ήλιο, πραγματικά είναι επικίνδυνος!
Το μαύρισμα κάποτε αποδείκνυε τη διαφορά μεταξύ αριστοκρατικής και εργατικής τάξης. Το λευκό δέρμα ήταν υγιές και ένδειξη αριστοκρατικής καταγωγής (εξού και οι γαλαζοαίματοι) ενώ το ηλιοκαμένο δέρμα μαρτυρούσε τις ατελείωτες ώρες που δούλευαν οι εργάτες στα χωράφια. Η ηλιοθεραπεία έγινε ιδιαίτερα δημοφιλής το 1920 όταν η Coco Chanel έφερε την ηλιοκαμένη επιδερμίδα στη μόδα. Από τότε καλά κρατεί, με τους επιστήμονες σε συνεχή προσπάθεια να εκπαιδεύσουν τον κόσμο ώστε να προστατεύονται από τις βλαβερές συνέπειες του μαυρίσματος.
Έχω ακούσει απο πολλούς / πολλές οτι δεν φοράνε αντηλιακή προστασία γιατί νομίζουν οτι δεν θα μαυρίσουν και αντι αυτού αλείφουν πάνω τους baby oil (και είναι έτοιμοι για τηγάνισμα)!! Οι αντηλιακές κρέμες απλά σε προστατεύουν δεν σε εμποδίζουν στο να μην μαυρίσεις.
Το μαύρισμα είναι μια προστατευτική αντίδραση του δέρματος. Τα μελανοκύτταρα είναι τα κύτταρα που παράγουν τη χρωστική του δέρματος, τη μελανίνη. Η χρωστική αυτή απορροφά την ενέργεια και τη διαχέει με τη μορφή θερμότητας, ενώ δεσμεύει τις ελεύθερες ρίζες που απελευθερώνονται από αυτή την αντίδραση. Έτσι, η φυσική χρωστική του δέρματος λειτουργεί ως ασπίδα ενάντια στις ακτίνες UV. Όμως, δεν έχουν όλες οι επιδερμίδες την ίδια ποσότητα μελανίνης. Ορισμένες καίγονται πιο εύκολα και δεν μαυρίζουν σχεδόν ποτέ, ενώ άλλες το ακριβώς αντίθετο. Για ασφαλές μαύρισμα, αφήστε την επιδερμίδα σας να συνθέσει τη μελανίνη. Η έκθεσή σας πρέπει να γίνεται προοδευτικά και αποφεύγοντας τις ώρες με έντονη ηλιοφάνεια (12.00-16.00). Χρησιμοποιήστε αρκετή ποσότητα αντηλιακού με υψηλό δείκτη (30 ή 50 SPF), ανάλογα με το φωτότυπό σας. Θα πρέπει να επαναλαμβάνετε την εφαρμογή τους σε όλο το σώμα κάθε 2 ώρες και μετά από το κολύμπι. Τροφές που βοηθάνε στο μαύρισμα είναι ο ανανάς , το καρότο, το μάνγκο κλπ.
Το μαύρισμα στην ουσία είναι μία αμυντική λειτουργία του οργανισμού, ένα τείχος προστασίας έναντι της επικίνδυνης υπεριώδους ακτινοβολίας. Παρόλα αυτά οι επιστήμονες προειδοποιούν για περιορισμό της έκθεσης μας στον ήλιο και χρήση αντηλιακών προϊόντων και όχι μαυριστικών που μαγνητίζουν τις ηλιακές ακτίνες αλλά δεν προσφέρουν καμία απολύτως προστασία όπως π.χ τα λάδια μαυρίσματος(baby oil). Εξίσου επικίνδυνη μέθοδος για να πετύχουμε το πολυπόθητο μαύρισμα είναι το solarium το όποιο είναι ίσως περισσότερο βλαβερό από τον ήλιο. Ο πιο ασφαλής τρόπος για να ενισχύσουμε το χρώμα μας είναι τα προϊόντα self tan και τo spray tanning που έχουν σαν βάση το ζαχαροκάλαμο και δεν έχουν βλαβερές συνέπειες στον ανθρώπινο οργανισμό. 

Εγώ ξεκινώ με spf 30 και μετά όσο μαυρίζω σταδιακά μειώνω και τον δείκτη.

Τι πρέπει να ξέρουμε για να επιλέξουμε τη κατάλληλη αντηλιακή κρέμα για την επιδερμίδα μας:

 • Τον τύπο του δέρματος μας

 • Να αναγράφει οτι καλύπτει και τις δυο ακτίνες UVA, UVB.
 • UVR: Υπεριώδης ακτινοβολία ηλιακού φωτός που διακρίνεται σε UVA, UVB, UVC ανάλογα με το μήκος κύματος.
 • Ακτίνες UVA: η υπεριώδης ακτινοβολία που είναι υπεύθυνη για την γήρανση του δέρματος επειδή επιδρά στα κύτταρα που παράγουν την ελαστίνη και το κολλαγόνο. Διεισδύει σε μεγαλύτερο βάθος στην επιδερμίδα μας και αυξάνει τον κίνδυνο εμφάνισης καρκίνου του δέρματος. Η δράση της εμφανίζεται όλη την διάρκεια της μέρας, όλο τον χρόνο.
 • Ακτίνες UVB: η υπεριώδης ακτινοβολία που είναι υπεύθυνη για τα ηλιακά εγκαύματα τα οποία όταν επαναλαμβάνονται μπορούν να προκαλέσουν καρκίνο του δέρματος. Οι ακτίνες αυτές μένουν στην επιφάνεια της επιδερμίδας και παράγουν την μελανίνη. Η δράση τους είναι πιο έντονη το καλοκαίρι και κυρίως τις μεσημβρινές ώρες.
 • SPF (Sun Protection Factor): είναι ο γνωστός σε όλους μας «δείκτης προστασίας» και αναφέρεται στην προστασία που προσφέρει το αντηλιακό έναντι των ακτίνων UVB. Πιο συγκεκριμένα, ο αριθμός του δείκτη εξηγεί σε τι αναλογία το αντηλιακό αφήνει την ακτινοβολία να περάσει, πχ. ένας δείκτης 15 αφήνει να περάσει το 1/15 της ακτινοβολίας και ένας δείκτης 30 αφήνει το 1/30. Είναι λάθος να πιστεύουμε ότι ο δείκτης καταδεικνύει το πόσο περισσότερο «ενισχύεται» το δέρμα χρονικά έναντι στην ακτινοβολία σε σχέση με το απροστάτευτο δέρμα.
 • Μετά την ηλιοθεραπεία σας όταν γυρνάτε σπίτι και κάνετε μπάνιο καλό είναι να χρησιμοποιείται after sun, τα οποία αποτελούν αντίδοτα σε τυχόν ερεθισμούς, κοκκινίλες και εγκαύματα που μπορεί να προκαλέσει ο ήλιος. Ανακουφίζουν, ενυδατώνουν και αναδομούν την επιδερμίδα.
Άρα με όλα αυτα που διαβάσαμε πρέπει να είμαστε πιο προσεκτικοί και να φοράμε πάντα αντηλιακή ακόμα και όταν ο καιρός είναι συννεφιασμένος. Πολύ προσοχή θέλει στα μικρά παιδιά, το δέρμα τους είναι πολύ ευαίσθητο και καίγεται πολύ πιο εύκολα απο τους ενήλικες. Επίσης σημαντικό είναι να μην ξεχνάμε τα χείλη μας, τα αυτιά μας και τα πέλματά μας χωρίς να βάλουμε αντηλιακή κρέμα και να χρησιμοποιούμε ειδικά σπρέι για τα μαλλιά.

Αυτά απο μένα, ελπίζω να είστε πιο προσεκτικοί αυτό το καλοκαίρι και ΜΗΝ ξεχνάτε η πρόληψη είναι η καλύτερη θεραπεία!
Καλό μαύρισμα, καλές βουτιές και καλές διακοπές :)


Πηγή: http://www.skroutz.gr/guides/17.Osa-prepei-na-gnorizoume-gia-tin-antiiliaki-prostasia.html

Πέμπτη, 19 Ιουνίου 2014

RENDESIA E SHKRONJES "O"

Teksti qe do lexoni është frymëzuar nga një liber i vogël i Shell Silverstain, "The Missing Piece Meets the Big O" ose "Pjesa e humbur takon O-në e madhe". Miti i kërkimit dhe kompletimit si person që cdokush do qe ta arrij vë në sprovë të gjithë lexuesit e të gjitha moshave. Të gjithë ne jemi ne kërkim te dikujt që ne do na kompletoje me anë te dashurise. Udhëtimi është aq i vërtetë sa dhe metaforik, fundi eshte i parashikuar, por me një dimension prekës.
Sipas mendimit tim, ky liber duhet të bej pjese ne librat dhe programin shkollor dhe ta lexojne të gjithe pa perjashtim. Ai është ndër ata libra që futet në xhepin tone dhe duhet ta kemi gjithmone me vete dhe ne një "moment të vështirë" ta hapim dhe ta lexojme perseri dhe perseri  për të kujtuar se kush jemi, çfarë kemi bërë, çfarë po bëjmë dhe çfarë do bëjmë në jetën tonë.. Duhet të mësojmë të mbeshtetemi mbi tek ne dhe te besojmë ne vetveten. Duhet "punuar" me veten tone ne menyre që të gjejme copen e humbur të "O-së" dhe keshtu ne do behemi krijesa te kompletuara dhe nuk do kemi nevoje per dike tjeter te na kompletoj. Kompletimin personal dhe dashurine do ta gjejmë më parë tek ne, brenda nesh, pastaj diku tjeter. O-ja përveç një shkronje e alfabetit është edhe një rreth, qe simbolizon Jeten dhe perfeksionin, e cila s'ka as fillim as mbarim ...!
Personazhet jane metaforik, eshte nje shkronje O dhe nje pjese e O-së (ne forme trekëndëshe). Dialogu midis tyre ka lidhje me vetminë dhe me nevojën per tu bërë pjese e dikujt. Nevojen për të gjetur se çfarë te mungon qe ta plotësosh për të "reshqitur" jetën me të.
Libri flet për kërkimin e dikujt që do të vijë si me prosi tek ne, për të mbyllur boshlleqet brenda nesh, për t'i dhënë kuptim jetës tonë dhe ne besojmë se ky dikushi ështe ai qe ne kerkonim dhe thjesht e pranojmë dhe e bejme pjes te jetes tone.

Gjatë kerkimit do bëjmë shumë gjera: do maskohemi, do trëmbemi, do ngaterohemi, do tallemi, do shpresojme ... Dhe së fundi, dikur, diku ne gjejmë ate dikushin ideal, ai qe na mbush dhe e mbushim shpirterisht. Dhe për fat të mirë më në fund do të fillojë "reshqitja" e jetes... Eshtë për të ardhur keq, se askush nuk na tha dhe ne kurrë nuk e menduam se duke "reshqitur"... ndryshon!
Dhe kështu ajo që filloi si një lidhje e përkryer fillon të na ngushtoje dhe ta ngushtojme ... Dhe pastaj çfarë? .... Pastaj perseri nga fillimi: pritje dhe vetmi ... Deri sa të shfaqet diku, dikush, i cili nuk kërkon asgjë dhe asgjë nuk i mungon (një O e madhe, e rrumbullakët dhe e plotë) për të na bërë një pyetje të thjeshtë:

-"Pse nuk reshqet vetë?"
-"Vetëm? Nje pjese e humbur (ne forme trekëndëshe) nuk mundet të rrokulliset vete."
-"Me të vërtetë? e ke provuar ndonjëherë?", pyeti  O-ja e madhe.
-"Kendet e mia jane shumë të mprehta" tha pjesa e humbur. "Unë nuk jam bërë për ty rrokullisur vete!"
-"Këndet dhe forma ndryshojne" tha O-ja e madhe.
-"Ndryshojne"?!

Qehtesi...Mendime...Prova....Perpjekje....Levizje....Dhe më në fund fillon udhëtimi ... transformimi... jeta...

" Pjesa e humbur takohet me O-në e madhe" flet thjeshte për atë që ne të gjithë e dimë, por pak nga ne e kuptojmë dhe madje shume pak nga ne e praktikojmë në jetën tonë: Kompletimi dhe lumturia, është kryesisht një çështje personale. Askush nuk mund të na e imponoje dhe të na e japë nqs ne si persona nuk kemi gjetur menyren e komunikimit me veten tone. Ndoshta nuk mund te ndodhte ndryshe: për të bashkë-jetuar me dikë apo diçka, duhet së pari të jetojme / te ekzistojme si subjekte të vetë-përcaktuara, te kemi gjetur vetveten dhe te jemi te gatshem te futim ne jeten tone dike tjeter. Lumturia duhet te buroj nga ne me pare pastaj do jemi ne gjendje tja u japim te tjerve..

Bashkëjetesa kërkon dy ... jo dy gjysma, por dy te plota. Dy O të mëdha, të përkryera, të rrumbullakëta, qe asgjë nuk ju duhet dhe asgjë nuk ju mungon ... Dy O te plota që i lidh dashuria e pastër, as nevoja, as interesi. Dy O te plota që i bashkon opsion, as shpresa, as frika....
Në qoftë se ne e benim teorin e Silverstain-it praktike, jeta jonë mund të ishte me e lehte dhe lidhjet njerezore me te ngushta , me te qarta, me te sinqerta dhe te perhershme. Nëse lumturia nuk ka trokitur në dyert tona, le te shkojme ne atje, ta kerkojme, ta gjejme dhe ta marrim dhe nese ajo akoma nuk shfaqet, te mos zhgenjehemi se në fund te fundit ne do të kemi fituar një udhëtim te vecante dhe shume interesant!

* Shpresoj te kem ber nje perkthim te mire, gjithsesi, blini librin dhe me te vertet do ju ndihmoj te shikoni gjerat me ndryshe... ju qe sdo e blini shikoni videon ;)
Nqs nuk hapet videoja kliko ketu


Η ΣΗΜΑΣΊΑ ΤΟΥ ΓΡΑΜΜΑΤΟΣ "Ο"

Το κείμενο που θα διαβάσετε εμπνεύστηκε απο ενα μικρο βιβλιαράκι του Σελ Σίλβερσταϊν "Το κομμάτι που λείπει συναντά το μεγάλο Ο". Ο μύθος της αναζήτησης και της ολοκλήρωσης που θα συγκινήσει όλους τους αναγνώστες κάθε ηλικίας. Όλοι μας ψάχνουμε την ολοκλήρωση μέσα από την αγάπη. Το ταξίδι είναι συνάμα πραγματικό και μεταφορικό, το τέλος αναμενόμενο, αλλά με μια συγκινητική μεταφορική διάσταση. Κατά την άποψή μου θα έπρεπε να διδάσκεται στα σχολεία και να το διαβάσουν όλοι. Είναι απο κείνα τα βιβλία που χωράνε στη τσέπη σου και δεν τα αποχωρίζεσαι ποτέ και σε μια "δύσκολη" στιγμή το διαβάζεις και το ξαναδιαβάζεις για να θυμηθείς ποιος είσαι, τι έκανες, τι κάνεις και τι θα κάνεις στη ζωή σου.  Πρέπει να μάθεις να στηρίζεσαι σε σένα και να πιστεύεις σε σένα, να είσαι αυτάρκης και να έχεις αυτοπεποίθηση, να δουλεύεις με τον εαυτό σου και να έχεις βρει τα κομμάτια που σου λείπουν έτσι ώστε να γίνεις ένα ολοκληρωμένο και μεγάλο "Ο", δεν θα μπορέσει κανένα άλλο κομμάτι να σε γεμίζει εάν πρώτα δεν το κάνεις εσύ ο ίδιος. Την ολοκλήρωση και την αγάπη θα τα βρούμε πρώτα μέσα μας. Το "Ο" εκτός απο ένα γράμμα της αλφάβητου είναι και ένας Κύκλος και συμβολίζει τη τελειότητα και τη ζωή,  που δεν έχει ούτε αρχή ούτε τέλος...!!


Η ιστορία μιλά για τη μοναξιά και την ανάγκη να ανήκεις. Την ανάγκη να βρεις αυτό που σε συμπληρώνει, ώστε να "κυλήσεις" στη ζωή μαζί του.
Μιλά για την εναγώνια αναζήτηση αυτού του άλλου, που θα έρθει ως «από μηχανής θεός», να κλείσει το μέσα μας κενό, να δώσει νόημα στη ζωή μας. Αυτό το άλλο, που πιστεύουμε, ότι θα μας αναγνωρίσει και θα το αναγνωρίσουμε "μαγικά".

Στη διάρκεια αυτής της αναζήτησης θα κάνουμε πολλά: θα μασκαρευτούμε, θα τρομάξουμε, θα μπερδευτούμε, θα γελοιοποιηθούμε, θα ελπίσουμε... Και τελικά, κάποτε, θα βρούμε το ιδανικό μας άλλο, αυτό που μας χωρά και το χωράμε. Και ευτυχώς θα αρχίσουμε επιτέλους να «κυλάμε»...να ζούμε...Τι κρίμα μόνο, που κανείς δεν μας είπε και εμείς ποτέ δεν σκεφτήκαμε, ότι κυλώντας...αλλάζεις!

Και έτσι αυτό που ξεκίνησε σαν απόλυτο ταίριασμα, στην πορεία αρχίζει να μας στενεύει και να το στενεύουμε...Και μετά τι....Μετά πάλι από την αρχή: προσμονή και μοναξιά... Μέχρι τη στιγμή που θα εμφανιστεί κάτι, κάποιος, που τίποτα δεν ζητά και τίποτα δεν του λείπει, (ένα Μεγάλο, ολοστρόγγυλο, πλήρες Ο), για να μας κάνει την απλή ερώτηση:

"Γιατί δεν κυλάς μόνο σου;"
"Μόνο μου; ένα Κομμάτι-που-λείπει (τριγωνικής μορφής) δεν μπορεί να κυλήσει μόνο του".
"Αλήθεια, προσπάθησες ποτέ;" ρώτησε το Μεγάλο Ο.
"Οι γωνίες μου είναι πολύ μυτερές" είπε το Κομμάτι-που-λείπει. "Δεν είμαι φτιαγμένο για να κυλάω μόνο μου!"
"Οι γωνίες και τα σχήματα αλλάζουν" είπε το Μεγάλο Ο...
"Αλλάζουν";

Σιωπή...Περισυλλογή...Απόπειρα....Προσπάθεια....Κίνηση....Και επιτέλους αρχίζει το ταξίδι...η μεταμόρφωση...η ζωή...

"Το Κομμάτι που λείπει συναντά το Μεγάλο Ο", μιλά απλά και αληθινά για αυτό που όλοι ξέρουμε, αλλά ελάχιστοι κατανοούμε και ακόμα ελαχιστότεροι κάνουμε πράξη στη ζωή μας: η ολοκλήρωση και ευτυχία μας, είναι πρωτίστως μια προσωπική υπόθεση. Κανείς δεν μπορεί να μας την επιβάλει ή ακόμα και να μας τη χαρίσει «έξωθεν». Και ίσως δεν γίνεται αλλιώς: για να συν-υπάρξουμε κάποτε με κάποιον ή κάτι, πρέπει πρώτα να υπάρξουμε σαν αυτοκαθοριζόμενες οντότητες.Η συν-ύπαρξη χρειάζεται δυο...όχι δυο μισά, αλλά δυο ολόκληρα. Δυο Μεγάλα ολοστρόγγυλα Ο, που τίποτα δεν χρειάζονται και τίποτα δεν τους λείπει...Δύο ολόκληρα που συμπορεύονται από καθαρή αγάπη. Όχι από ανάγκη ούτε από συμφέρον. Δυο ολόκληρα που τα ενώνει η επιλογή. Όχι η ελπίδα, ούτε ο φόβος.... Αν έτσι αντικρίσουμε τη ζωή μας, ίσως πάψουμε να μεμψιμοιρούμε, να τα βάζουμε με τους άλλους, να είμαστε απαθείς ή μοιρολάτρες. Αν δεν περιμένουμε την ευτυχία να μας χτυπήσει την πόρτα, αλλά τραβήξουμε εμείς κατά κει, αν μη τι άλλο, σίγουρα στο τέλος, όποιο κι αν είναι, θα έχουμε κάνει ένα πολύ ενδιαφέρον ταξίδι!
Εάν δεν φαίνεται το βίντεο πάτα ΕΔΩ

Πηγή: http://www.thessalonikiartsandculture.gr/kosmos/great-video/to-kommati-pou-leipei-synanta-to-megalo-o 


Τετάρτη, 18 Ιουνίου 2014

SNACK MBAS PALESTRES / TAHINI DHE GJALPE KIKIRIKU: VLERAT E TYRE USHQYESE

Tashmë ne të gjithë njohim se nje diet e balancuar dhe ushtrimet fizike luajnë një rol të rëndësishëm në shëndetin tonë por dhe për të ruajtur peshën e duhur. Pra me një dietë të ekuilibruar dhe me pak ushtrim mund të mbajme metabolizmin tonë të zgjuar dhe peshën tonë të qëndrueshme, dhe në qoftë se qëllimi juaj është te kini një trup "te thate" dhe me muskuj atëherë 70% e përpjekjeve tuaja është ushqimi dhe 30% stërvitja.
Rol të rëndësishëm luan dhe cfarë konsumoni para dhe pas ushtrimit.
Duhet të keni ngrënë të paktën 2 orë para çdo aktiviteti (70% karbohidrate dhe 30% proteina , karbohidratet krijojnë depozime per glycogen dhe te japin energji, kështu që ke me shume force dhe i ben ushtrimet me mire). Ndërsa gjatë aktivitetit pini ujë të mjaftueshëm, por nga pak, ose Izotonik sepse duke djersitur humbasin kripra minerale te cilat duhen marre perseri, nepermjet lengjeve, edhe përveç elektroliteve japin dhe energji. Pas cdo aktiviteti ju duhet të pini shumë ujë ose lëngje frutash të freskëta dhe të konsumoni ushqimin te plote ose nqs nuk eshte orari per vaktin kryesor duhet me patjeter te konsumoni snacks (70% proteina dhe 30% karbohidrate) në këtë mënyrë ndihmojme muskujt te rindertohen dhe për të shmangur dëmtimet e lehta te tyre. Duhen shmangur yndyrnat ndersa ëmbëlsirat jane te ndaluara.

Unë zakonisht snack-et qe preferoj pas palestres jane :


 • 1 vezë të zier ose të bardhen e 2 vezeve + 1 fete buke thekre te thate. 
 • Omelete (1 veze + 5-7 kërpudha) 
 • 1 tost me proshut pule dhe avokado 
 • Një banane me pak gjalpë kikiriku ose tahini 
 • Kos me mjaltë ose arra/bajame
 • Një fetë bukë thekre me gjizë + domate


Tahini +gjalp kikiriku + banane
Tahini është një produkt natyral që behet nga farat e përzgjedhura të susamit. Këto kokrra bluhen dhe krijojne një krem ​​te yndyrshëm.Tahini është një thesar ushqyes sepse përmban vlera ushqyese të vlefshme për shëndetin e njeriut. Eshtë i pasur me proteina, vitamina (E, B1, B2, niacin etj) aminoacide dhe karbohidratet. Rrallë një ushqim i vetëm arrin të kombinoj të gjitha këto përbërës, që janë të nevojshme për funksionimin e duhur të trupit dhe për këtë arsye e konsiderojnë atë një super-ushqim. 
Tahini është i pasur me kalcium, duke parandaluar osteoporozën, kalium dhe zink për të rritur sistemin imunitar, mangan dhe selen me veprim të fortë antioxidant për të luftuar radikalet e lira, bakër për të forcuar nyjet, hekur për të stimuluar trupin dhe lufton anemine, aminoacidet që kontribuojnë në funksionimin e duhur të veshkave dhe të mëlçisë, si dhe fosfor dhe magnezium per te shmangur dhimbje te kokes ose migrenën kronike. 
Karbohidratet që përmbajnë normalizimin e sistemit gastrointestinal, omega-6 yndyrë, ul kolesterolin, ndërsa vitaminë E që përmban dhe mbron trupin nga plakja. Gjithashtu, nga analizat qe janë kryer, është gjetur se tahini permban substanca antitumor, mund të pengojë sklerozen, sëmundjet e zemrës dhe diabetin. 
Por duhet kujdes në sasine dhe ne frekuencën e te konsumuarit sepse për shkak të vlerës së lartë kalorifike mund të humbni kontrollin e peshës. 2 luge te vogla kane 180 kalori. 

Gjalpë kikiriku është kikirik i pjekur dhe i blojtur dhe ka vlera të larta ushqyese. Ai është një burim i mirë i proteinave, yndyrnave të mira (monounsaturated kryesisht) dhe antioksidantëve. Gjalpi i kikirikut natyrore përmban vetem kikirikë dhe kripë por ne treg shiten shume lloje që përmbajne vajra dhe sheqer, pra do kujdes ne blerjen e ketyre produkteve sepse mund ti shtoni trupit shume kalori duke mos vene re cfar produkte mban.Ne pergjithesi kini kujdes cfar produkte blini dhe cfar permbajne ato mundohuni qe produkte tuaja te jene natyrale dhe organike. 

Duke krahasuar tahini me gjalpin e kikirikut ... ai i fundit përmban më shumë proteina, më pak fibra, te njetin numer te kalorive dhe yndyrnave, por përbëhet kryesisht nga yndyrë monounsaturated ndërsa tahini përmban më shumë yndyrna polyunsaturated. Të dyja janë të mira me diferencën kryesisht te llojit te yndyrës që përmbajne dhe kanë antioksidantë të ndryshme.


burimi:http://www.clickatlife.gr/diatrofi/story/3017

SNAK ΜΕΤΑ ΤΗ ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΗ / ΤΑΧΙΝΙ ΚΑΙ ΦΥΣΤΙΚΟΒΟΥΤΥΡΟ: Η ΘΡΕΠΤΙΚΗ ΤΟΥΣ ΑΞΙΑ

Όπως όλοι ξέρουμε η διατροφή και η άσκηση παίζουν σημαντικό ρόλο στην υγεία μας και στη διατήρηση του σωστού βάρους. Με μια ισορροπημένη διατροφή και με άσκηση μπορούμε να κρατάμε τον μεταβολισμό μας σε εγρήγορση και το βάρος μας σε σταθερά επίπεδα, ενώ εάν ο στόχος σας είναι ένα γραμμωμένο σώμα τότε η διατροφή αποτελεί 70% της προσπάθειάς σας και 30% η άσκηση. Σημαντικό ρόλο παίζει και το τι θα φάμε πριν και μετά τη γυμναστική.
Θα πρέπει να έχουμε φάει τουλάχιστον 2 ώρες πριν την οποιαδήποτε άσκηση (70% υδατάνθρακα και 30% πρωτεΐνη, οι υδατάνθρακες δημιουργούν αποθέματα γλυκογόνου και βελτιώνουν την αντοχή, άρα αποδίδουμε καλύτερα). Ενώ κατά την διάρκεια της άσκησης πίνουμε αρκετό νερό αλλά απο λίγο, ή ισοτονικά ποτά γιατί με τον ιδρώτα χάνουμε μεταλλικά άλατα οπότε εκτός απο ηλεκτρολύτες μας δίνουν και ενέργεια. Μετά την άσκηση θα πρέπει να πιούμε πολύ νερό ή φρέσκους χυμούς φρούτων και να πάρουμε το κυρίως γεύμα ή κάποιο σνακ (70% πρωτεΐνη και 30% υδατάνθρακα) έτσι βοηθάμε στην ανάρρωση των μυών αλλά και στην αποφυγή των μικροτραυματισμών. Αποφεύγουμε τα λίπη ενώ απαγορεύονται τα γλυκά.

Εγώ συνήθως για σνακ μετά την άσκηση προτιμώ:

 • 1 βραστό αυγό ή 2 ασπράδια + 1 φρυγανιά ολικής. 
 • Ομελέτα (1 αυγό + 5-7 μανιτάρια )
 • Ένα τοστ με γαλοπούλα και αβοκάντο
 • Μια μπανάνα με λιγο ταχίνι ή φυστικοβούτυρο
 • Γιαούρτι με μέλι ή ξηρούς καρπούς 
 • Μια φέτα ψωμί με τυρί κότατζ + ντομάτα 

Ταχίνι + φυστικοβούτυρο + μπανάνα ώριμη Το ταχίνι είναι ένα φυσικό προϊόν που προέρχεται απο εξαιρετικά επιλεγμένους σπόρους σουσαμιού. Οι σπόροι αυτοί πολτοποιούνται και δημιουργούν μια λιπαρή κρέμα, το γνωστό σε όλους μας ταχίνι. Πρόκειται για έναν διατροφικό θησαυρό καθώς περιέχει πλήθος θρεπτικών συστατικών, πολύτιμων για την ανθρώπινη υγεία. Πιο συγκεκριμένα, είναι πλούσιο σε πρωτεϊνες, βιταμίνες (Ε, Β1, Β2, νιασίνη κ.α., αμινοξέα και υδατάνθρακες. Σπάνια μία και μόνο τροφή καταφέρνει να συνδυάζει όλα αυτά τα συστατικά, που είναι απαραίτητα για την καλή λειτουργία του οργανισμού και για τον λόγο αυτό το θεωρούν μια σούπερ-τροφή.
Το ταχίνι είναι πλούσιο σε ασβέστιο καταπολεμώντας έτσι την οστεοπόρωση, κάλιο και ψευδάργυρο για την ενίσχυση του ανοσοποιητικού συστήματος, μαγγάνιο και σελήνιο με έντονη αντιοξειδωτική δράση καθώς καταπολεμούν τις ελεύθερες ρίζες, χαλκό για την ενίσχυση των αρθρώσεων, σίδηρο για την τόνωση του οργανισμού και την καταπολέμηση της αναιμίας, αμινοξέα που συμβάλλουν στην καλή λειτουργία νεφρών και συκωτιού καθώς και φώσφορο και μαγνήσιο που καταπολεμούν δραστικά τον πονοκέφαλο ή τις χρόνιες ημικρανίες.
Οι υδατάνθρακες που περιέχει, ομαλοποιούν το γαστρεντερικό σύστημα, τα Ω6 λιπαρά του μειώνουν τη χοληστερόλη ενώ και η βιταμίνη Ε που περιέχει, προστατεύει τον οργανισμό από τη γήρανση. Επίσης, σε έρευνες που έχουν πραγματοποιηθεί, διαπιστώθηκε, πως το ταχίνι διαθέτει αντικαρκινική δράση ενώ ενδέχεται να δρα ανασταλτικά στο Αλτσχάιμερ, τις παθήσεις της καρδιάς, τον καταρράκτη και τον διαβήτη.
Προσοχή όμως στη ποσότητα και συχνότητα γιατί λόγω της μεγάλης θερμιδικής του αξίας μπορεί να χάσουμε τον έλεγχο του βάρους. 2 κουταλάκια του γλυκού 180 θερμίδες.

Το φυστικοβούτυρο είναι πολτός ψημένων φιστικιών που όπως όλοι γνωρίζουμε έχουν υψηλή διατροφική αξία.  Είναι καλή πηγή πρωτεΐνης, των καλών λιπαρών (κυρίως μονοακόρεστων) και αντιοξειδωτικών ουσιών που μάλιστα αυξάνεται η συγκέντρωση τους στα ψημένα φιστίκια. Το φυσικό φυστικοβούτυρο περιέχει φιστίκια και αλάτι στο εμπόριο όμως κυκλοφορεί η συμβατική μορφή που περιέχει έλαια και ζάχαρη. 
Για αυτό καλό είναι να αγοράζουμε φυσικά και βιολογικά προϊόντα.
Συγκριτικά με το ταχίνι, το...φυστικοβούτυρο περιείχε περισσότερη πρωτεΐνη, λιγότερες φυτικές ίνες, παρόμοιο αριθμό θερμίδων και λιπαρά, αλλά αποτελείται κυρίως από μονοακόρεστα λιπαρά ενώ το ταχίνι περιέχει περισσότερα πολυακόρεστα λιπαρά. Και τα δύο είναι καλά με τη διαφορά κυρίως στο είδος του λίπους που περιέχει ενώ έχουν και διαφορετικές αντιοξειδωτικές ουσίες. Πηγή: http://www.clickatlife.gr/diatrofi/story/3017


Σάββατο, 14 Ιουνίου 2014

QERSHIA : Pervec shijes te mbrekullushme na dhuron dhe shume vlera ushqyese.


Qershite janë një nga frutat e mia me të preferuara, unë mezi pres çdo pranverë të dalin ne treg dhe ti ble te gjitha.. 😜  besoj se jam një nga të parët që i kërkoj sapo fillon Prilli, me pelqejne aq shumë sa jam në gjendje ta mbaroj një kilogram brenda një ore.. Qershite përveç te shijshme dhe freskuese ato jane dhe shumë te dobishëme për shëndetin tonë, janë konsideruar ndër më të fuqishmet natyrore anti-inflamator, ndërsa përmbajtja e niveleve antioksidantë janë aq të larta sa ne mund ti përdorim si një "ilaç" natyrore për të luftuar shumë sëmundje , sidomos të zemrës dhe sistemit kardiovaskular. Gjithashtu, ndihmojnë ne tretjen dhe detoksifikojne trupin, shkencëtarët kanë konfirmuar se ndihmojne mëlçinë dhe veshkat për të hequr toksicitetin dhe i ndihmon për të punuar më mirë. Përmbajnë minerale të mjaftueshme, fibra dhe acid ellagik. Ndërsa janë jashtëzakonisht te pasura me vitaminë A, vitaminë C, vitaminë B, kalium, kalcium, fosfor, hekur, magnez dhe baker. Një qershi jep 4 kalori.
Pra, duke lexuar të gjitha këto, nuk pendohem aspak që sapo hengra një tas te madh plot me qershi..
Ju akoma skini filluar?!
Ju befshin mire ;)

ΚΕΡΆΣΙΑ: Εκτός απο νόστιμα είναι και πλούσια σε θρεπτικά συστατικά

Τα κεράσια είναι ένα απο τα αγαπημένα μου φρούτα, ανυπομονώ κάθε άνοιξη να βγούνε και να πάω να αγοράσω, πιστεύω είμαι απο τους πρώτους που τα ψάχνω απο τον Απρίλιο, μ'αρέσουν τόσο πολύ που είμαι ικανή να φάω ενα κιλό μέσα σε μια ώρα..Τα κεράσια εκτός απο νόστιμα και δροσερά είναι και πολύ ωφέλιμα για την υγεία μας, θεωρούνται απο τα πιο ισχυρά φυσικά αντιφλεγμονώδη, ενώ η περιεκτικότητά τους σε αντιοξειδωτικά επίπεδα είναι τόση μεγάλη που μπορούμε να τα χρησιμοποιήσουμε σαν φυσικό "φάρμακο" για την καταπολέμηση πολλών ασθενειών, κυρίως της καρδιάς και του καρδιαγγειακού συστήματος. Επίσης, βοηθούν την πέψη και αποτοξινώνουν τον οργανισμό, επιστήμονες έχουν επιβεβαιώσει ότι βοηθούν το συκώτι και τα νεφρά μας να απαλλαγούν από την τοξικότητα και τα βοηθά να λειτουργούν καλύτερα. Περιέχουν αρκετά μεταλλικά άλατα, φυτικές ίνες και ελλαγικό οξύ. Ενώ είναι ιδιαίτερα πλούσια σε βιταμίνη Α, βιταμίνη C, βιταμίνη B, σε κάλιο, ασβέστιο, φώσφορο, σίδηρο, μαγνήσιο και χαλκό. Ένα κεράσι αποδίδει 4 θερμίδες.
Άρα διαβάζοντας όλα αυτά, δεν μετανιώνω καθόλου που έφαγα μόλις ένα μεγάλο μπολ γεμάτο με κεράσια.. 
Εσείς ακόμα να φάτε?!
Καλή απόλαυση :)

Πέμπτη, 12 Ιουνίου 2014

ONCE A SHOE LOVER ALWAYS A SHOE LOVERΌπως οι περισσότερες γυναίκες έτσι και εμένα μου αρέσει πολύ να παρακολουθώ τη μόδα. Μπορώ να πω οτι είμαι λίγο εθισμένη με τη μόδα αλλά προσπαθώ να το ελέγξω και να μην ξεπεράσω τα όρια γιατί η μόδα δεν τελειώνει ποτέ, αυτό που μένει είναι το στυλ, το δικό σου προσωπικό στυλ. Πλέον μπορώ να πω οτι έχω βρει το στυλ μου και ξέρω τι μου πάει και τι όχι, τι αντιπροσωπεύει εμένα και τι ταιριάζει στο σώμα μου. Θέλω με τα ρούχα μου αλλά και με τα παπούτσια μου να νιώθω άνετα και να τα φορέσω εγώ, οχι εκείνα εμένα !!
Η αδυναμία μου η μεγάλη είναι τα παπούτσια και οι τσάντες. Στα παπούτσια όμως πάντα έδινα μια αξία παραπάνω. Τα θεωρώ το πιο ωραίο "κόσμημα" πάνω μας, δίνουν άλλη νότα ακόμα και σε ένα απλό ντύσιμο. 
Από μικρή ανυπομονούσα να μεγαλώσω για να τα φορέσω ψηλά τακούνια, τρελαινόμουν για γόβες και κρυφά φορούσα της μαμάς μου. Έτσι μεγαλώνοντας τα ψηλά τακούνια έγιναν λατρεία και πάντα μου άρεσε η κλασική, μυτερή, στιλάτη γόβα. Τα αγαπημένα μου χρώματα είναι το κόκκινο, το nude και φυσικά το all time classic το μαύρο. 
Στα παπούτσια πάντα επενδύω κάτι παραπάνω, γιατί η ποιότητα εδώ μετράει πολύ, εμένα μ'αρέσει να περπατάω, ακόμα και με ψηλό τακούνι, όποτε θα είχα πρόβλημα με τα πόδια μου εάν η ποιότητα των παπουτσιών μου δεν θα ήταν καλή!
Σήμερα έτσι όπως τακτοποιούσα τα παπούτσια μου, έβγαλα όλα τα καλοκαιρινά και μπήκαν στη ντουλάπα τα χειμερινά, είπα να σας δείξω "τη περιουσία" μου.. Εντάξει δεν έχω πολλά αλλά ούτε και λίγα, όταν κάτι δεν το θέλω πια το χαρίζω (με μισή καρδιά χαχα ). Όλα οσα έχω τα αγαπάω, με εκφράζουν και τα έχω καταευχαριστηθεί. Δεν μ'αρέσει να αγοράζω πολλά, είμαι της άποψης λίγα και καλά και να ταιριάζουν με πολλά ντυσίματα για να έχω την ευκαιρία να τα φορέσω πολλές φορές και με διαφορετικά ρούχα.
Παρακάτω θα σας δείξω τα αγαπημένα μου. 

Enjoy xxx

Οι γόβες μου

Αυτή η Casadei ήταν έρωτας με τη πρώτη ματιά, τη πήρα πέρυσι απο Καλογήρου Γλυφάδα 

Το χρώμα, η κομψότητα και το δέρμα φιδιού είναι αρκετά για να ερωτευτεί καποιος μαζι τους.. Dsquared  www.yoox.com

Για αυτό το έργο τέχνης δεν έχω τι να πω παρα μόνο να το απολαμβάνω φορόντας το απο το πρωί μέχρι το βράδυ.. Valentino Rockstud www.forzieri.com

Let's rock in Mcqueen heels www.yoox.com

Δεν αγοράζω συχνά παπούτσια απο Zara αλλά αυτα τα έχω καταευχαριστηθεί 

Και αυτές ήταν έρωτας με τη πρώτη ματιά, Boutique 9, Attica Athens 

Αυτές τις γόβες τις έχω πάρει πριν περίπου τρια χρόνια αλλά συνεχίζουν να είναι όμορφα σαν τη Jessica Simpson :D -> Attica Athens

Αυτες οι όμορφες εδω έχουν την ιστορία τους...Είναι η πρώτη μου ακριβή αγορά σε παπούτσι, τις έχω πάρει πριν 4-5 χρόνια όταν ήμουν ακόμη φοιτήτρια. Όταν τις είδα στη βιτρίνα τις ερωτεύτηκα και μάζευα σιγα-σιγα τα χρήματα μέχρι που τα αγόρασα. Ήταν κ ένα νούμερο μικρότερη αλλά εγω την ήθελα τοσο πολύ που χρησιμοποίησα όλους τους τρόπους για να μεγαλώσει ένα νούμερο η γόβα μου, ακόμα μου είναι αρεστή και τη φοράω συχνά τώρα το καλοκαίρι. -> Schutz, Γρεβενά


Τα καλοκαιρινά μου

EMILIO PUCCI in Love... www.yoox.com
Αυτά τα όμορφα πέδιλα Dsquared ήταν η αρχή του κακού :D
Ήταν η πρώτη μου online αγορά. www.yoox.com
Η τελευταία μου αγορά. Ένα άλλο έργο τέχνης Fendi και Balenciaga (κάτω) 100% leather! so in love...www.yoox.com
And my flats