Σελίδες

Παρασκευή, 30 Μαΐου 2014

SUPE PESHKU

Ndërsa e nxehta ka filluar, unë nuk ndaloj se konsumuari supera. Sot do ju shkruaj se si e gatuaj une supën me peshk. Është e lehtë, e shijshme, me pak kalori dhe me shumë vlera ushqyese per trupin tone. Vetëm qe duhet te kini peshk të freskët..
Une peshkun qe po gatuaj sot, e mora nga Salamina. Për shkak se peshku  ishte i madh, peshkatari e ndau ne pjese. Koka, krahet dhe bishti janë shume te mira per supe dhe pjesa tjetër për te pjekur në skarë .


Përbërësit per 4 persona :
 • 1 kg peshk per supe (te me falni por emrat e peshqeve nuk i njoh ne shqip.. )
 • 4 patate
 • 1 qepë
 • 3 karrota
 • zhardhok selinoje ose 1/2 tufë selino (une sot perdora majdanos se skisha selino)
 • 2 kungull i njomë
 • 1 luge Vaj ulliri 
 • 1 luge kaperi dhe pak rozmarinë (sipas deshires)
 • lëng limoni 
 • kripë dhe piper
Pergatitja :


Grouper i fresket

Ja si e ndajme ne pjese nje peshk te madh nqs nuk duam ta konsumojme te gjithin

Filetot gati per ne skare

Pjeset e tjera gati per supe

Ziej peshkun per 10 min ne 2 ml uje
I heq shkumen (cdo gje qe ziej sidomos mishin ja heqim shkumen)

Pastroj dhe pres perimet


Me pas e heq peshkun nga zjarri dhe e pastroj nga halat (kujdes se djeg) nderkohe kam hedhur qepen dhe patatet  per te zier 10 min. Pastaj shtoj peshkun, vajin e ullirit, karrotat, kungullin e njome, selinon, kaperin me rozmarinen dhe kripen, i le te ziejne 10 minuta.

Supa eshte gati. Shërbyehet e ngrohtë ose e ftohtë me shumë piper dhe leng limoni, në qoftë se ne duam mund te bluajme perimet ne blender, sidomos për ata që nuk ju pelqejne perimet, por edhe për bebet.

Ju befte mire dhe gatuani sa me shpesh supra për shkak se e furnizojne trupin me vlera ushqyese të vlefshme sepse kur behet zierja përhapen te gjitha komponentet e perimeve dhe keshtu trupi jone i thith me mire vitaminat, mineralet dhe elementët e perimeve. Supa përbëhet kryesisht nga uji ( 45-75 % vëllimit të saj ), me rezultat të konsiderueshme të kontribuojë në hidratimin e organizmit. Gjithashtu, uji në kombinim me përmbajtjen e lartë të fibrave (për shkak të perimeve) ndihmojnë në funksionimin e mirë të sistemit gastrointestinal, duke ndihmuar patologji të pa këndshme të tilla si kapslleku. Plus qe eshte e ulët ne permbajtjen e yndyrnave, keshtu qe supa është një zgjedhje ideale për dietë, pasi ajo na ndihmon të humbasim gradualisht dhe në mënyrë të balancuar dhe te shendeteshme kilet e pa deshiruara.

ΠΕΝΤΑΝΟΣΤΙΜΗ ΨΑΡΌΣΟΥΠΑ

Ενώ έχουν αρχίσει οι ζέστες για τα καλά, εγώ τις σούπες τις καταναλώνω και μου αρέσουν πολύ. Σήμερα θα σας γράψω πως μαγειρεύω τη ψαρόσουπα. Είναι πανεύκολη, πεντανόστιμη, με λίγες θερμίδες και με πολλές διατροφικές αξίες. Αρκεί να έχετε φρέσκο ψάρι..
Εγώ το ψάρι που μαγείρεψα σήμερα το είχα πάρει προχθές απο Σαλαμίνα . Επειδή ήταν μεγάλη η Σφυρίδα, μας την έκοψε σε φέτες ο ψαράς και το χωρίσαμε για ψητό και για σούπα. Το κεφάλι, τα πλευρά και η ουρά είναι οτι πρέπει για σουπίτσα τα υπόλοιπα για ψητό στα κάρβουνα.


Υλικά 4 άτομα : 
 • 1 kg Ψάρι για σούπα (ροφό, σφυρίδα, μπακαλιάρο ή κοκκινόψαρο)
 • 4 πατάτες 
 • 1 κρεμμύδι
 • 3 καρότα 
 • σελινόρυζα ή 1/2 ματσάκι σέλινο (εγώ σήμερα χρησιμοποιήσα μαϊντανό γιατί δεν είχα σέλινο)
 • 2 κολοκυθάκια 
 • 1 κ.σ ελαιόλαδο
 • 1 κ.σ κάπαρη και λίγο δεντρολίβανο (προαιρετικό) 
 • χυμό απο στημένο λεμόνι
 • αλάτι και πιπέρι 


Προετοιμασία :


Φρέσκια Σφυρίδα 3 kg (στη φώτο δεν φαίνεται για τόσο μεγάλη)

Ορίστε πώς κόβουμε ένα μεγάλο ψάρι εαν δεν θέλουμε να τον ψήσουμε ολόκληρο.
Τ φιλέτα έτοιμα για ψήσιμο στα κάρβουνα
Τα υπόλοιπα έτοιμα για σούπα

Βράζω το ψάρι σε 2 kg νερό για 10 λεπτά
Ξαφρίζω (όταν βράζουμε κρέατα γενικά, πάντα το ξαφρίζουμε !!!)

Καθαρίζω και κόβω τα λαχανικά. 

Βγάζω το ψάρι απο τη κατσαρόλα και το καθαρίζω απο τα κόκαλα(προσοχή γιατί καίει) ενώ ήδη έχω ρίξει τις πατάτες και το κρεμμύδι να βράσουν για 10 λεπτά, μετά προσθέτω το ψάρι, τα καρότα, τα κολοκυθάκια, το ελαιόλαδο, το σέλινο,κάπαρι και δεντρολίβανο και το αλάτι. Τα αφήνω να βράσουν όλα μαζί για άλλα 10 λεπτά

Έτοιμη η ψαρόσουπα. Σερβίρεται ζεστή ή κρύα με φρεσκοτριμμένο πιπέρι και μπόλικο στημένο λεμόνι, μπορούμε εάν θέλουμε να πολτοποιήσουμε τα λαχανικά, ειδικά για αυτούς που δεν τρώνε τα λαχανικά αλλά και για τα μωρά.

Καλή επιτυχία και να μαγειρεύετε συχνά σούπες γιατί εφοδιάζουν τον ανθρώπινο οργανισμό με πολύτιμα θρεπτικά συστατικά αφού κατά το βρασμό έχει διασπαστεί μέρος των συστατικών των λαχανικών με αποτέλεσμα η απορρόφηση των μετάλλων και των ιχνοστοιχείων να γίνεται ευκολότερα.Η σούπα αποτελείται κατά πολύ μεγάλο μέρος από νερό (45-75% του όγκου της) με αποτέλεσμα να συμβάλει σημαντικά στην ενυδάτωση του οργανισμού. Επίσης, το νερό σε συνδυασμό με την υψηλή περιεκτικότητα της σούπας σε φυτικές ίνες (λόγω των λαχανικών) βοηθούν στη καλή λειτουργία του γαστρεντερικού συστήματος, βοηθώντας έτσι την καταπολέμηση δυσάρεστων παθολογικών καταστάσεων όπως είναι η δυσκοιλιότητα.Επιπλέον, χάρη στη χαμηλή περιεκτικότητά της σε λιπαρά, η σούπα είναι ιδανική επιλογή για δίαιτα, αφού μας βοηθά να χάνουμε σταδιακά και σταθερά τα περιττά κιλά, χωρίς να διαταράσσονται οι λειτουργίες του οργανισμού μας από την απότομη έλλειψη θρεπτικών συστατικών.Τετάρτη, 28 Μαΐου 2014

Manikyr - Pedikyr
Trajtimi i thonjeve nuk është luks, por është kujdesia per thonje te shendetshem dhe pasterti, shton gjithashtu glamur dhe prestigj. Trajtimi i thonjeve është një pjesë e jetës së përditshme të çdo gruaje moderne. Pavarësisht nga mosha apo detyrimeve, secila prej nesh e di se thonjtë duhet të jene te pastër dhe gjithmonë "te veshur" me ngjyrat e modes. Thonjte me nje trajtim te mirë dhe me nje ngjyre te lehte ose te eret, sipas deshires ofron bukuri dhe percjell feminitet ne çdo femer. Lyerja e thonjëve filloi mira vite më parë por krijimi artistik i tyre është relativisht i ri. Çdo artizan i thonjëve është një artist i cili është i ftuar për të shprehur talentin e tij në një thua. Para se çdo krijimi artistik behet me pare një trajtim i plotë i thonjeve, trajtimi duhet të bëhet me shumë kujdes dhe mjetet e punes duhet te jene plotesisht te sterilizuara. Është shumë e lehtë që të infektohet thoi ose lekura, nga mjete dhe produkte të papastra. Pra, të jeni të kujdesshëm në zgjedhjen e manikyristit/tes. Unë kam gjetur më të mirën, për tre vjet me radhe Valentina meret me thonjte e mi dhe unë jam plotesisht e kenaqur. Asaj i pelqen puna qe ben dhe kjo duket në rezultatin e përfunduar. Ka shume vullnet dhe talent, por më e rëndësishmja për mua është puna e paster dhe mjetet e pastërta dhe sterile që ajo përdor. Ndodhet tek MK COIFFURE (Kon. Athanatu 38. Ano Glyfada, per me shume kliko ketu  dhe  ketu ). Në kete sallon bukurie do të gjeni profesionistë me përvojë dhe produkte cilesore, me cmime te arsyeshme. Këtu do ju tregoj se si unë shkova në këtë sallon. Tre vjet më parë shkoja diku tjetër, ku nga pakujdesia dhe nga papërvoja me dogjen flokët,cdo vajze qe lyen floket me dekapazh do me kuptoje.. (vajza larg nga dekapazhi!), kështu që pas këtij incidenti rastësisht shkova në MK COIFFURE ku me produkte shumë cilesore me kujdes të madh dhe me shumë vullnet aritem flokët e mia të duken të shëndetshëm dhe të bukur përsëri. Për vajzat që jetojnë në Athinë me të vërtetë ja vlen ta vizitoni sepse jam e sigurt që do të ngeleni te kenaqura nga trajtimi i flokeve dhe i thonjeve ne kete sallon bukurie.
Sidomos thonjtë qe tani ne vere janë në qendër të vëmendjes dhe të gjitha ne jemi duke u përpjekur për të bërë ndryshimin me ngjyrat më të veçanta dhe interesante. Unë i përkas kategorisë të femrave që nuk guxojnë forma dhe ngjyra ekstreme, keshtu qe gishtat e dores time janë gjithmon të lyera me ngjyra të lehta ose french klasik, ngjyra me e errët e thonjvë të mi janë të kuqe dhe kjo vetëm ne dimer. Ndërsa per thonjte e kembeve jam më e guximshme dhe shpesh i lyej me ngjyra te ereta.
Të shtunën shkova në manikyristja ime dhe si gjithmonë mblodha të gjitha ngjyrat roz per te vendosur ke do perdor. Por këtë herë nuk u mundova shume, zgjodha french për duart dhe këtë ngjyrë te bukur vjollcë për këmbët. Dhe rezultati është fantastike ! Shiheni dhe ju dhe pres përshtypje.

Μανικιούρ - Πεντικιούρ
Η περιποίηση των άκρων δεν είναι πολυτέλεια αλλά είναι φροντίδα και καθαριότητα, επίσης προσθέτει αίγλη και κύρος. Η φροντίδα των άκρων αποτελεί πλέον αναπόσπαστο κομμάτι της καθημερινότητας κάθε σύγχρονης γυναίκας. Ανεξάρτητα από την ηλικία ή τις υποχρεώσεις της, καθεμία από μας γνωρίζει πως τα νύχια πρέπει να είναι πάντα περιποιημένα και «ντυμένα» με τα πιο δυνατά χρώματα της μόδας.Ένα καλό περιποιημένο και βαμμένο νύχι προσφέρει γοητεία και αναδεικνύει τη θηλυκότητα κάθε γυναίκας. Η βαφή των νυχιών ξεκίνησε χιλιετίες πριν αλλά η καλλιτεχνική δημιουργία νυχιών είναι σχετικά πρόσφατη. Κάθε τεχνίτης/τρια  νυχιών, είναι ένας καλλιτέχνης που καλείται να εκφράσει το ταλέντο του πάνω σε ένα νύχι. Πριν απο κάθε καλλιτεχνική δημιουργία προηγείται μια ολοκληρωμένη περιποίηση νυχιών, η περιποίηση αυτή πρέπει να γίνει με πολύ προσοχή και με αποστειρωμένα εργαλεία. Είναι πολύ εύκολο να κολλήσεις μύκητες ή οτιδήποτε άλλο, απο μη καθαρά εργαλεία και προϊόντα. Προσοχή λοιπόν στην επιλογή του/της τεχνίτη/τριας που θα κάνετε. Εγώ έχω βρει την καλύτερη, εδω και τρία χρόνια η Βαλεντίνη έχει αναλάβει τα άκρα μου και είμαι υπερευχαριστημένη. Αγαπάει πολύ τη δουλειά της και αυτό φαίνεται στο τελικό αποτέλεσμα. Έχει την υπομονή και το ταλέντο που χρειάζεται ένας τεχνητής νυχιών και το πιο σημαντικό για μένα είναι τα καθαρά και αποστειρωμένα εργαλεία που χρησιμοποιεί. Βρίσκεται στο MK COIFFURE 
(Κων. Αθανάτου 38. Άνω Γλυφάδα, μπορείτε να δείτε εδώ και εδώ). Στο κομμωτήριο αυτό θα βρείτε επαγγελματίες με εμπειρία και σεβασμό προς τον πελάτη.Τα προϊόντα που χρησιμοποιούνται είναι απο τα καλύτερα που κυκλοφορούν και οι τιμές πολύ προσιτές. Εδώ να σας πω και την ιστορία πως πήγα εγώ σ'αυτό το κομμωτήριο... Πριν τρία χρόνια πήγαινα σε ενα άλλο όπου λόγω απροσεξίας και απειρίας μου έκαψαν τα μαλλιά, όποιες βάφουν τα μαλλιά τους με ντεκαπαζ θα με καταλάβουν (κορίτσια μακριά απο ντεκαπαζ!!), έτσι μετά το συμβάν αυτό κατά τύχη πήγα στο ΜΚ COIFFURE όπου εκεί με πολύ καλά προϊόντα, με πολύ καλή περιποίηση και σαφώς με πολύ υπομονή φτάσαμε τα μαλλιά μου να φαίνονται πάλι υγιείς και όμορφα. Για τα κορίτσια που ζούνε στην Αθήνα πραγματικά αξίζει να το επισκεφτούν γιατί είμαι σίγουρη οτι θα μείνουν πολύ ευχαριστημένες για τα μαλλιά αλλά και για τα νύχια.
Τώρα που πλησιάζει το καλοκαίρι τα βαμμένα νύχια είναι στο επίκεντρο της προσοχής και όλες μας προσπαθούμε να κάνουμε τη διαφορά με τα πιο ξεχωριστά και περίεργα χρώματα. Εγώ ανήκω στη κατηγορία με τις γυναίκες που δεν τολμούν περίεργα σχήματα και χρώματα γι'αυτό και τα χέρια μου μονίμως είναι βαμμένα με απαλά χρώματα ή το κλασσικό γαλλικό, το πιο σκούρο χρώμα που βάφω τα νύχια των χεριών μου είναι το κόκκινο και αυτό μόνο το χειμώνα. Ενώ για τα νύχια των ποδιών είμαι πιο τολμηρή και σήμερα θέλω πολύ να σας δείξω αυτό το υπέροχο χρώμα που επέλεξα.
Το Σάββατο πήγα στη τεχνίτρια μου και όπως πάντα, μαζεύω όλες τις αποχρώσεις του ροζ και σκέφτομαι ποιο χρώμα θα επιλέξω.. Αυτή τη φορά όμως δεν δυσκολεύτηκα καθόλου επέλεξα το λατρεμένο γαλλικό για τα χέρια και  αυτό το υπέροχο σκούρο μοβ για τα πόδια. Και το αποτέλεσμα είναι φανταστικό!! Δείτε και εσείς και περιμένω εντυπώσεις.
Δευτέρα, 26 Μαΐου 2014

Shetitje ne Salamine


Pershendetje te gjithve!
Shpresoj që të gjithë te keni kaluar një fundjavë të kendeshme dhe te jeni mbushur plot energji për javën e re . Me cfare pashë në Facebook shumica e miqve të mi filluan te vene ne det. Kjo tregon se po hyjmë në atmosferën e verës dhe çdo gjë ndryshon, çdo gjë bëhet më e bukur , më me shume ngjyra, më pozitive..
Sa i këndshëm është dielli dhe deti ?!
Sa energji pozitive dhe gëzim japin bujarisht ?!
Flladi i leht i pranveres pervec se na freskon, ne menyre magjike na merr mendimet e këqija dhe të "i mbyt" ne thellesine e detit.. sa e nevojshme dhe shpenguese eshte kjo ndjesi..?!
Ashtu sic e kini kuptuar unë jam e dashuruar pas detit, pas menyres e te jetuarit prane natyres dhe shëndetshem, pas mendimeve pozitive dhe njerzve optimiste dhe pas eksplorimit te natyrës në çdo mënyrë dhe në çdo rast ...
Dëshira ime me e madhe jane udhetimet.. mundohem sa më shpesh që të shkoj diku edhe për një shëtitje diku pranë Athinës me mjafton per te mbushur baterit dhe per te filluar perseri rutinen e perditeshme.
Kete te diele ne vizituam Salaminën, një ishull pranë Athinës, pothuajse 20 minuta nga Piraeus. Ne e vizitojme shpesh Salaminen, na pelqen shume ndoshta se ajo është afër dhe aty gjejme qetesi, ndoshta për shkak se kemi gjetur në një tavernë pranë tregut te peshkut, peshk të freskët , ndoshta sepse i kombinojme te gjitha ..  nuk e di! Di vetëm se kur shkoj atje qetësohem dhe ndihem mire.
Ju e dini se Beteja e Salaminës eshte konsideruar si një nga betejat më të mëdha në historinë njerëzore? Konsiderohet kështu, sepse në qoftë se Greket ishin mposhtur nga perandoria persiane do të kishte ndaluar zhvillimin e Greqisë së lashtë dhe të qytetërimit perëndimor.
Pra, Greqia e lashtë dhe e gjithë historia e saj do të ndaloheshe në 480 para Krishtit , sepse me pas nuk do njihnim se si do të zhvillohej me Perandorinë persiane ne krye.I detyrohemi shumë Leonidhes bashke me 300 luftetaret e tij por dhe mbretit Themistokli qe bindi aleatët grekë të luftojne perseri flotën Persiane pavarësisht humbjeve te renda qe kishin pësuar në betejën e Artemisise dhe humbjes së tyre në Termopile. Kjo humbje e grekeve ju lejoi persëve që të sundonin Viotine dhe Atikine. Aleatët grek u përgatiten për të mbrojtur Korinthin dhe qendruan në ishullin e afërt të Salaminës. Pavarësisht superioritetit numerik të armikut, Themistokliu ishte i sigurtë se ai do të fitojë betejën , sepse Salamina ka shumë gjire dhe numri i madh i anijeve persjane por dhe madhesia e tyre nuk mund ti linte te leviznin dhe te manovronin mire per te luftuar.Ishte rasti me i mire qe flota greke te fitonte dhe keshtu u ndal në një vije dhe me anije e tyre të vogla dhe ata shkatërruar 300 anije persiane. Mbreti Persian Kserksi, nga kodra e Egaleos, priste te shikonte fitoren por ne te kunderten ai pa anijet e tij të shkatërruara dhe të nesërmen iku ne Azi .

Me pak fjale na doli nje postim historik sot, shpresoj se ju ka pelqyer. Mua më pëlqen  shume historia greke dhe mitologjia e saj dhe lexoj shpesh.

Ju uroj një javë të mbare, beni sa me shume udhetime dhe sa me shume not ..


Pash nga afer peshkun me te madh qe kisha pare ndonjehere... (Peshk-shpate) Peshkatari na tha qe kap shpesh peshq kaq te medhenj, gjithashtu na tha se ka kapur dhe peshkaqen.. nuk e di a do mundem te notoj me qe thelle sa me pare..!!
Peshk- shpate


Pagrus i fresket

Mundem te ushqehem vetem me peshk, nuk do them jo.
Ja dhe kos me gliko karote

Duke u kthyer me ngjyra te bukura ne orizond..