Σελίδες

Δευτέρα, 31 Μαρτίου 2014

DETOKSIFIKIMI I ORGANIZMIT
Detoksifikimi i organizmit (shplarja e organizmit nga helmet) ka për qëllim te heqim nga dieta jonë e perditeshme ushqime që konsiderohen "të dëmshme" për trupin dhe në të njëjtën kohë të rrisim konsumimin e ushqimeve që konsiderohen të dobishme . Toksinat/helmet hyjnë në trupin tone nga ushqimi , uji dhe ajri që thithim, duke bllokuar metabolizmin tonë . Dietat më të njohura "detox" jane ato qe per 1-2 ditë pime vetem lengje ose per 4-5 ditë konsumojme ushqime bimore , të tilla si orizi i zi, fruta dhe perime. Ushqime që zakonisht janë të përjashtuara eshte sheqeri, mishi i kuq ,brumrat, vezët dhe ndalohet rreptesisht alkooli .
Disa nga frutat dhe perimet që ju mund te shtoni në pjatën tuaj të cilat ndihmojnë trupin për të reduktuar toxinat jane : Asparagus, ananas , lulushtrydhe, mango, xhinxher, rrush, panxhari, kardamom,kastraveci, articoke* , limon , majdanoz , mollë , hudhërat,susami dhe orizi i zi.
Më poshtë do shkruaj tre receta që une përdor kur deshiroj të bëj detoksifikim organismit. 
Ju kisha shkrojtur dhe ne teksi me pare qe cdo mengjes pi uje te vaket me limon sepse e konsideroj si detoksifikim dhe hidratim te organismit.

Kujdes: Dietat Detox mund ti bejne vetem njerëzit që s'kanë probleme me shëndetin dhe qe jane mbi moshen 18 vjeç.

1) DETOX ME UJE
Pini shume uje. Shkakton eliminimin e shpejtë të toksinave nga trupi dhe e mban ate ne gjendje te shkelqyshem.
Në një shishe me ujë shtoni feta te 1 limoni, 3 luleshtrydhe,3-4 fruta te egra pylli dhe gjethe mente.
 E lini ne frigorifer gjat gjith nates dhe te nesermen e kini gati. 


Ja dhe nje sallate me fruta qe ndihmone organizmin te largoj toksinat e trupit:
Ananas,mango,kivi,lulushtrydhe dhe fruta pylli


2) SUPE DETOX nr. 1


Perberesit e supes: 

 • 300 gr brokoli 
 • 2 kastraveca
 • 1 karotë 
 • pak majdanoz ose selino 
 • 1 copë xhinxher
 • 1 mollë jeshile 
 • limon 
 • kripë dhe piper 


Pergatitja: Ziejme brokolin për 5-7 minuta e lem te ftohet pak dhe hedhim te gjithë përbërësit në mixer me pak ujë dhe i tretim. I shtojme kripen,piperin dhe lengun e limonit dhe supa është gati.Konsumohet sipas deshires e ftohtë ose ngrohtë.

3) SUPE DETOX nr.2


Perberesit e supes: 

 • 2 kungulleshka
 • 3 articoke
 • 1 karotë 
 • 1 qepë e that ose 2 te njoma
 • 1/2 presh 
 • 1 patate 
 • 3-4 kërpudha 
 • pak majdanoz ose selino 
 • 1 lt ujë 
 • 1limon 
 • kripë dhe piper 


 • Pergatitja:
  Presim të gjithë përbërësit dhe i hedhim në tenxhere me ujë.I ziejme deri sa te zbuten dhe në fund shtojme kripën, piperin,dhe lengun e  limonin.
  Për ata që ju duket e pa shijshme le te shtojne një lugë gjelle me vaj ulliri.
  Sigurisht dikush mund te heq ose të shtoj perime sipas dëshires.


  ΑΠΟΤΟΞΊΝΩΣΗ ΟΡΓΑΝΙΣΜΟΎ


  Με τον όρο αποτοξίνωση του οργανισμού εννοούμε την απομάκρυνση απο το διαιτολόγιο μας 
  τροφές που θεωρούνται "επιβλαβείς" για τον οργανισμό και ταυτόχρονα να αυξήσουμε την κατανάλωση τροφών που θεωρούνται ευεργετικές. Οι τοξίνες εισέρχονται στον οργανισμό απο τα τρόφιμα, το νερό και τον αέρα που αναπνέουμε με αποτέλεσμα να μπλοκάρει ο μεταβολισμός μας. Οι πιο δημοφιλείς δίαιτες αποτοξίνωσης περιλαμβάνουν 1-2 ημέρες δίαιτας με χυμούς και 4-5 ημέρες δίαιτας με φυτικές τροφές, όπως το ρύζι, τα φρούτα και τα λαχανικά στον ατμό. Οι τροφές που αποκλείονται συνήθως είναι η ζάχαρη, το κόκκινο κρέας, τα άλευρα, τα αυγά ενώ απαγορεύεται αυστηρά το αλκοόλ 
  Θα σας γράψω μερικές τροφές που μπορείτε να προσθέσετε στο πιάτο σας οι οποίες βοηθούν τον οργανισμό να μειώσει τις τοξίνες.Η αγκινάρα,τα σπαράγγια, ο ανανάς,το μάνγκο,το σταφύλι, η φράουλα, το παντζάρι, το κάρδαμο, το αγγούρι, το λεμόνι, το λιναρόσπορο, ο μαϊντανός, το τζίντζερ, το μήλο, το σκόρδο,το σουσάμι και τέλος το μαύρο ρύζι είναι μερικές απο τις τροφές που δεν πρέπει να λείπουν απο το τραπέζι σας.

  Προσοχή: H Δίαιτα της αποτοξίνωσης δεν απευθύνεται σε άτομα που έχουν κάποιο πρόβλημα υγείας και είναι κάτω των 18.

  Παρακάτω θα σας γράψω 3 απλές συνταγές που χρησιμοποιώ εγώ όταν θέλω να κάνω αποτοξίνωση.Σας είχα γράψει και στο προηγούμενο κείμενο οτι κάθε πρωί πίνω ένα ποτήρι με χλιαρό νερό και στημένο λεμόνι και το θεωρώ μια καλή  καθημερινή αποτοξίνωση και ενυδάτωση του οργανισμού. 

  1)ΑΠΟΤΟΞΊΝΩΣΗ ΜΕ ΝΕΡΌ
  Να πίνετε πολύ νερό. Προκαλεί ταχεία αποβολή των τοξινών απο τον οργανισμό και διατηρεί άριστη την κατάσταση του σώματος.
  Σε ένα μπουκάλι με νερό ρίχνουμε φέτες απο ένα λεμόνι,3 φράουλες,3-4 φρούτα του δάσους  και φύλλα απο δυόσμο ή φύλλα μέντας.

                                        Το αφήνω στο ψυγείο όλη νύχτα και είναι έτοιμο το πρωί για χρήση.

  Μια φρουτοσαλάτα που βοηθάει τον οργανισμό να αποβάλει τις τοξίνες είναι με :
   ανανά, μάνγκο ακτινίδιο, φράουλες και φρούτα του δάσους  


  2)ΣΟΎΠΑ DETOX nr. 1

  Υλικά: 
  • 300 gr μπρόκολο
  • 2 αγγούρια
  • 1 καρότο
  • λίγο μαϊντανό ή σέλινο 
  • 1 κομματάκι τζίντζερ
  • 1 πράσινο μήλο
  • 1 λεμόνι
  • αλάτι, πιπέρι

  Εκτέλεση: Βράζουμε το μπρόκολο για 5-7 λεπτά και αφού έχει κρυώσει τα χτυπάμε όλα τα υλικά στο μίξερ με λίγο νερό. Αλατοπιπερόνουμε και η σούπα είναι έτοιμη. Τρώγεται κρύα αλλά και ζεστή.  3)ΣΟΎΠΑ DETOX nr. 2

  Υλικά:
  • 2 κολοκυθάκια
  • 3 αγκινάρες
  • 1 καρότο
  • 1 κρεμμύδι ξερό ή 2 φρέσκα 
  • 1/2 πράσο
  • 1 πατάτα
  • 3-4 μανιτάρια
  • 1 ματσάκι μαϊντανό ή σέλινο 
  • 1 lt νερό 
  • χυμό απο ένα λεμόνι
  • αλάτι και πιπέρι 
  Εκτέλεση:
  Κόβουμε όλα τα υλικά και τα ρίχνουμε στη κατσαρόλα με το νερό. Τα Βράζουμε μέχρι να μαλακώσουν και στη συνέχεια ρίχνουμε το στημένο λεμόνι και αλατοπιπερόνουμε. 
  Σε όσους φαίνεται άνοστο χωρίς λάδι ας προσθέσει μια κουταλιά της σούπας ελαιόλαδο. Και φυσικά ο καθένας μπορεί να προσθέσει και να αφαιρέσει όποιο λαχανικό θέλει.

  Κυριακή, 30 Μαρτίου 2014

  Dieta ime e perditeshme


  Përshëndetje miqte e mi ,shpresoj te jeni të gjithë mirë dhe të kaloni bukur duke ber gjera qe ju dashuroni.

  Siç e kam thënë në këtë blog , ndër të tjerave , do të merremi shumë me menyren e te ushqyerit shendetshem.
  Unë besoj shume ne thenja " Jemi cfar hame  " !
  Duhet të respektojmë ushqimin dhe ta shohim si dicka qe na jep kenaqesi dhe jo si dicka te domosdoshme.
  Jam nga njerëzit që me pelqen te shikoj pjata me ushqime te fresketa  dhe te provoj shije te ndryshme por mbi te gjitha ushqimi te jet i gatuar mire.
  Ushqim i shëndetshëm për mua do të thotë të gatuhet me përbërës të freskët , pa shumë yndyrë dhe i pa konservuar . Me pak fjalë te gatuhet nga duart e tua ose nga duart e mamit .. Diçka që nuk është gjithmonë e mundur , sidomos kur jeton vetëm dhe orët e gjata te punas te  kane lodhur!
  Por dikush qe ka deshire gjithmonë mund te gjej pak kohë dhe ta shoh gatim si një hobi që vetëm rezultate pozitive do te sjellë në trup dhe ne mendje.
  Kohët e fundit kam lexuar nje hulumtim që ishtë bërë në Amerikë,i cili theshte se gratë dhe burrat qe kalojnë disa orë në kuzhinë ( duke gatuar dhe jo duke ngren, sepse atëherë do të kishte efekt të kundërt ) janë më të lumtur , më sociale dhe me aktive në marrëdhëniet e tyre shoqerore dhe sigurisht me elegant. .
  Pra, rezultati është vetëm një : gatimi na bën mire per shëndetin tonë .
  Mua me pelqen te gatuaj per veten edhe per njerzit e mi te dashur dhe mund te them se gatimi është hobi im i preferuar .
  Besoj se te ushqehesh shëndetshëm është një zakon që pak nga pak do ta adhurosh .. Sepse ndihesh shume mire kur konsumon cdo gje pa kuresyer dhe me e rendesishmja eshte se je i shendetshem dhe pa kile te padeshiruara!
  Pra, në këtë artikull unë do të përshkruaj dietën time të përditshme e cila me ka treguar qe punon shume mire tek organismi im edhe pse ndonjeher dal jasht regullave duke ngren embelsira dhe duke pir alkool.
  Le te fillojm athere: dita e mirë  nga mëngjesi duket !
  Unë fillojë diten me një gotë me ujë të vakët dhe gjysmë limoni të shtrydhur .E bëj këtë sepse pas 8 orë gjumë , trupi ka nevojë per lengje qe te hydratohet sa me mire dhe gjithashtu te detoksifikohet.Limoni vepron si detoksifikim i organismit duke përjashtuar toksina dhe siguron një lëkurë të shëndetshme dhe gjithashtu rrit funksionin e zorrëve.

  Për mëngjes unë preferoj :
  - Opsioni nr. 1 : 100 g . kos ( 0 % ose 2 % ) me 3-4 luge supe me tërshërë dhe gjithmonë e shoqeroj me fruta të freskëta ose te thata, nje version tjeter eshte 1 l.s mjaltë + 4arra ose 10bajame .
  Ndonjëher i hedh te gjitha ne mixer dhe i bej smoothie, gjithashtu gjithmonë shtoj kanellë dhe chia seed (fara lulekuqeje) .
  -Opsioni nr. 2 : nje tost me bukë te zeze dhe një fetë proshute gjel deti, përhap mbi te avokado dhe chia seed + një frut apo lëng te fresket frutash .
  - Opsioni nr. 3 : terhan i embel i mamit .. ushqim im i preferuar .
  Do shkruaj me posht menyren si e gatuaj une :
  Zjej për 3 minuta 1/2 filxhan terhan me një gotë ujë, pastaj shtoj një gotë qumësht ( 1.5 yndyrë ) i zjej per 10 minuta ( kujdes mos derdhet ) ​​dhe pastaj fik soben dhe coptoj ne tenxhere nje cop te vogel djathë te bardhe (me yndyrë të ulët ) kripë dhe shumë piper te zi te sapo bluar.(mua me pelqejn shume ushpimet pikante dhe do ju rekomandoja ta provonit dhe ju sepse e ve ne pune metabolizmin) dhe oreksi te mire !
  Zakonisht këto janë zjedhjet e mia të preferuara për mëngjes. Jane rekomandime të shëndetshme per te nisur fuqishem diten dhe me pak kalori .
   

  Tost me proshute gjel deti,avokado, chia seed, goji berry, luleshtrydhe dhe mana.

  Smoothie me Kos, tershere,tahini,banane,portokall,lulushtrydhe,kivi,bajame,chia seed,goji berry,kanelle, fruta te pyllit


  Për snack preferoj :
  Pasi kam ngrënë mëngjes mbas 2 oreve shkoj në palestër për një orë gjimnastike. Stervitja qe bej atje eshte e veshtire dhe kërkon ushqim të pasur dhe më shumë proteina . Kështu që pas stërvitjes preferoj një vezë të zier , 6 bajame ose 3 arra, një frut ose një lugë të vogël me mjaltë + nje lug te vogel tahini(susam i bluar)

  Për drekë preferoj :
  Dreka konsiderohet si vakt kryesor dhe patjetër duhet të përfshijë karbohidratet, yndyrna dhe proteina ! Karbohidratet gjenden tek buka , tek makaronat, tek orizi edhe tek  frutat e perimet, yndyrnat gjenden tek vaji dhe tek bulmetet dhe më në fund proteinat gjenden tek mishi, tek bulmetet dhe tek bishtajoret.
  Dieta ime bazohet tek dieta mesdhetare eshte e pasur dhe perfshin qe te tre perberesit e mesiper gjithashtu eshte e gatuar mirë me prodhime te fresketa.
  Dreka ime ne pergjithesi përmban një here ne jave bishtajore (fasule ose groshe ), nje here ne jave mishi i kuq ( zakonisht fileto viçi ose mëlçi) , oriz i eger ose makarona te zeza ( jo sasi e madhe ) , ditët e tjera konsumoj pule dhe peshk shume peshk .. Nuk jam rritur ne një qytet bregdetar keshtu qe skam konsumuar shume peshk ne moshe te vogel por tani ka raste kur unë perdor dhe 5 herë në javë peshk te pjekur në skarë ose supe ... Me patjeter qe kete duhet ta ndryshoj sepse sic e tham duhet te ushqehemi me te gjithe gamen ushqimore dhe kudo te perdorim meter.
  Gjithmonë dreka eshte e shoqeruar me nje sallatë me perime te fresketa ose te zjera dhe pasi kam ngren kam një zakon të keq, pothuajse gjithmon konsumoj diçka të ëmbël ..Embelsirat pervec kenaqesise qe ndjejme nuk na japin asgje te mire per shendetin vetem na shtojne kile..dua ta ndaloj pak nga pak kete ves te keq por edhe një tjetër, alkoolin, pi  pothuajse çdo ditë 1-2 gota verë ose uzo .. Ju nuk do ta lexoni këtë, dhe nuk do e merni parasysh! :-)

  Për snak pasdite Preferoj :
  Një sallatë të vogël  me fruta ose 10 bajame ose 5 arra  ose 10 kikirike pa kripe ose 1 filxhan te vogel  fara luledielli.

  Për darkë preferoj :
  Mundohem darken ta konsumoj para ores 09:00 dhe i shmang karbohidrateve ( bukë , makarona , oriz ) dhe preferoj protein.
  Kështu që unë zgjedh dy shishqebap pule ose gjoks pule te piekur ne sgare me një sallatë të vogël ose një supë pule me perime apo supe peshku me perime ose peshk i pjekur me sallat ose perime te zjera.Shume herë vete dhe tek zgjidhja e lehtë qe është një sallatë me ton peshku.


  Disa sekrete :


  1. Pi kafe/çaj/kakao pa sheqer dhe pa qumësht .
  2. Pi 1,5-2 lt ujë në ditë ,1 - 2 gota kafe , 1 filxhan kakao, 2-3 gota çaj dhe ndonjehere një got lëng  frutash te fresket\
  3. Bulmetet jan gjithmonë me yndyrë te ulet.
  4. I kam ndaluar ushqimet e konservuara dhe te ngrira !
  5. Konsumoj shumë fruta dhe perime( të freskëta )
  6. Perdor Bukë thekre, makarona te zeza dhe oriz te eger.
  7. Kur dal per te ngren në një restorant nuk ha ushqime te gatuara por vetëm produkte te pjekura në skarë. Kete e bëj sepse nuk e di se si eshte gatuar ajo " garnitura e shijshme "..  por as cilësine dhe as sasine e materialeve që u përdoren !
  8. Konsumoj mish të kuq një herë në javë dhe gjithmonë mish viçi ( ndodh që të perdor dhe mish qengji ose mish derri , por rrallë )
  9. Kam futur në dieten time te perditeshme "super foods"( do të referohem tek keto në një artikull tjeter te ardhmen )
  10. Bej gjimnastik 3-4 herë në javë me një trajner personal dhe gjithashtu pothuajse çdo ditë ece 40'-60'

  Shpresoj tju kem ndihmuar me këtë model te ushqyeri që une ndjek dhe postimet e tjere do të jene më specifik në lidhje me dike qe dëshiron të humb peshë me lehtë dhe sigurisht shëndetshm, pa bere dieta rraskapitëse dhe pa stres.

  Shënim: Nuk jam specialiste për tju sugjeruar që ju te perdorni kete model diete qe perdor une. Çdo rast  i cdo individi është i vecant dhe në qoftë se ka një problem shëndetësor, gjithmonë  te kontaktoj me dietologun ose me mjekun e tij.

  Η καθημερινή μου διατροφή

  Γεια σας φιλαράκια μου, εύχομαι να είστε όλοι καλά και να περνάτε τέλεια οτι και να κάνετε, αρκεί να το αγαπάτε!

  Όπως σας είπα σ'αυτό το blog, εκτός των άλλων, θα ασχοληθούμε πολύ με τη διατροφή.
  Πιστεύω πολύ στο "Είμαστε οτι τρώμε"!!
  Η διατροφή είναι το Α και το Ω στη ζωή μας, πρέπει να σεβόμαστε το φαγητό και να το δούμε σαν μια απόλαυση και οχι σαν μια ανάγκη.
  Εγώ είμαι απο τους ανθρώπους που αγαπάω το πολύ καλό φαγητό αλλά παν'απ όλα το υγιεινό φαγητό.
  Υγιεινό φαγητό για μένα σημαίνει να είναι μαγειρεμένο με φρέσκα υλικά, χωρίς πολλά λιπαρά και χωρίς συντηρητικά. Με λίγα λόγια μαγειρεμένο απ τα χεράκια σου ή απ τα χεράκια της μαμάς.. Κάτι το οποίο δεν είναι πάντα εφικτό, ειδικά όταν μένεις μόνος σου και δουλεύεις πολλές ώρες!
  Αν υπάρχει διάθεση και θέληση όμως, μπορείς πάντα να βρεις λίγο χρόνο και να δεις τη μαγειρική σαν ενα χόμπι που μόνο θετικά αποτελέσματα θα σου φέρει στο σώμα σου και στο μυαλό σου.
  Πρόσφατα διάβασα για μια έρευνα που είχε γίνει στην Αμερική, η οποία έλεγε οτι οι γυναίκες αλλά και άντρες που περνάνε αρκετές ώρες στη κουζίνα (μαγειρέυοντας οχι τρώγοντας γιατί μετά θα είχαμε αντίθετα αποτελέσματα ) είναι πιο ευτυχισμένοι, πιο κοινωνικοί και ενεργοί στις σχέσεις τους και φυσικά πιο αδύνατοι.
  Άρα το αποτέλεσμα είναι μόνο ένα: το μαγείρεμα μας κάνει καλό στην υγεία μας.
  Μ'αρέσει πολύ να μαγειρεύω για μένα και για τους αγαπημένους μου ανθρώπους και κάθε φορά που έχω χρόνο το μαγείρεμα είναι η αγαπημένη μου ασχολία. Πάντα μαγειρεύω υγιεινά.
  Πιστεύω οτι η υγιεινή διατροφή είναι μια συνήθεια που στη πορεία γίνεται λατρεία.. Γιατί νιώθεις πολύ όμορφα όταν τρως τα πάντα, δεν στέρησε τίποτα και το πιο σπουδαίο?Δεν παχαίνεις!
  Πρέπει όλοι μας να δώσουμε μεγάλη προσοχή στο τι τρώμε!!
  Σ'αυτό το ποστ λοιπόν θα σας περιγράψω τη δική μου καθημερινή διατροφή η οποία μου έχει αποδείξει οτι λειτουργεί πολύ καλά σε μένα παρ'ολο τις γουρουνιές που κάνω κατά διαστήματα..

  Η καλή ημέρα απο το πρωί φαίνεται!!
  Ξεκινάω τη μέρα μου με μια κούπα με χλιαρό νερό και με μισό στημένο λεμόνι. Αυτό το κάνω γιατί μετά απο 8 ώρες ύπνου, ο οργανισμός χρειάζεται ενυδάτωση  και παράλληλα αποτοξίνωση.Το λεμόνι έχει πολλά αντιξειδωτικά και αποβάλλει τοξίνες και προσφέρει ενα υγιές και λαμπερό δέρμα, ενώ ενισχύει την καλή λειτουργία του εντέρου.
  Για πρωινό προτιμώ : 
  -Πρώτη επιλογή: μισό κεσεδάκι ή 100 γρ. γιαούρτι (0% ή 2%) με 3-4 κ.σ νυφάδες βρώμης και προσθέτω πάντα φρέσκα ή αποξηαρμενα φρούτα ή 1 κ.σ μέλι + καρύδια ή αμύγδαλα  .
  Καμιά φορά τα χτυπάω όλα στο μίξερ κ το κάνω σαν smoothie, επίσης πάντα προσθέτω κανέλα και chia seed.
  -Δεύτερη επιλογή: ενα τοστ με με ψωμί ολικής αλέσεως και με μια φετα γαλοπούλα, απο πάνω απλώνω αβοκάντο και chia seed  + ενα φρούτο ή φυσικό χυμό.
  -Τρίτη επιλογή: τραχανά της μαμάς..πολύ αγαπημένο φαγητό και πολύ υγιεινό.Θα σας γράψω τον δικό μου τρόπο μαγειρέματος:
  Βράζω για 3 λεπτά 1/2 κούπα τραχανά με μια κούπα νερό, μετά προσθέτω μια κούπα γάλα(1,5 λιπαρά) Τα αφήνω να βράσουν 10' (προσοχή μην χυθεί) και μετά σβήνω τη φωτιά και κομματιάζω στη κατσαρόλα ένα μικρό κομμάτι τυρί φέτα(με λίγα λιπαρά) λίγο αλάτι και μπόλικο φρέσκο τριμμένο μαύρο πιπέρι. (εαν δεν αγαπάτε τα καυτερά μην ρίχνετε τόσο πολύ μαύρο πιπέρι)
  και καλή σας όρεξη!!
  Συνήθως αυτές είναι οι προτιμήσεις μου για το πρωινό και είναι υγιεινές προτάσεις με λίγες θερμίδες.
   

  Τοστ με γαλοπούλα,αβοκάντο,chia seed,φράουλες, goji berry και μούρα.

  Για σνακ προτιμώ: 
  Μετά απο μιάμιση με δυο ώρες αφού εχω φάει το πρωινό παω γυμναστήριο για μια ώρα. Η γυμναστική που κάνω είναι σκληρή θα έλεγα και απαιτεί καλό φαγητό και πολύ πρωτεΐνη. Οπότε μετά τη γυμναστική σαν σνακ προτιμώ ένα βραστό αβγό,6 αμύγδαλα ή 3 καρύδια και ένα φρούτο ή ενα μικρο κουτάλι μέλι +ενα μικρό κουτάλι ταχίνι.
  Όταν δεν γυμνάζομαι το σνακ μου είναι μια μπάρα δημητριακών ή 2 κριτσίνια ολικής ή μια χούφτα ξηρούς καρπούς συνδυασμένα με μια κουταλιά μέλι ή ένα φρούτο.

  Για μεσημεριανό προτιμώ:
  Το μεσημεριανό θεωρείται το κυρίως γεύμα και σίγουρα πρέπει να περιλαμβάνει Υδατάνθρακες, λίπη και πρωτεΐνη! Τους υδατάνθρακες τους βρίσκουμε στο ψωμί, στα μακαρόνια, στο ρύζι,στα όσπρια ακόμα κ στα φρούτα κ στα λαχανικά, τα λίπη τα βρίσκουμε στο λάδι και σε κάθε λιπαρή ουσία που υπάρχει στο φαγητό μας και τέλος τη πρωτεΐνη τη βρίσκουμε στα κρέατα,στα γαλακτοκομικά και στα όσπρια.
  Η διατροφή μου βασίζετε στη μεσογειακή διατροφή και φροντίζω πάντα να είναι πλούσια και καλά μαγειρεμένο, δεν λείπουν ποτέ τα τρία βασικά στοιχεία των τροφών που περιέγραψα παραπάνω.
  Το μεσημεριανό μου περιέχει μια φορά την εβδομάδα όσπρια (φακές ή φασολάδα), μια φορά κόκκινο κρέας(συνήθως ψητό φιλέτο μοσχάρι ή συκώτι),μαύρο ρύζι ή μαύρα μακαρόνια(μικρή ποσότητα), τις υπόλοιπες μέρες κοτόπουλο και ψάρι πολύ ψάρι..Δεν μεγάλωσα σε παραθαλάσσια πόλη οπότε τα φρέσκα ψάρια έλειψαν απο τη διατροφή μου οσο ήμουν μικρή, γιατί τώρα?! Υπάρχουν φορές που τρώω 5 φορές την εβδομάδα ψητό ψάρι... Σίγουρα αυτό δεν είναι σωστό γιατί πρέπει να τρώμε απ'ολη τη γκάμα των φαγητών και επίσης μην ξεχάσουμε 'παν μέτρον άριστον'.
  Πάντα συνδυάζω το κυρίως πιάτο με σαλάτα εποχής και μετά το φαγητό έχω μια άσχημη συνήθεια να τρώω κάτι γλυκό..πλέον το πιστεύω οτι είμαι αθεράπευτα γλυκατζού! άλλη μια συνήθεια που πρέπει να την αποτρέψω είναι το αλκοόλ σχεδόν κάθε μέρα πίνω 1-2 ποτήρια κρασί ή τσίπουρο.. Εσείς δεν θα το διαβάσετε αυτό, εννοείται!! :-)

  Για απογευματινό σνακ προτιμώ:
  Μια μικρή Φρουτοσαλάτα ή ανάλατους ξηρούς καρπούς(10 αμύγδαλα ή 5 καρύδια ή 10 φιστίκια αιγίνης ή δυο χούφτες ηλιόσπορο)

  Για βραδινό προτιμώ:
  Προσπαθώ το βραδινό μου να είναι πριν τις 9 μ.μ και αποφεύγω τους υδατάνθρακες(ψωμί, μακαρόνια, ρύζι)
  Έτσι επιλέγω 2 καλαμάκια ή στήθος κοτόπουλο με μια μικρή σαλάτα εποχής ή μια κοτόσουπα με λαχανικά ή ψητό ψαρι με βραστά λαχανικά ή ψαρόσουπα με λαχανικά.Πολλές φορές πάω κ στην εύκολη λύση που είναι μια τονοσαλάτα η οποία είναι το ίδιο θρεπτικό και υγιεινό.

  Μερικά μυστικά:

  1. Πίνω τον καφέ/τσάι/κακάο χωρίς ζάχαρη και γάλα.
  2. Πίνω 1,5-2 lt νερό την ημέρα,1-2 φλ καφέ, 1φλ κακάο, και 2-3 φλ τσάι, μπορεί κ ενα φυσικό χυμό. 
  3. Τα γαλακτοκομικά πάντα να είναι χαμηλά σε λιπαρά.
  4. Αποφεύγω τα τυποποιημένα και κατεψυγμένα φαγητά. Λέω Όχι στα συντηρητικά  !!
  5. Καταναλώνω πολλά φρούτα κ λαχανικά (φρέσκα)
  6. Ψωμί,μακαρόνια,ρύζι είναι πάντα ολικής αλέσεως.
  7. Όταν βγαίνω έξω σε εστιατόριο δεν τρώω σχεδόν ποτέ μαγειρευτά αλλά μόνο ψητά της ώρας.Αυτό το κάνω επειδή δεν ξέρεις ποτέ τι επεξεργασία έχει υποστεί "το νόστιμο γκουρμέ" αλλά και τι ποιότητα και ποσότητα υλικών περιέχει!! 
  8. Κόκκινο κρέας τρώω μια φορά την εβδομάδα και είναι πάντα άπαχο μοσχαρίσιο (τυχαίνει να φάω και αρνί ή χοιρινό αλλά πιο σπάνια)
  9. Έχω βάλει στη καθημερινή μου διατροφή τα super foods (θα αναφερθώ για αυτά σε άλλο άρθρο)
  10. Γυμνάζομαι 3-4 φορές την εβδομάδα με προσωπικό γυμναστή και επίσης σχεδόν κάθε μέρα περπατάω 40'-60'.

  Ελπίζω να σας βοηθήσει αυτό το πρότυπο διατροφής που ακολουθώ εγώ και στη συνέχεια σε άλλα άρθρα θα γίνω πιο συγκεκριμένη όσον αφορά εάν κάποιος θέλει να χάσει κιλά εύκολα και υγιεινά, χωρίς εξαντλητικές δίαιτες και άγχος.

  Σημείωση: Δεν είμαι ο ειδικός για να σας προτείνω να ακολουθήσετε και εσείς αυτή την διατροφή. Η κάθε περίπτωση ανθρώπων είναι ξεχωριστή και αν υπάρχει κάποιο πρόβλημα υγείας να απευθύνεστε πάντα στον ειδικό.  Σάββατο, 29 Μαρτίου 2014

  "Καλώς ήρθατε στον κόσμο μου..."

  Γεια σας φίλοι μου,

  Είμαι στην ευχάριστη θέση να σας καλωσορίζω στον "κόσμο μου... "
  Σ'αυτό το blog θα μοιραστώ μαζί σας σκέψεις, ιδέες, απόψεις και συμβουλές σχετικά με την υγεία, τη σωστή διατροφή, τη μόδα, την ομορφιά, την άσκηση, τα ταξίδια, τη μουσική και οτι άλλο μας εμπνέει στη καθημερινή μας ζωή..

  Όσον αφορά έμενα, θα με γνωρίσετε καλύτερα απο τις αναρτήσεις μου.. 
  Είμαι 27 χρονών, γεννήθηκα στη Κορυτσά και ζω στην Αθήνα. Είμαι λάτρεις της φύσης  και του υγιεινού τρόπου ζωής. Κάποιες λέξεις που θα με περιέγραφαν είναι η αισιοδοξία, η αγάπη και η πίστη σε οτιδήποτε κάνω. 

  Ακολουθήστε το blog μου και εύχομαι να σας αρέσει και να γίνει η αγαπημένη σας συνήθεια :)

  *Θα γράφω στα Ελληνικά, Αλβανικά και θα προσπαθήσω και στα Αγγλικά. Να με συγχωρέσετε για κάποιο εκφραστικό λάθος. Δέχομαι παρατηρήσεις και σχόλια. 

  enjoy xxx  Pershendetje miqte e mi,

  Jam shume e lumtur tju ftoj ne "boten time..."
  Po e hap kete blog qe te ndaj me ju mendime, ide dhe keshilla per shendetin, per menyren e te ushqyerit shendetshem, per bukurine, per fiziken trupore, per moden, per udhetime, per muziken, dhe per cdo gje qe na frymezon ne jeten tone te perditshme.

  Sa per mua do me njihni me mire nepermjet postimeve qe do bej.
  Jam 27 vjet, u linda ne Korce dhe jetoj ne Athine. Jam adhuruese e natyres dhe e menyres te jetuarit shendetshem! Disa fjale qe mund te me pershkruajne jane optimizmi, dashuria dhe besimi ne cdo gje qe bej.

  Ndiqeni blogun tim, uroj tju pelqej e te behet vesa juaj e perditeshme :)

  *Do shkruaj ne Greqisht, Shqip dhe do mundohem dhe ne Anglisht. Te me falni per gabimet gramatike dhe ekspresive qe mund te bej, pres korigjime dhe komentet tuaja.

  enjoy xxx  Hello my friends,


  I am pleased to welcome you to " my world ... "

  I will share with my friends and not only my opinions and advices about health ,  proper nutrition, beauty , fashion, gym , travel ande music but we will be able to discuss our motivations and our daily inspirations.

  As for me , you will get to know me through my posts but just a quick sneak peak..
  I am 27 years old , I was born in Korca and I currently reside in Athens . I consider my self as an optimistic person and a person that love exploring Nature and enjoys a healthy lifesyle. Some words that would describe me is the optimism , love and faith in everything I do .


  Follow my blog and I hope it becomes your  next favorite habit :)

  *I will write in Greek, Albanian and I will try to write in English.. Please forgive me for spelling and expressive wrong. I accept comments and reviews.

  enjoy xxx