Σελίδες

Κυριακή, 4 Ιανουαρίου 2015

PLANI USHQIMOR PER NE DIMER

Pershendetje miqtë e mi. Postimi i parë për 2015 :) Gezuar te gjithve!
Ju uroj një vit të mbare dhe kreative plot shëndet dhe dashuri.  Le të fillojmë vitin e ri me humor dhe deshire per gjera te reja, me qellime të reja dhe gjithmonë me optimizëm.

Gjithë keto kohe kam marrë shumë mesazhe dhe e-maile ku shumë vajza më shkruajne qe ti ndihmoj per te humbur kile, per nje dietë ose per sekrete per tu dobesuar.  Atehere do të shkruaj këtu përmbledhjen e programit tim ushqimor qe perdor tani dhe shpresoj që tju ndihmojë sadopak. Gjithashtu ju mund te gjeni ketu dhe ketu më shumë detaje për planin tim ushqimor të parin që kisha shkruar dhe sekrete per tu dobesuar.

Per pyetje ose shpjegime me shkruani tek platforma e komunikimit (djathtas) ->

 • 7-9 Mëngjes: 1 tost me nje proshut gjel deti dhe nje fet djath (kaseri, të ulët ne yndyrë) ose 2 feta buke e thekur (frigania) me mjaltë dhe tahini +1 lëng portokalli ose trahana (tani ne dimer është nje opsion i mire)!
 • 11-12 Snak: 1 vezë të zier ose një fetë bukë integrale me pak djathë te bardhe.
 • 3-4 Dreka: mish i pjekur në skarë ose i zier (1 here/jave mish viçi pa dhjam, 1-2/jave mish pule ose 2-3/jave peshk) me perime si supe ose me pak oriz ose pak makarona ose 2 feta buke integrale dhe gjithmonë një sallatë, 1-2/jave bishtajore me një sallatë. Gjithashtu, preshet,spinaqi,kungulli, lakrat etj. jane perimet e stines ju mund te beni supe me to ose shume gatime te tjera qe plotesojne nje vakt te plot dhe te shendetshem.
 • 6-7 Snak: 1 kos+ 1 frut ose 10-15 bajame ose 5 arra ose 6 geshtenja (te pjekura ose te ziera) 
 • 9-10 Darka: një supë ose dy shishqebap pule me një sallatë ose një omëletë.


TIPS: • vaktet e mesiperme te behen çdo 2-3 orë.  Nëse ju merr urija ju mund te konsumoni nje frut, molla eshte nje opsion shume i mire, ose pak arra/ bajame/ kikirike/ fara luledielli pa krip vetem te pjekura ose një fetë bukë me pak djathë.
 • Pini të paktën 2lt ujë, 2 gota caj nga bime të ndryshme.
 • Shmangni ëmbëlsirat / alkoolin / junk food
 • Gjimnastike ose jogging të paktën 40' (3-4 here ne jave)
 • Gjendje te mirë shpirterore, optimizem dhe jo stres.
 • Focus on! Ti vini qellim vetes si deshironi te ini për 1-3 muaj, të gjeni një foto që ju pëlqen trupi juaj ose zbrisni një nga internet dhe ngjiteni diku ku ju do e shihni atë çdo ditë për tju kujtuar qëllimin tuaj.Kujdes! Unë nuk jam specialiste per t'ju rekomanduar juve cfare duhet te beni. Sepse sic e kemi then cdo trup ka kerkesa te ndryshme. Ky është thjesht një plan ushqimor që tek trupi im punon.
Nëse ju nuk keni probleme me shëndetin tuaj ju mund te eksperimentoni derisa ju të gjeni vetë bilancimin tuaj ushqyes dhe sekretet tuaja per te humbur kile dhe per te qene gjithmon ne forme..


Good luck! :)
With love, Martha!

ΠΛΑΝΟ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ ΓΙΑ ΤΟ ΧΕΙΜΩΝΑ


Χαιρετώ τη παρέα.  Πρώτο post για το 2015 :) χρόνια πολλά!
Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά γεμάτη υγεία, αγάπη και δημιουργία. Ας ξεκινήσουμε τη νέα χρονιά με νέα διάθεση, με νέους στόχους και πάντα με αισιοδοξία. Επειδή λαμβάνω πολλά μηνύματα και emails όπου πολλές κοπέλες μου ζητάνε μυστικά αδυνατίσματος και το διατροφικό μου πρόγραμμα, θα σας το γράψω περιληπτικά εδώ και ελπίζω να σας βοηθήσει. Επίσης  εδώ  και εδώ θα βρείτε πιο αναλυτικά το πρώτο πλάνο διατροφής μου που είχα γράψει και μυστικά αδυνατίσματος. 
Για κάθε απορία ή ερωτήσεις στείλετε μου μήνυμα στη φόρμα επικοινωνίας (δεξιά) ->


 • 7-9 Πρωινό: 1 τοστ με γαλοπούλα κ τυρί (χαμηλό σε λιπαρά) ή 2 φρυγανιές με μέλι και ταχίνι  +1 χυμό πορτοκάλι ή τραχανά (τώρα το χειμώνα είναι οτι πρέπει)!  
 • 11-12 Δεκατιανό: 1 αυγό βραστό ή μια φέτα ψωμί ολικής με ενα κομματάκι τυρί φέτα.
 • 3-4 Μεσημεριανό: ψητό ή βραστό κρέας (1 φορά/εβδομάδα μοσχάρι άπαχο, 1-2/εβδομάδα κοτόπουλο, 2-3/εβδομάδα ψάρι) με λαχανικά ή με λίγο ρύζι ή λίγα μακαρόνια ή 2 φέτες ψωμί ολικής πάντα και μια σαλάτα εποχής/. 1-2/εβδομάδα όσπρια με μια  σαλάτα. Επίσης, τα πράσα, το σπανάκι, η κολοκύθα, τα λάχανα κλπ είναι της εποχής οπότε βάλτε τα στη λίστα του σούπερ μαρκετ και να μαγειρέψτε διάφορες σούπες αλλά και άλλα φαγητά όπως σπανακόρυζο, πρασόρυζο, λαχανοντολμάδες κλπ τα οποία αποτελούν μια νόστιμη και υγιεινή πρόταση για μεσημεριανό.  
 •  6-7 Δεκατιανό: 1 γιαούρτι με 1 φρούτο ή 10-15 αμύγδαλα ή 5 καρύδια ή 6 κάστανα (βραστά ή ψητά)
 •  9-10 Βραδινό : μια σούπα ή 2 καλαμάκια κοτόπουλο με μια σαλάτα ή μια ομελέτα. 

 Tips:  
 • κάθε 2-3 ώρες να γίνουν τα γεύματα. Αν κάποια στιγμή πεινάσεις να προτιμήσεις μια χούφτα ξηρούς καρπούς ανάλατους (εγώ τρελαίνομαι για ψητούς ανάλατους ηλιόσπορους) ή ενα φρούτο κατα προτίμηση μήλο ή μια φέτα ψωμί με λίγο τυρί.
 • Πίνεις τουλάχιστον 2lt νερό, 2 κούπες αφεψήματα απο διάφορα βότανα.
 • Αποφεύγεις γλυκά/αλκοόλ/ junk food
 • Γυμναστική ή Περπάτημα τουλάχιστον 40' (3-4 φορές την εβδομάδα)
 • Καλή διάθεση, χωρίς άγχος και στρες.  
 • Focus on! Βάλε στόχο πως θες να είσαι σε 1-3 μήνες, βρες μια φωτογραφία που σου άρεσε το σώμα σου ή βρες μια απο το ίντερνετ και κόλλησε την κάπου που θα την δεις κάθε μέρα για να σου υπενθυμίζει τον στόχο σου. 
Προσοχή! Δεν είμαι ο ειδικός που θα σας πει τι ακριβώς να κάνετε. Όπως έχουμε ξαναπεί ο κάθε οργανισμός είναι ξεχωριστός και αντιδράει διαφορετικά. Αυτό είναι απλά ένα πλάνο διατροφής που σε εμένα λειτουργεί, μπορεί σε κάποιες να μην ταιριάξει. 
Εαν δεν έχετε κάποιο πρόβλημα με την υγεία σας μπορείτε να πειραματηστείτε μέχρι να βρείτε τις δικές σας διατροφικές ισορροπίες και τα δικά σας μυστικά αδυνατίσματος.
Καλή επιτυχία! :) 
Με αγάπη, Μάρθα!