Σελίδες

Τετάρτη, 12 Νοεμβρίου 2014

FALEMINDERIT PER URIMET TUAJA


<meta name="google-translate-customization" content="2e6b41825779d8f8-93d816572bcaf3ba-ga87ed3472e25d57f-1e"></meta>
     

Mirmëngjes dhe shume urime per mua atehere :)
Dua te falënderoj të gjithë ata që me kujtuan dhe më mbushen me mendime të bukura. Eshtë një ndjenjë shumë e bukur kur kaq shumë urime jane mbledhur për ty nga të afërmit, nga miqtë, nga te njohurit por dhe nga disa të cilët nuk i njoh aq mirë.
Me emocionuat me urimet tuaja dhe më mbushet plot me energji pozitive dhe optimizëm.
Uroj edhe une per ju gjithë të mirat, te jeni plot dashuri dhe shëndet.
Qe ne moshen 20 vjecare dhe çdo vit për ditëlindjen time bej nje vleresim të vitit të kaluar. Kjo më ndihmon të vë nje regull ne mendimet e mia dhe te shikoj cfar do mbaj dhe cfar do heq...kete e bej për të gjetur ekuilibrin tim. Mbaj mend sikur ishte dje, ditëlindjen time vjet. Nuk ishte nje nga ditëlindjet më te mira dhe kjo ndoshta ishte një shenjë për vazhdimin e vitit. Nuk e di nëse duhet të fajësoj Saturnin (do fillojmë dhe nga astrologjia tani...), i cili është mbi shenjen time dhe me ka len pak mbrapa por dhe pak "te ngrire", ose ndoshta unë akoma nuk isha e gatshme për të vleresuar realitetin, por këto nuk kanë rëndësi tani, sepse sot ndihem më e pjekur, më e lirë dhe më e qartë.

Ato qe më la viti i kaluar janë të shumta dhe të përziera në të gjitha fushat. Jam e lumtur për këtë,  kjo do të thotë se unë Jetoj! Gjërat ne jeten tone nuk shkojnë gjithmonë mirë ose gjithmone keq dhe kjo është arsyeja pse ajo është e bukur dhe pse ne duhet ta shqyrtojme ate për ti treguar se "Shiko, unë jam këtu per te luftuar pa e ditur se çfarë tjetër është duke me pritur akoma!"

Mesazhi im për këtë ditëlindjen është që ne të jemi vetevetja dhe ta duam, ta besojme por dhe ta respektojme veten tone.
Sepse:
Është bukur të jetosh me pasion.
Është bukur të jetosh përrallën tende.
Është bukur të kesh njohuri.
Është bukur të jesh i vërtetë dhe i sinqertë me veten tende me parë dhe pastaj me të tjerët.
Është bukur të ndjekesh rrugën e instikti tend sepse te drejton vetem tek e vërteta.
Është bukur te kuptosh dhe te duash gabimet tende. Sepse jane nje pjesë prej teje. Është diçka e jotja, sepse gabimet te kanë mësuar dhe te kane bër më të mençur!

Vitet kalojne. Edhe une ...? Ritem!
Ashtu thonë. Sepse une mbetem ende një fëmijë thellë brenda meje.
Me çfarë do pasoja ka kjo. Te mira apo te keqe!

Sepse cfardo te ndodh gjithmonë do ngelem UNE!
<div id="google_translate_element"></div><script type="text/javascript">
function googleTranslateElementInit() {
  new google.translate.TranslateElement({pageLanguage: 'el', layout: google.translate.TranslateElement.InlineLayout.SIMPLE}, 'google_translate_element');
}
</script><script type="text/javascript" src="//translate.google.com/translate_a/element.js?cb=googleTranslateElementInit"></script>
        

Δευτέρα, 10 Νοεμβρίου 2014

ΣΑΣ ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ ΓΙΑ ΤΙΣ ΥΠΕΡΟΧΕΣ ΕΥΧΕΣ ΣΑΣ

Καλησπέρα και Χρόνια μου πολλά λοιπόν :)
Θέλω να ευχαριστήσω όλους όσους με θυμήθηκαν και με γέμισαν με ωραίες σκέψεις. Είναι πολύ ωραίο συναίσθημα όταν τόσες πολλές ευχές είναι μαζεμένες για σένα απο συγγενείς, φίλους, γνωστούς και απο κάποιους που δεν τους ξέρεις και τόσο καλά.
Πραγματικά με συγκινήσατε και με γεμίσατε με θετική ενέργεια και αισιοδοξία.
Να είστε όλοι καλά, γεμάτοι αγάπη και υγεία.

Απο τα 20 μου χρόνια και κάθε χρόνο στα γενέθλιά μου κάνω τον απολογισμό της χρονιάς που πέρασε. Αυτό με βοηθάει να ξεχωρίσω κάποια πράγματα και να τα βάλω σε τάξη αλλά και να βρω τις ισορροπίες μου. Σαν χθες θυμάμαι τα περσινά μου γενέθλια. Δεν ήταν απ τα καλύτερα και αυτό ίσως ήταν ένα σημάδι για τη πορεία της χρονιάς. Δεν ξέρω αν φταίει ο Κρόνος (ας το ρίξουμε και λίγο στην αστρολογία..) που είναι στο ζώδιό μου και με άφησε λίγο πίσω και στάσιμη ή αν εγώ για κάποιο λόγο δεν ήμουν έτοιμη να δω τη πραγματικότητα, αλλά αυτά δεν έχουν καμία σημασία πλέον γιατί σήμερα νιώθω πιο ώριμη, πιο ελεύθερη και πιο ξεκάθαρη.

Αυτά που μου άφησε η χρονιά που πέρασε είναι πολλά και ανάμεικτα σε όλους τους τομείς. Είμαι χαρούμενη για αυτό γιατί αυτό σημαίνει πως Ζω! Τα πράγματα δεν πάνε ποτέ όλα καλά ή όλα άσχημα, η ζωή έχει τα πάνω-κάτω της γι΄αυτό και αξίζει να την εξερευνήσουμε και να της δείξουμε οτι "Κοίταξε, είμαι εδώ και αγωνίζομαι χωρίς να ξέρω τι άλλο με περιμένει να αντιμετωπίσω!"

Το μήνυμά μου για αυτά τα γενέθλια είναι να είσαι ο εαυτός σου, να τον αγαπάς, να τον σέβεσαι και να τον εμπιστεύεσαι τον εαυτό σου.
Γιατί :
Είναι ωραίο να ζεις με πάθος.
Είναι ωραίο να ζεις το παραμύθι σου.
Είναι ωραίο να έχεις επίγνωση των πραγμάτων.
Είναι ωραίο να είσαι αληθινός και ειλικρινής με τον εαυτό σου πρώτα και μετά με τους άλλους.
Είναι ωραίο να ακολουθήσεις το μονοπάτι του ένστικτου σου που σε βγάζει πάντα στην αλήθεια.
Είναι ωραίο να αγαπάς τα λάθη σου. Γιατί κι αυτά είναι κομμάτι του εαυτού σου. Είναι κάτι από σένα, γιατί αυτά σε έμαθαν και σε έκαναν σοφότερο! 

Τα χρόνια περνούν.Κι εγώ ...; μεγαλώνω! 
Έτσι λένε. Γιατί εγώ παραμένω ένα παιδί βαθιά μέσα μου.
Με ό,τι κι αν αυτό συνεπάγεται. Καλό ή κακό!

Μα ό,τι κι αν γίνει .... Πάντα θα είμαι ΕΓΩ!
Σάββατο, 1 Νοεμβρίου 2014

Byrek me kungull
Mirëmbrëma dhe muaj të mbarë .
Muaji nëntor është muaji im, githmone mezi e prisja për të festuar ditëlindjen time, tani nuk e di nëse unë jam po aq e paduruar si atehere por po e lë ta diskutojme nje here tjeter per vitet qe kalojnë dhe ne rritemi kaq shpejt, dhe le të kthehemi tek tema jonë, e cila është byrek me kungull!
 Ashtu si kam thënë dhe me pare me pelqen të gatuaj dhe sa herë që kam kohë dhe deshirë shkoj në kuzhinë dhe krijoj ... U rrita në një familje që respekton traditat dhe qe ne moshen 12 vjecare gjyshja ime më mësoi për të hapur petë. Rrallë bej byrek sepse do shume kohë ne dispozicion, por për shkak se gjyshja ime është larg, thashë sot të bej byrek me kungull dhe fatmirësisht me kujtohet si hapen petet dhe keshtu unë të shmang petet e gatshëme sepse sado ato përmbajnë konservues dhe më shumë kalori.
Kungulli është element tipik i Halloween, e cila festohet në shumë vende, por kungulli eshte nje perim vjeshtak i mire për byrek, per supa dhe receta të tjera. Kungulli ashtu si dhe farat e tij jane një ushqim i shëndetshëm, që ofrojne benefite të rëndësishme për shëndetin tonë.
Ai është një burim i pasur i vitaminave, mineraleve dhe ushqyesve të tjera.

Përbërja ushqyese e kungullit : 


 • Përmbajtja e lartë e karotenoide: Karotenoidet parandalojne radikalet e lira në trupit dhe ndihmojë per të parandaluar plakjen e parakohshme, sëmundjet kardiovaskulare dhe infeksionet e tjera. 
 • Proteina: kungulli është një burim i pasur i proteinave. 28g. fara kungulli përmbajnë rreth 7 gram proteina. 
 • Acide yndyrore : të cilat mbrojnë nga sëmundjet serioze shëndetësore të tilla si tensioni i gjakut të lartë, artritit dhe kancerin dhe për të promovuar lëkurë të shëndetshme dhe të bukur, për të përmirësuar fuqinë e trurit dhe përfitime të tjera shëndetësore. 
 • Vitamina C: Vitamina C ndihmon për të luftuar radikalet e lira, përmirëson sistemin imunitar dhe promovon prodhimin e kolagjenit. 
 • Vitamina A: Konsumi i rregullt i kungullit dhe faravete tij, mund të nxisin shëndetin e shikimit dhe sistemin tonë imunitar.
 • Magnez: i cili është i rëndësishëm për funksionet e ndryshme biologjike gjithashtu është thelbësor për kocka të shëndeteshme por dhe per dhëmbët. 
 • Kaliumi dhe zink: Studimet tregojnë se një dietë e pasur me kalium, mund të parandaloje shfaqjen e sëmundjeve kardiovaskulare dhe hipertensionit. 
 • Fiber: pjesa brenda e kungullit është shumë e ulët në kalori dhe përmban sasi të bollshme të fibrave jashtëzakonisht të rëndësishme dietetike. 

Për byrekun nevoitet : 

 • 1/2 kungull i mesme 
 • 1kg miell  
 • 2 vezë 
 • 2 gota qumësht 
 • 5 lug bollgur 
 • 1 lug gjalpë ose margarinë 
 • kripë dhe vaj ulliri 


Së pari grij kungullin në rende. Nëse kungulli nuk eshte i freskët e ziejm me pare. Pastaj hedhim në një tas vezët, qumështin, kripën dhe bollgurin. Ju mund të vini dhe djathë në qoftë se dëshironi.E leme mbushjen mënjanë dhe të shkojmë për të bërë brumin. Une përdora 700gr miell dhe një gotë me ujë të vaket dhe pak kripë. Punoj brumin derisa të pastrohen duart tona, te mos kem me brum ne duart pastaj e ndajmë brumin në 2 pjese. Ndajme ne 7 pjese te vogla ashtu si ju mund ta shihni në foto.
I hedhim pak niseshte persiper dhe posht qe te hapet me lehte

Kur kemi hapur te 7 petet e vogla i bejme me vaj qe mos ngjiten Dhe i veme qe te 7 petet e vajosura nje nga nje ne sira i hedh neseshte dhe e hap ne menyre te barabarte.

E hap peten pak me te madhe se tepsia qe do perdor.

Me te njejten menyre hap dhe peten lart, nderkoh hedh gjellen ne tepsi bashke me pak gjalpHap dhe peten lart ne menyre zig zag qe te piqet me mire dhe me kujdes i bej kotheren dhe hedh vaj persiper. E fut per te pjekur ne furre te nxehte dhe e pjek 40 min


Byreku im eshte gati mmmm 

Κολοκυθόπιτα της γιαγιάς.Καλησπέρα και καλό μήνα σε όλους.
Ο  Νοέμβριος είναι ο μήνας μου, απο μικρή ανυπομονούσα να έρθει για να γιορτάσω τα γενέθλιά μου, πλέον δεν ξέρω αν ανυπομονώ τόσο αλλά ας ασχοληθούμε άλλη φορά με τα χρόνια που περνάνε και μεγαλώνουμε και ας επανέλθουμε στο θέμα μας το οποίο είναι η κολοκυθόπιτα!
 Όπως σας έχω πει μου αρέσει να μαγειρεύω και κάθε φορά που έχω χρόνο και διάθεση μπαίνω στη κουζίνα και δημιουργώ...Μεγάλωσα σε μια οικογένεια που τηρεί τις παραδόσεις και απο τα 12 μου η γιαγιά μου έμαθε να ανοίξω φύλλο. Σπάνια φτιάχνω πίτα γιατί θέλει αρκετό χρόνο, αλλά επειδή η γιαγιά μου είναι μακριά είπα σήμερα να φτιάξω κολοκυθόπιτα και άνοιξα φύλλο μόνη μου, και ευτυχώς θυμάμαι γιατί έτσι αποφεύγω να αγοράσω έτοιμα φύλλα τα οποία  περιέχουν συντηρητικά και περισσότερες θερμίδες.
Η κολοκύθα αποτελεί τον πρωταγωνιστή του Halloween που γιορτάζεται σε πολλές χώρες, αλλά και νοστιμότατο υλικό για πίτες, σούπες και άλλες συνταγές. Η κολοκύθα όμως, το απόλυτο φθινοπωρινό λαχανικό, είναι επίσης μια υγιεινή τροφή που προσφέρει σημαντικά οφέλη στην υγεία μας.
Είναι πλούσια πηγή βιταμινών, μεταλλικών στοιχείων και άλλων θρεπτικών συστατικών. Είτε πρόκειται για τη σάρκα ή τους σπόρους της, η κολοκύθα μπορεί να προσφέρει σημαντικά οφέλη στην υγεία μας.

Η διατροφική σύνθεση της κολοκύθας:


 • Υψηλή περιεκτικότητα σε καροτενοειδή:  Τα καροτενοειδή αποτρέπουν τις ελεύθερες ρίζες στο σώμα και να βοηθούν στην πρόληψη της πρόωρης γήρανσης, των καρδιαγγειακών νοσημάτων και άλλων λοιμώξεων. 
 • Πρωτεΐνη: Οι κολοκυθόσποροι είναι πλούσια πηγή πρωτεϊνών. 28 γρ. σπόροι κολοκύθας περιέχουν περίπου 7 γραμμάρια πρωτεΐνης.
 • Απαραίτητα λιπαρά οξέα:Προστατεύουν από σοβαρές ασθένειες για την υγεία, όπως η υψηλή αρτηριακή πίεση, η αρθρίτιδα και ο καρκίνος και προωθούν την υγιή και όμορφη επιδερμίδα, τη βελτίωση της δύναμης του εγκεφάλου και άλλα οφέλη για την υγεία.
 • Βιταμίνη C: Η βιταμίνη C βοηθά στην καταπολέμηση των ελευθέρων ριζών, βελτιώνει το ανοσοποιητικό και προωθεί την παραγωγή κολλαγόνου.
 • Βιταμίνη Α: Η τακτική κατανάλωσή της (σπόροι και σάρκα), μπορεί να προωθήσει την υγεία των ματιών και να ενισχύσει το ανοσοποιητικό μας σύστημα εντυπωσιακά.
 • Μαγνήσιο: οποίο είναι σημαντικό για διάφορες βιολογικές λειτουργίες. Το μαγνήσιο είναι επίσης απαραίτητο για υγιή οστά και δόντια.
 • Κάλιο και ψευδάργυρος:  Οι μελέτες δείχνουν ότι μια διατροφή, πλούσια σε κάλιο, μπορεί να αποτρέψει την εμφάνιση των καρδιαγγειακών παθήσεων και της υπέρτασης.
 • Ίνες: Η σάρκα της κολοκύθας είναι πολύ χαμηλή σε θερμίδες και περιέχει άφθονες ποσότητες εξαιρετικά σημαντικών διαιτητικών ινών.
Για τη κολοκυθόπιτα χρειάζομαι:
 • 1/2 κολοκύθα μέτρια
 • 1kg αλεύρι (μπορείτε να χρησιμοποιείται ολικής άλεσης)
 • 2 αυγά
 • 2 φλιτζάνια γάλα
 • 5 κ.σ σιμιγδάλι
 • 1 κ.σ βούτυρο ή μαργαρίνη
 • αλάτι και ελαιόλαδο

Πρώτα τρίβουμε τη κολοκύθα στο τρίφτη. Εάν η κολοκύθα δεν είναι φρέσκια τοτε τη βράζουμε, δεν τη τρίβουμε. Μετά σε ένα μπολ ρίχνω τα αυγά, το γάλα, λίγο αλάτι και το σιμιγδάλι. Μπορείτε να βάλετε και τυρί φέτα εαν θέλετε.Αφήνουμε τη γέμιση στην άκρη και πάμε να φτιάξουμε τη ζύμη. Εγώ χρησιμοποίησα περίπου 700gr αλεύρι και μια κούπα με χλιαρό νερό και λίγο αλάτι. Τη ζυμώνουμε καλά μέχρι να καθαρίσουν τα χέρια μας, δηλαδή να ξεκολλήσει η ζύμη απο τα χέρια μας και μετά χωρίζουμε τη ζύμη στη μέση. Αφήνουμε ενα κομμάτι στην άκρη και το άλλο το χωρίζουμε σε 7 ίσια κομμάτια. Όπως βλέπετε στη φωτο.


Ρίχνουμε λίγο κορν φλάουερ για να ανοιξει πιο εύκολα το φύλλο, όπως φαίνεται παρακάτω.

Αφού έχω ανοίξει και τα 7 φύλλα, τα περνάω ένα-ένα με ενα πινέλο, με ελαιόλαδο


για να μην κολλήσουν.

Αφού τα λαδώσαμε όλα τα φύλλα τα τοποθετούμε το ένα πάνω στο άλλο και μετά ρίχνουμε κορν φλάουερ πάνω και κάτω και ανοίγουμε σιγά-σιγά το φύλλο.


Ανοίγω το φύλλο λίγο μεγαλύτερο απο το ταψί και το στρώνω στο λαδωμένο ταψί.

Με τον ίδιο τρόπο ανοίγω και το πάνω φύλλο και όταν θα είναι έτοιμο ρίχνω τη γέμιση στο ταψί,βάζω και λιγο βούτυρο 


Τοποθετώ και το πάνω φύλλο τσαλακωμένο, όχι ίσιο, για να αφρατέψει στο ψήσιμο, με προσοχή ενώνω το πάνω και το κάτω φύλλο κάνοντας ένα σχετικά λεπτό κόθρο. Λαδώνω  και βάζω τη πίτα να ψηθεί σε προθερμασμένο φούρνο για 40 λεπτά. 


Ορίστε και η κολοκυθόπιτα έτοιμη για μάσα. :)