Σελίδες

Κυριακή, 26 Οκτωβρίου 2014

" MAGJI NJEREZORE "
I besoj qenise njerëzore, aures dhe magjise qe percjell cdo njeri. Çdo person është unik dhe të gjithë ne, kur kemi ardhur në këtë botë jemi mrekulli te mundshme. Qenie plot energji pozitive dhe gëzim, me rezerva të mëdha dashurie në pritje për ta nxjere jashte. Stimujt dhe mjedisi tonë në të cilën ne rritemi luajne një rol të madh në mënyrën se si ne e perceptojmë botën në moshat më të medha. Kjo dhe eksperiencat tona.

Çfarë ndodh gjatë rritjes dhe ne ndalojme të jemi magjike?! Pse ne bëhemi cinik, të pa afte per te mbështetur dhe per të besuar në magjinë që kemi pasur në fëmijëri?!
Unë mendoj se ajo që na bene ne te mos jemi me magjike eshte lakmia jonë qe mbizotëron mbi cdo gje dhe humbja e besimit tonë tek njeriu. Keshtu ne shkelim te gjitha nevojat e shpirtit tonë dhe behemi qenie konsumuese. Ne harrojmë veten tone fëmije qe kishte shumë ëndrra dhe ambicie, talente nga natyra qe e bënin atë të veçantë. Por duke u rritur i braktisi dhe u mbush me "deshira" të te tjerve, me frikë dhe me pasiguri! Shoh shumë njerëz të pakenaqur nga jeta e tyre nga zgjedhjet e tyre qe kane bere, ose njerëz në kërkim të lumturisë në mënyrë të gabuar dhe me të vërtetë me vjen keq... Lumturia gjendet brenda nesh. Eshtë kudo rreth nesh ... Mjafton vetëm të jemi në gjendje për të marre dhe per te dhene dashuri, të besojme, të veme pak fandazine ne  levizje dhe te jemi mirënjohës për ato që ne kemi!

Everything is going to be fine… because no matter what, we have  the same view!!!

Mos e humbisni besimin nga ëndrrat tuaja, mos e humbisni besimin nga njerëzit që me të vërtetë ju duan dhe mos e lejoni të humbasin nga jeta juaj ata qe ju shikojne sikur te jeni magjike! Sepse janë ata që me të vërtetë meritojnë te jene prane jush, dhe ata qe do tju japin përsëri magjinë që ju kini humbur ... dhe të gjitha ato gjëra të vogla të përditshme që na tregojnë se ka diçka aty jashte për ne, në mënyrë superiore, një forcë e pashpjegueshme që nuk e shikojme por e ndjejme vazhdimisht!
Disa e quajnë atë besim, disa Perëndi, disa energji ose aura ... unë e quaj magji (sepse jam pak ëndërrimtare... )
P.S Mirmengjes të gjithëve, uroj nje të dielë te qete dhe relaksuese.
Edhe një ditë tjeter unë ndiehem mirënjohëse për ato qe kam dhe për ato të cilat unë do arrij te kem..
Kthehuni dhe ju pak mbrapa, jeten dhe mendimet tuaja ne te kaluaren dhe mendoni të gjitha ato qe shkrojta mësipër ... do të shihni se ju do të ndiheni më mirë !!
As unë s'mendoj dhe nuk ndihem çdo ditë kështu, kam dhe unë ditët e veshtira, por përpiqem për të mos humbur atë magjinë qe sapo lexuat.. me një shëtitje në natyrë, me muzikë dhe me shoqëri të mirë të gjitha kalojne dhe çdo gjë duket e magjike .....
Shqetësimet e mia janë dhe zgjidhjet e mia !!!

Κυριακή, 19 Οκτωβρίου 2014

ΑΝΘΡΩΠΙΝΗ ΜΑΓΕΙΑ....Πιστεύω στον άνθρωπο, στην αύρα του και στην μαγεία του. Ο κάθε άνθρωπος είναι ξεχωριστός και όλοι μας όταν ερχόμαστε σ'αυτόν το κόσμο είμαστε εν δυνάμει θαύματα. Όντα γεμάτα θετική ενέργεια και χαρά και με τεράστια αποθέματα αγάπης που περιμένουν να εξωτερικευτούν. Τα ερεθίσματά μας και το περιβάλλον στο οποίο μεγαλώνουμε παίζουν μεγάλο ρόλο στον τρόπο με τον οποίον θα αντιληφθούμε τον κόσμο στις μεγαλύτερες ηλικίες. Αυτό και οι εμπειρίες μας. 


 


Τι συμβαίνει στη πορεία όμως και μεγαλώνοντας παύουμε να είμαστε μαγικοί ?! Γιατί γινόμαστε κυνικοί, ανίκανοι να υποστηρίξουμε και να πιστέψουμε στη μαγεία που όλοι μας είχαμε στη παιδική ηλικία?!  
Νομίζω ό,τι παύουμε να είμαστε μαγικοί γιατί μας κυριαρχεί η απληστία  και χάνουμε την πίστη μας στον άνθρωπο. Έτσι ισοπεδώνουμε τις ανάγκες της ψυχής μας και γινόμαστε καταναλωτικά όντα. Ξεχνάμε τον εαυτό μας παιδί που είχε τόσα όνειρα και φιλοδοξίες, που τα ταλέντα του, απο τη φύση τον έκαναν ξεχωριστό. Μεγαλώνοντας όμως τα εγκατέλειψε και γέμισε με 'θέλω' άλλον , με φοβίες και με ανασφάλειες! Βλέπω πολλούς δυστυχισμένους ανθρώπους ή ανθρώπους που ψάχνουν την ευτυχία με λάθος τρόπο και πραγματικά τους λυπάμαι.. Η ευτυχία κρύβεται μέσα μας. Υπάρχει παντού γύρω μας... Αρκεί να είμαστε σε θέση να αγαπάμε, να πιστέψουμε, να οραματιστούμε και να είμαστε ευγνώμων για ότι έχουμε!


Everything is going to be fine… because no matter what, we have  the same view!!!


Μην χάνετε την πίστη σας στα όνειρά σας, μην χάνετε την πίστη σας στους ανθρώπους που σας αγαπάνε πραγματικά και προς Θεού, μην αφήσετε να φύγουν από την ζωή σας αυτοί που σας κοιτάνε σαν να είστε μαγικοί! Αυτοί είναι εκείνοι που αξίζουν πραγματικά, και αυτοί θα σας δώσουν πίσω, εν καιρώ βέβαια, την μαγεία που έχετε χάσει… αυτοί και όλα εκείνα τα μικρά, καθημερινά πραγματάκια που μας δείχνουν πως εκεί έξω υπάρχει κάτι τόσο ανώτερο από μας, μια δύναμη ανεξήγητη που ενώ δεν την βλέπουμε, την νιώθουμε συνεχώς! Άλλοι το ονομάζουν πίστη, Θεό, ενέργεια, αύρα… εγώ το ονομάζω μαγεία (γιατί είμαι και λίγο ονειροπαρμένη )

Υ.Γ ΚΑΛΗΜΕΡΑ ΣΕ ΟΛΟΥΣ ΚΑΙ ΚΑΛΗ ΚΥΡΙΑΚΗ.
Άλλη μια μέρα που αισθάνομαι ευγνώμων για ότι έχω και για οτι θα αποκτήσω. 
Κάντε και εσεις που κ που έναν απολογισμό και σκεφτείτε όλα τα παραπάνω... θα δείτε που θα αισθανθείτε καλύτερα!!
Ούτε εγώ σκέφτομαι κάθε μέρα έτσι, έχω και εγώ τις δύσκολες μέρες και τα κάτω μου αλλά προσπαθώ να μην  χάσω αυτήν μου τη μαγεία που διαβάσατε μόλις.. με μια ωραία βόλτα στη φύση, με ωραία μουσική ή με καλή παρέα όλα περνούν και όλα μοιάζουν μαγικά.....
Οι ανησυχίες μου είναι και οι λύσεις μου!!!


Τρίτη, 7 Οκτωβρίου 2014

Suffle perimesh

Mirembrema miqtë e mi.
Kemi kohë pa u futur ne kuzhinë kështu që sot do ju shkruaj receten më të mirë. "Souffle ala Martha ..." Në fakt unë recetën e nxora nga mendja ime, por rezultati ishte i shkëlqyer. Nuk e di për ju, por mua sa here me ngelen shumë perime i bej supë ose Souffle. Provojeni dhe jam e sigurt që do ju pelqeje.
Atehere për në sufflene time mu nevojit:

 • spinaq 
 • kungulleshka 
 • vezë
 • kos 
 • tërshërë 
 • kërpudha 
 • selino 
 • proshute gjel deti 
 • djath kackavall 
 • nenexhik
 • kopër 
 • vaj ulliri, rigon, kripë, piperRraj vezet dhe shtoj kosin, tersheren, kripen, piperin, rigonin dhe pak vaj ulliri Me pas shtoj selino, nenexhik, koperNe nje tepsi i hedh te gjithe perberesit dhe i perziej mireDhe ne fund shtoj proshuta gjel deti me djath kackavall persiper (ose proshuten mund ta prisni ne kube dhe ta perzjeni me lenden lart)


E pjek ne fure per 40 minuta ne 180 grade


Provojeni sepse doli shume e shijshme, nderkohe mund te shtoni cfar perime deshironi ju ;)

Σουφλέ λαχανικών

Καλησπέρα φίλοι μου.
Έχουμε καιρό να μπούμε στη κουζίνα οπότε σήμερα σας έχω το καλύτερο ever. "Σουφλέ αλα Μάρθα..." Πραγματικά τη συνταγή την έβγαλα απο το μυαλό μου αλλά το αποτέλεσμα ήταν εξαιρετικό. Δεν ξέρω για σας αλλά εμένα όταν μου μαζεύονται πολλά λαχανικά τα κάνω ή σούπα ή σουφλέ. Δοκιμάστε την και είμαι σίγουρη οτι θα σας αρέσει.
Λοιπόν για το σουφλέ μου χρειάστηκα :
 • σπανάκι
 • κολοκυθάκια
 • αυγά
 • γιαούρτι
 • νυφάδες βρώμης 
 • μανιτάρια
 • σέλερι
 • φέτες γαλοπούλας
 • κεφαλογαβιέρα
 • δυόσμο
 • άνηθο
 • ελαιόλαδο
 • ρίγανη, αλάτι, πιπέρι Σε ένα μπολ χτυπάμε τα αυγά μετά ρίχνουμε το γιαούρτι, τις νυφάδες, το αλάτι, τη ρίγανη, το πιπέρι και λίγο ελαιόλαδο.


Στη συνέχεια προσθέτουμε το σέλερι, το δυόσμο και το άνηθο 


Σε ένα ταψί ρίχνουμε όλα τα υλικά και τα ανακατεύουμε  Ύστερα βάζω απο πάνω φέτες γαλοπούλας και κεφαλογαβιέρα τριμμένη απο πάνω. (τη γαλοπούλα μπορείτε να τη κόψετε σε κύβους και να την ανακατέψετε μαζι με όλα τα υλικά)Και τέλος το ψήνω στο φούρνο για 40 λεπτά στους 180 βαθμούς.
Το αποτέλεσμα ήταν πεντανόστιμο. Μπορείτε επίσης να προσθέσετε και άλλα λαχανικά  :)