Σελίδες

Σάββατο, 27 Σεπτεμβρίου 2014

RENDESIA E TE USHQYERIT SHENDETSHEMLexova këtë artikull në www.briefingnews.gr dhe e ndjeva të nevojshme për ta vene tek blogu im qe ta lexojne sa me shume njerez për të kuptuar se sa e rëndësishme është të ushqehesh shëndetshm. Një nga spitalet më të mëdha, John Hopkins, dha një informacion mbi kancerin dhe të ushqyerit. Lexoheni më poshte dhe jam e sigurt se tani e tutje ju do kujdeseni per dietën tuaj por edhe per të dashurve tuaj.
Para disa vitesh kimioterapia konsiderohej si e vetmja mënyrë për të luftuar kancerin, John Hopkins thotë se ka një mënyrë alternative.
Çdo njeri ka qelizat e kancerit në trup. Këto qeliza nuk zbulοhen në testet standarde që ne vazhdimisht bejme nqs nuk jane shumëfishuar në miliarde. Kur mjeku i thot nje pacienti qe nuk ka me qelizat e kancerit në trupin e tij pas trajtimit te tij me kimioterapi, do të thotë se testet nuk janë në gjendje për të zbuluar qelizat e kancerit për shkak se perqindja e tyre i bën të pa dallueshme.
Qelizat e kancerit shfaqen nga 6 deri ne 10 herë gjatë jetës së një personi. Kur sistemi imunitar i personit është i fortë qelizat e kancerit shkatërrohen dhe ndalohet shumëfishimi i tyre dhe formimi i tumoreve.
Kur një person ka kancer kjo tregon se personi ka mungesa të shumta ushqyese. Këto mungesa shkaktohen nga faktorë gjenetik, mjedisor dhe ushqyes të jetesës se tij. Për të kapërcyer këto mangësi ushqyese, duhet ndryshuar dieta dhe duhet plotesuar ushqimi me vitamina qe të forcojnë sistemin imunitar.
Kimioterapia vret qelizat e kancerit, por edhe shkatërron qelizat e shëndetshme në palcën e kockave, traktin gastrointestinal dhe mund të shkaktojë dëme të mëlçisë, te veshkave, te zemres, te mushkërisë etj ..
Rrezatimi shkatërron qelizat e kancerit dhe gjithashtu djeg dhe vret qelizat e shëndetshme, indet dhe organet.
Trajtimi fillestar me kimioterapi dhe rrezatimi shpesh reduktojnë madhësinë e tumorit. Ndersa, përdorimi i zgjatur të kimioterapise dhe rrezatimit nuk rezultojë më ne shkatërrimin e tumorit. Kur trupi ka shumë peshë te toksinave nga kimioterapia dhe rrezatimi sistemit imunitar eshte lodhur shume ose eshte shkatërruar, kështu personi mund të pesoj infeksione dhe komplikacione të llojeve të ndryshme.
Një mënyrë efektive për te parandaluar kancerin është të reduktojme qelizat e kancerit duke mos i ushqyer me ushqime që i ndihmojne te shumefishohen.

Ja me cfare ushqehen qelizat kancerore  
Sheqeri është ushqyes i kancerit. Duke ndaluar perdorimin e sheqerit eshte ulur ushqyerja e rëndësishme e kancerit. Shënim: zëvendësuesit e sheqerit të përgatitura me aspartame janë të dëmshme. Një zëvendësues i mirë natyrore është mjalti dhe melasë, por në sasi të vogla. Kripa qe perdorim ka kimikante te shtuara për të marrë ngjyrën e bardhë. Një alternativë më e mirë është kripa e detit.
Qumështi shkakton trupin të prodhojë mukozë në traktin gastrointestinal në veçanti. Kanceri ushqehet me mukusit. Me shkëputjen e qumështit dhe zëvendësimin me qumësht soje ose bajame pa embelsi, qelizat e kancerit janë të ulta.
Qelizat e kancerit lulëzojnë në një ambient me acid. Një dietë me bazë mishi është aciduese dhe është mirë të konsumosh peshk dhe pak mish pule dhe jo mish derri dhe viçi. Mishi përmban edhe antibiotikët blegtorale, hormone dhe parazite që janë të dëmshme sidomos për njerëzit me kancer.
Një dietë e bërë nga 80% perime të freskëta dhe lëngu i tyre, drithërat me krunde, fara, arra dhe fruta ndihmon trupin te jet në një ambient alkaline. Përafërsisht 20% mund të jetë nga ushqimi i gatuar duke përfshirë fasulet. Lëngjet e freskëta të perimeve dhe frutave të sigurojnë enzimat e gjalla që janë të absorbuara me lehtësi dhe hyjnë në trup brenda 15 minutash për të ushqyer dhe nxitur rritjen e qelizave të shëndetshme.
Për të marrë enzima të gjalla për ndërtimin e qelizave të shëndetshme provoni të pini lëng të freskët të perimeve dhe hani disa perime të pagatuara 2 deri 3 herë në ditë. Enzima shkatërrohet në temperaturë mbi 40 Kelsiou. Shmangni kafe, çaj dhe çokollatë që përmbajnë sasi të mëdha të kafeines. Çaji jeshil është një alternativë më të mirë dhe ka veti antikancer. Uji duhet të pastrohet apo filtruar për të shmangur toksina dhe metalet e rënda. Ujë i distiluar është acidik, duhet shmangur.
Proteina e kafshëve është e vështirë që të tretet dhe kërkon një shumë te enzimeve qe te ndihmoje per tretjen e ushqimit. Mishi i patretur mbetet në zorrët, zbërthen dhe ndihmon në ndërtimin më shumë toksike. Muret e qelizave të kancerit kanë një shtresë të ashpër te proteinave. Duke ulur konsumimin ose ndalimin e mishit lirohen enzimet më shumë për të sulmuar qelizat e kancerit dhe i lejon mbrojtje trupit për të shkatërruar qelizat e kancerit.
Disa zëvendësues ndihmojne per te ndërtuar sistemin imunitar (antioksidantë, vitamina, minerale) qe mundësojne qelizat "vrasese" te trupit të shkatërrojne ato kancerore. Zëvendësues te tjere si Vitamina E, është e njohur qe shkakton apoptozë ose vdekje te programuar qelizore, procesi normal i trupit qe refuzon qeliza te dëmtuara, te padëshiruara ose te panevojshme.

Kanceri është një sëmundje e mendjes, e trupit dhe e shpirtit. Nje shpirt proaktiv dhe pozitiv mund të ndihmojë ne luftëtimin ndaj kancerit për të mbijetuar. Zemërimi dhe hidhërimi vënë trupin në një ambient stresues dhe acidues.
Mëso te duash, te çlodhesh dhe të gëzosh jetën.
Qelizat e kancerit nuk mund të lulëzojnë në një ambient të oksigjenuar. Ushtrimi i përditshm dhe frymëmarrjet e thella të ndihmojne për të marrë më shumë oksigjen në qeliza. Terapia e oksigjenit është një tjetër metodë e përdorur për të shkatërruar qelizat e tumorit.


Burim: http://www.briefingnews.gr/ygeia/item/118868-megalo-nookome