Σελίδες

Σάββατο, 27 Σεπτεμβρίου 2014

RENDESIA E TE USHQYERIT SHENDETSHEMLexova këtë artikull në www.briefingnews.gr dhe e ndjeva të nevojshme për ta vene tek blogu im qe ta lexojne sa me shume njerez për të kuptuar se sa e rëndësishme është të ushqehesh shëndetshm. Një nga spitalet më të mëdha, John Hopkins, dha një informacion mbi kancerin dhe të ushqyerit. Lexoheni më poshte dhe jam e sigurt se tani e tutje ju do kujdeseni per dietën tuaj por edhe per të dashurve tuaj.
Para disa vitesh kimioterapia konsiderohej si e vetmja mënyrë për të luftuar kancerin, John Hopkins thotë se ka një mënyrë alternative.
Çdo njeri ka qelizat e kancerit në trup. Këto qeliza nuk zbulοhen në testet standarde që ne vazhdimisht bejme nqs nuk jane shumëfishuar në miliarde. Kur mjeku i thot nje pacienti qe nuk ka me qelizat e kancerit në trupin e tij pas trajtimit te tij me kimioterapi, do të thotë se testet nuk janë në gjendje për të zbuluar qelizat e kancerit për shkak se perqindja e tyre i bën të pa dallueshme.
Qelizat e kancerit shfaqen nga 6 deri ne 10 herë gjatë jetës së një personi. Kur sistemi imunitar i personit është i fortë qelizat e kancerit shkatërrohen dhe ndalohet shumëfishimi i tyre dhe formimi i tumoreve.
Kur një person ka kancer kjo tregon se personi ka mungesa të shumta ushqyese. Këto mungesa shkaktohen nga faktorë gjenetik, mjedisor dhe ushqyes të jetesës se tij. Për të kapërcyer këto mangësi ushqyese, duhet ndryshuar dieta dhe duhet plotesuar ushqimi me vitamina qe të forcojnë sistemin imunitar.
Kimioterapia vret qelizat e kancerit, por edhe shkatërron qelizat e shëndetshme në palcën e kockave, traktin gastrointestinal dhe mund të shkaktojë dëme të mëlçisë, te veshkave, te zemres, te mushkërisë etj ..
Rrezatimi shkatërron qelizat e kancerit dhe gjithashtu djeg dhe vret qelizat e shëndetshme, indet dhe organet.
Trajtimi fillestar me kimioterapi dhe rrezatimi shpesh reduktojnë madhësinë e tumorit. Ndersa, përdorimi i zgjatur të kimioterapise dhe rrezatimit nuk rezultojë më ne shkatërrimin e tumorit. Kur trupi ka shumë peshë te toksinave nga kimioterapia dhe rrezatimi sistemit imunitar eshte lodhur shume ose eshte shkatërruar, kështu personi mund të pesoj infeksione dhe komplikacione të llojeve të ndryshme.
Një mënyrë efektive për te parandaluar kancerin është të reduktojme qelizat e kancerit duke mos i ushqyer me ushqime që i ndihmojne te shumefishohen.

Ja me cfare ushqehen qelizat kancerore  
Sheqeri është ushqyes i kancerit. Duke ndaluar perdorimin e sheqerit eshte ulur ushqyerja e rëndësishme e kancerit. Shënim: zëvendësuesit e sheqerit të përgatitura me aspartame janë të dëmshme. Një zëvendësues i mirë natyrore është mjalti dhe melasë, por në sasi të vogla. Kripa qe perdorim ka kimikante te shtuara për të marrë ngjyrën e bardhë. Një alternativë më e mirë është kripa e detit.
Qumështi shkakton trupin të prodhojë mukozë në traktin gastrointestinal në veçanti. Kanceri ushqehet me mukusit. Me shkëputjen e qumështit dhe zëvendësimin me qumësht soje ose bajame pa embelsi, qelizat e kancerit janë të ulta.
Qelizat e kancerit lulëzojnë në një ambient me acid. Një dietë me bazë mishi është aciduese dhe është mirë të konsumosh peshk dhe pak mish pule dhe jo mish derri dhe viçi. Mishi përmban edhe antibiotikët blegtorale, hormone dhe parazite që janë të dëmshme sidomos për njerëzit me kancer.
Një dietë e bërë nga 80% perime të freskëta dhe lëngu i tyre, drithërat me krunde, fara, arra dhe fruta ndihmon trupin te jet në një ambient alkaline. Përafërsisht 20% mund të jetë nga ushqimi i gatuar duke përfshirë fasulet. Lëngjet e freskëta të perimeve dhe frutave të sigurojnë enzimat e gjalla që janë të absorbuara me lehtësi dhe hyjnë në trup brenda 15 minutash për të ushqyer dhe nxitur rritjen e qelizave të shëndetshme.
Për të marrë enzima të gjalla për ndërtimin e qelizave të shëndetshme provoni të pini lëng të freskët të perimeve dhe hani disa perime të pagatuara 2 deri 3 herë në ditë. Enzima shkatërrohet në temperaturë mbi 40 Kelsiou. Shmangni kafe, çaj dhe çokollatë që përmbajnë sasi të mëdha të kafeines. Çaji jeshil është një alternativë më të mirë dhe ka veti antikancer. Uji duhet të pastrohet apo filtruar për të shmangur toksina dhe metalet e rënda. Ujë i distiluar është acidik, duhet shmangur.
Proteina e kafshëve është e vështirë që të tretet dhe kërkon një shumë te enzimeve qe te ndihmoje per tretjen e ushqimit. Mishi i patretur mbetet në zorrët, zbërthen dhe ndihmon në ndërtimin më shumë toksike. Muret e qelizave të kancerit kanë një shtresë të ashpër te proteinave. Duke ulur konsumimin ose ndalimin e mishit lirohen enzimet më shumë për të sulmuar qelizat e kancerit dhe i lejon mbrojtje trupit për të shkatërruar qelizat e kancerit.
Disa zëvendësues ndihmojne per te ndërtuar sistemin imunitar (antioksidantë, vitamina, minerale) qe mundësojne qelizat "vrasese" te trupit të shkatërrojne ato kancerore. Zëvendësues te tjere si Vitamina E, është e njohur qe shkakton apoptozë ose vdekje te programuar qelizore, procesi normal i trupit qe refuzon qeliza te dëmtuara, te padëshiruara ose te panevojshme.

Kanceri është një sëmundje e mendjes, e trupit dhe e shpirtit. Nje shpirt proaktiv dhe pozitiv mund të ndihmojë ne luftëtimin ndaj kancerit për të mbijetuar. Zemërimi dhe hidhërimi vënë trupin në një ambient stresues dhe acidues.
Mëso te duash, te çlodhesh dhe të gëzosh jetën.
Qelizat e kancerit nuk mund të lulëzojnë në një ambient të oksigjenuar. Ushtrimi i përditshm dhe frymëmarrjet e thella të ndihmojne për të marrë më shumë oksigjen në qeliza. Terapia e oksigjenit është një tjetër metodë e përdorur për të shkatërruar qelizat e tumorit.


Burim: http://www.briefingnews.gr/ygeia/item/118868-megalo-nookome

Η ΣΗΜΑΣΙΑ ΤΗΣ ΥΓΙΕΙΝΗΣ ΔΙΑΤΡΟΦΗΣ
Διάβασα αυτό το άρθρο στο www.briefingnews.gr και θεώρησα οτι πρέπει να το διαβάσουν όλοι για να καταλάβουν πόσο σημαντικό είναι να τρέφεσαι σωστά και υγιεινά. Ένα απο τα μεγαλύτερα νοσοκομεία, το John Hopkins, έδωσε μια ενημέρωση σχετικά με τον καρκίνο και την διατροφή. Διαβάστε την και είμαι σίγουρη οτι απο δω και πέρα θα προσέχετε τη διατροφή σας αλλά και τον αγαπημένων σας ανθρώπων. Μετά από σειρά ετών που η χημειοθεραπεία εθεωρείτο ως η μόνη διέξοδος καταπολέμησης του καρκίνου, το JohnHopkins αναφέρει πως υπάρχει ένας εναλλακτικός τρόπος
Κάθε άνθρωπος έχει καρκινικά κύτταρα στο σώμα του. Αυτά τα κύτταρα δεν εντοπίζονται στις συνήθεις εξετάσεις εφόσον δεν έχουν πολλαπλασιαστεί σε δισεκατομμύρια.Όταν ο ιατρός διαβεβαιώνει τους καρκινοπαθείς πως δεν υπάρχουν καρκινικά κύτταρα στο σώμα τους μετά από θεραπεία, σημαίνει πως οι εξετάσεις δεν είναι σε θέση να εντοπίσουν καρκινικά κύτταρα διότι το ποσοστό τους δεν καθίσταται ανιχνεύσιμο.
Καρκινικά κύτταρα εμφανίζονται από 6 μέχρι και περισσότερες από 10 φορές κατά τη διάρκεια της ζωής ενός ανθρώπου. Όταν το ανοσοποιητικό σύστημα ενός ατόμου είναι ισχυρό , τα καρκινικά κύτταρα καταστρέφονται και αποτρέπεται ο πολλαπλασιασμός τους και ο σχηματισμός όγκων.
Όταν κάποιος έχει καρκίνο τότε αυτό υποδεικνύει πως παρουσιάζει πολλαπλές διατροφικές ελλείψεις. Αυτά οφείλονται σε γενετικούς, περιβαλλοντικούς και διατροφικούς παράγοντες του τρόπου ζωής μας. Για να ξεπεραστούν αυτές οι διατροφικές ελλείψεις , πρέπει να αλλάξει η διατροφή και να συμπεριληφθούν συμπληρώματα που θα ενισχύσουν το ανοσοποιητικό σύστημα.
Η χημειοθεραπεία δηλητηριάζει τα καρκινικά κύτταρα αλλά παράλληλα καταστρέφει και τα ραγδαία αναπτυσσόμενα υγιή κύτταρα στο μυελό των οστών, στην γαστρεντερική οδό και μπορεί να προκαλέσει βλάβες στο ήπαρ, στους νεφρούς, στην καρδιά, στους πνεύμονες κλπ.
Η ακτινοβολία καταστρέφει τα καρκινικά κύτταρα και ταυτόχρονα καυτηριάζει, σημαδεύει και εξοντώνει υγιή κύτταρα, ιστούς και όργανα.
Η αρχική θεραπεία με ακτινοβολίες και χημειοθεραπεία συχνά μειώνει το μέγεθος του όγκου. Ωστόσο, η παρατεταμένη χρήση χημειοθεραπείας και ακτινοβολίας δεν έχει ως αποτέλεσμα την περαιτέρω καταστροφή του όγκου. Όταν το σώμα φέρει υπερβολικό φορτίο τοξινών από χημειοθεραπείες και ακτινοβολία τότε το ανοσοποιητικό σύστημα είτε έχει κατασταλεί ή καταστραφεί, έτσι το άτομο μπορεί να υποκύψει σε διάφορα είδη μολύνσεων και επιπλοκών.
Ένας αποτελεσματικός τρόπος αντιμετώπισης του καρκίνου είναι η εξασθένηση των καρκινικών κυττάρων με το να μην τα τρέφουμε με τροφές που χρειάζονται για να πολλαπλασιαστούν.
Με τι τρέφεται ο καρκίνος?
Η ζάχαρη είναι τροφοδότης του καρκίνου. Σταματώντας τη ζάχαρη απομακρύνουμε μία σημαντική τροφοδοσία του καρκίνου. Σημείωση : τα υποκατάστατα ζάχαρης που παρασκευάζονται με ασπαρτάμη είναι επιβλαβή. Ένα καλύτερο φυσικό υποκατάστατο είναι το μέλι και η μελάσα αλλά σε μικρή ποσότητα. Το επιτραπέζιο αλάτι περιέχει χημικές προσθήκες για να αποκτά το λευκό του χρώμα. Καλύτερη εναλλακτική είναι το θαλασσινό αλάτι.
Το γάλα προκαλεί το σώμα να παράγει βλέννα ιδίως στην γαστρεντερική οδό. Ο καρκίνος τρέφεται από τη βλέννα. Διακόπτοντας το γάλα και υποκαθιστώντας το με γάλα σόγιας ή αμυγδάλων χωρίς προσθήκες γλυκαντικών, τα καρκινικά κύτταρα εξασθενούν.
Τα καρκινικά κύτταρα ευδοκιμούν σε όξινο περιβάλλον. Μία διατροφή βασισμένη στο κρέας είναι όξινη και το καλύτερο είναι να τρώμε ψάρι και ελάχιστο κοτόπουλο παρά χοιρινό και μοσχάρι. Το κρέας επίσης περιέχει αντιβιοτικά, αυξητικές ορμόες και παράσιτα που είναι επιβλαβή ειδικά σε άτομα με καρκίνο.
Μία διατροφή που αποτελείται κατά 80% από φρέσκους χυμούς και λαχανικά , σιτηρά ολικής άλεσης, σπόρους, ξηρούς καρπούς και φρούτα βοηθά να τεθεί το σώμα σε αλκαλικό περιβάλλον. Περίπου το 20% μπορεί να αποτελείται από μαγειρεμένα γεύματα που περιλαμβάνουν φασόλια. Οι χυμοί από φρέσκα λαχανικά παρέχουν ζωντανά ένζυμα που απορροφούνται εύκολα και εισέρχονται στον οργανισμό μέσα σε 15 λεπτά τρέφοντας και ενισχύοντας την ανάπτυξη υγιών κυττάρων.
Για την πρόσληψη ζωντανών ενζύμων και τη δημιουργία υγιών κυττάρων δοκιμάστε να πιείτε φρέσκο χυμό λαχανικών και να φάτε ωμά λαχανικά 2 με 3 φορές τη μέρα. Τα ένζυμα καταστρέφονται σε θερμοκρασίες άνω των 40 βαθμώνΚελσίου. Αποφεύγετε τον καφέ, το τσάι και την σοκολάτα που περιέχουν μεγάλες ποσότητες καφείνης. Το πράσινο τσάι είναι η καλύτερη εναλλακτική και διαθέτει αντικαρκινικές ιδιότητες. Το νερό να είναι καθαρισμένο ή φιλτραρισμένο για την αποφυγή τοξινών και βαρέων μετάλλων. Το αποσταγμένο νερό είναι όξινο, αποφύγετέ το.
Η ζωική πρωτείνη είναι δύσκολο να αφομοιωθεί και απαιτεί πολλά πεπτικά ένζυμα. Το άπεπτο κρέας παραμένει στα έντερα, αποσυντίθεται και οδηγεί σε μεγαλύτερη συσσώρευση τοξικών ουσιών. Τα τοιχώματα των καρκινικών κυττάρων αποτελούνται από μία σκληρή πρωτεϊνική στοιβάδα. Αποφεύγοντας ή μειώνοντας την κατανάλωση κρέατος απελευθερώνονται περισσότερα ένζυμα που επιτίθενται στα καρκινικά κύτταρα και επιτρέπουν στην άμυνα του οργανισμού να καταστρέφουν τα καρκινικά κύτταρα.
Ορισμένα υποκατάστατα ενισχύουν το ανοσοποιητικό (αντιοξειδωτικά, βιταμίνες, μεταλλικά στοιχεία) για να μπορέσουν τα δικά του κύτταρα “δολοφόνοι» του οργανισμού να καταστρέφουν τον καρκίνο. Άλλα υποκατάστατα όπως η βιταμίνη Ε είναι γνωστό πως προκαλούν απόπτωση ή προγραμματισμένο κυτταρικό θάνατο, τη φυσιολογική μέθοδο του σώματος να απορρίπτει κατεστραμμένα, ανεπιθύμητα ή αχρείαστα κύτταρα.
Ο καρκίνος είναι μία ασθένεια του μυαλού, του σώματος και του πνεύματος.Ένα ενεργό και θετικό πνεύμα μπορεί να βοηθήσει τον μαχητή του καρκίνου να επιβιώσει. Ο θυμός και η πικρία θέτουν το σώμα σε ένα αγχώδες και όξινο περιβάλλον.
Μάθετε να αγαπάτε , να χαλαρώνετε και να απολαμβάνετε τη ζωή.
Τα καρκινικά κύτταρα δεν μπορούν να ευδοκιμήσουν σε οξυγονωμένα περιβάλλοντα. Η καθημερινή άσκηση και οι βαθιές αναπνοές βοηθούν στην διοχέτευση περισσότερου οξυγόνου στα κύτταρα. Η οξυγονοθεραπεία είναι μία ακόμη μέθοδος που χρησιμοποιείται για την καταστροφή καρκινικών κυττάρων.


Πηγή :http://www.briefingnews.gr/ygeia/item/118868-megalo-nookome

Τρίτη, 16 Σεπτεμβρίου 2014

VJESHTA...

Mirmbrema miqtë e mi!
Sot ndjeva shiun e parë të vjeshtës, megjithse ishte per pak minuta mua me pelqeu qe u lava me ujin e shiut.
Më pëlqen që temperaturat kane rënë dhe vjeshta është zyrtarisht këtu!
Këtu në Athinë nuk e kemi kuptuar akoma, por me një shëtitje në fshatrat perreth e ndjen qe vera mbaroi dhe vjeshta ka bere hapat e para me shirat që kanë filluar, me gjethet qe ndryshojnë ngjyrë dhe janë gati të bien, qielli është më i errët dhe deti është egërsuar me shume duke rrahur me valët e tij shkëmbijte sikur do të laj gjitha papastërtitë që vera la pas. Ajo që më mungon gjithmonë nga vjeshta është aroma e tokës që shpërndahet pas shiut, më kujton fëmijërinë time në fshat, orët pafund te argëtimit dhe gjyshja ime duke më thirur për tu kthyher në shtëpi se do ftohem... sa vite te bukura dhe lumtura !!
Ndryshojnë shumë gjera në vjeshtë.
Qe nga rrobat që veshim, sepse tani na duhet nje xhakete e hodhe për ne mbrëmje ose për shiun e papritur.
Ushqimi që konsumojme, organizmi jone ka nevoje per një soupe të ngrohtë dhe një kafe të nxehtë me shoqeri të mire.
Edhe mënyra e te menduarit ndryshon, sikur mblidhemi pak nga toleranca e veres dhe kthehemi në jetën dhe detyrimet tona te përditshme! Nuk kemi asnjë arsye më për tu grindur sepse kemi karikuar bateritë nga pushimet tona dhe tashme është koha që të realizojme ato që menduam / ëndërruam ne verë!!
Vjeshta ka nje magji brenda saj, është e bukur, emocionuese dhe të ben te ndjesh një nostalgji të papërcaktuar! Përveç klimës dhe ndryshimit natyrore, Shtatori gjithmonë për mua, eshte muaji më i rëndësishëm dhe vendimtar i vitit. Qe fëmijë i vogël e ndjeja kete, ndoshta sepse fillonte viti i ri shkollor dhe gjithmonë mezi prisja që të shikoja shoket dhe shoqet, për të mësuar gjëra të reja në shkollë dhe per të bërë plane për të ardhmen time. 
Shtatori per mua është muaj për të ripërcaktuar qëllimet dhe gjërat që unë dua të bëj në jetën time. Eshtë një fillim i ri, me frikëson pak qe është fillim i ri, sepse pothuajse i gjithë viti varet nga zgjedhjet që do bëj tani dhe kështu që përpiqem qe keto zgjedhje të jenë sa më të forta, sa me prane deshirave te mia dhe të me përfaqësojne mua ne maksimum !! 

Ju uroj të gjithëve nje vjeshtë të mbarë dhe një fillim te mirë për cdo gje qe do beni kete vit. 
Mos harroni për të realizuar qëllimet tuaja.ΦΘΙΝΟΠΏΡΙΑΣΕ...

Καλησπέρα φίλοι μου!
Σήμερα ένιωσα τη πρώτη βροχή του φθινόπωρου, για λίγα λεπτάκια βέβαια αλλά μου άρεσε που λούστηκα με νερό βροχής.
Μ'αρέσει που έχει πέσει λίγο η θερμοκρασία και το φθινόπωρο είναι επίσημα εδώ!
Εδώ στην Αθήνα δεν είναι τόσο αισθητή η εμφάνισή του αλλά με μια βόλτα στην επαρχία γίνεται πιο αντιληπτή με τις βροχές που έχουν αρχίσει για τα καλά, με τα φύλλα να αλλάζουν χρώμα και να ετοιμάζονται να πέσουν, ο ουρανός είναι πιο σκοτεινός και η θάλασσα έχει αγριέψει χτυπώντας λαίμαργα το κύμα πάνω στο βράχο σαν να θέλει να ξεπλύνει όλες τις βρομιές που άφησε πίσω του το καλοκαίρι. Αυτό που μου λείπει πάντα απ το φθινόπωρο είναι η μυρωδιά που ξαπλώνεται στην ατμόσφαιρα απ'το χώμα μετά τη βροχή, μου θυμίζει τα παιδικά μου χρόνια στο χωριό, με τις ατελείωτες ώρες παιχνιδιού και η γιαγιά μου να μου φωνάζει να γυρίσω σπίτι να μην κρυώσω... Τι ωραία και ξέγνοιαστα χρόνια!!
Αλλάζουν πολλά το φθινόπωρο.
Απ'τα ρούχα που φοράς, όσο να'ναι χρειάζεσαι μια ζακετούλα για τις βραδυνές σου βόλτες ή για το ενδεχόμενο της ξαφνικής βροχής.
Το φαγητό που τρως, το ζητάει ο οργανισμός σου μια ωραία ζεστή σουπίτσα και έναν ζεστό καφέ με καλή παρέα.
Μέχρι και ο τρόπος σκέψης σου, σαν να συνέρχεσαι λίγο απο την ανεμελιά του καλοκαιριού και επανέρχεσαι στην καθημερινότητα και στις υποχρεώσεις σου! Δεν έχεις λόγους πια να γκρινιάξεις, γιατί έχεις γεμίσει τις μπαταρίες απο τις διακοπές σου, τώρα ήρθε η ώρα να κάνεις πράξη όλα όσα σκέφτηκες/ ονειρεύτηκες το καλοκαίρι.Έχει μια μαγεία το φθινόπωρο, είναι πανέμορφο, συναισθηματικό και νιώθεις μια νοσταλγία για απροσδιόριστους λόγους! Εκτός της κλιματικής και φυσικής αλλαγής ο Σεπτέμβρης ανέκαθεν για μένα, αποτελούσε τον πιο σημαντικό και αποφασιστικό μήνα του χρόνου. Απο μικρό παιδί το αισθανόμουν αυτό, ίσως επειδή ξεκινούσε η νέα σχολική χρονιά και πάντα ανυπομονούσα να δω τους φίλους μου,να μάθω καινούργια πράγματα στο σχολείο και να κάνω σχέδια για το μέλλον μου. 
Ο Σεπτέμβρης είναι ο μήνας επαναπροσδιορισμού των στόχων και πραγμάτων που θέλω να κάνω στη ζωή μου. Στην ουσία είναι μια νέα αρχή στη ζωή μας, με τρομάζει λίγο αυτή η καινούργια αρχή γιατί όλη η χρονιά σχεδόν εξαρτάται απο τις επιλογές που θα κάνεις τώρα και έτσι προσπαθώ να είναι όσο το δυνατόν δυναμική αρχή και να με αντιπροσωπεύει στον υπέρτατο βαθμό!!

Εύχομαι καλό φθινόπωρο σε όλους και καλή αρχή σε ότι και να κάνετε.
Μην ξεχνάτε να υλοποιήσετε τους στόχους σας.

Κυριακή, 14 Σεπτεμβρίου 2014

Leng Panxhari, dhe vlerat ushqyese!

Mirmengjes miqte e mi!
Sot pergatita një mëngjes të shijshem dhe kam deshiren ta ndaj me ju. Eshtë një zgjedhje e lehtë për mëngjes, ndoshta disa do grinden sepse te shtrydhesh fruta /perime vete dëshiron pak më shumë kohë sesa ta kesh te gatshem dhe ta vesh ne gote, por rezultati do tju shpërblejë! Te shumtit e lene pas dore vaktin e mëngjesit, sepse nuk kanë kohë! Gabim i madh !! Në qoftë se ju zgjoheni 10 minuta më para do ti dhuroni vetes 10 vjet jetë me shume .. Çfarë do zgjidhni pra?! ;-)

Kemi thënë shumë herë në lidhje me rëndësinë e vaktit te mëngjesit, të kujdeseni që të mos mungoje kurrë nga rutina juaj e përditshme dhe të jetë i pasur dhe i gatuar shëndetshm.
Unë sot bëra këtë lëng të mrekullueshme me 1 panxhar, 1 karotë, 1/2 mollë, disa goji berry te  freskët, 1/2 dardhë, 1 kumbull, 1/2 shegë, 1 pjeshke dhe dy kube akulli. Të gjitha së bashku në një blender hedh dhe 2 luge gjelle Formula 1 nutritinal shake mix te Herbalife, për më shumë proteina, dhe rezultati ishte i përsosur, ne shijshme dhe ne vlera ushqyese.


Shto ngjyre ne pjaten tende! 


Shto shije ne jeten tende! ;-)

Nje pjate plot shije: 2 feta buke gjermani Dinkel, nje proshute gjel deti, pak djath kackavall, nje fet avokado dhe lengu i persosur i panxharit.

Ketu desha t'ju shkruaj rendesine ushqyese te Panxharit. Përmban një sasi të madhe të kaliumit, fosforit, kalcium, squfur, jod, hekur, bakër, dhe disa sasi të metaleve të rralla si 'rubinio dhe kasio'. Gjithashtu përmban vitamina B1 dhe B2, karbohidrate natyrore, fibër, dhe proteina. 
Fibrat e panzxarit kanë treguar se mbeshtesin funksionin e zorreve dhe balancimin e nivelit te kolesterolit.
Kombinimi i fibrave qe përmbajnë bashke me b-kianin mbron traktin e zorrëve nga fenomene zbërthyese. b-kiani parandalon akumulimin e yndyrës në të mëlçisë, shkaktuar nga alkooli, obeziteti, mangësi proteinash​​, diabeti etj .. 
Në studimet e bera mbi disa kafshë, fibrat e panxharit kane treguar se rrisin nivelet e enzimave antioxidante te peroksidases dhe s-transferazes, duke rritur numrin e qelizave të specializuara të bardha të gjakut që janë përgjegjës për heqjen e qelizave jo normale. 
Lëngu i panxharit mbron lezionet e qelizave të stomakut, nga konsumi i ushqimeve të përpunuara të pasura me nitrate (sidomos mishrat e përpunuara), sepse parandalon formimin e nitrosamines. 
Lëngu konsiderohet i dobishme për ata që vuajnë nga reumatizma dhe artriti. Konsiderohet që kontribonë në detoksifikimin e mëlçisë dhe kjo e bën të dobishm. 
Panxhari i kuq ka nje sasi të mjaftueshme të magnezit dhe kështu ndihmon në absorbimin më të mirë të kalciumit. Por kini kujdes, panxhari jeshil përmbanë acid oksalik, i cili pengon absorbimin e kalciumit. 
Gjithsesi, panxhari mbron trupin ndaj shume sëmundjeve të ndryshme dhe e ndihmon për të shmangur ilaçe, shtoheni ne tryezen tuaj.
Σάββατο, 13 Σεπτεμβρίου 2014

Υπέροχος χυμός απο παντζάρι!

Καλημέρα φίλοι μου!

Σήμερα έφτιαξα έναν τέλειο πρωινό και θέλω να το μοιράσω μαζί σας.  Είναι μια εύκολη επιλογή για πρωινό, μόνο μερικοί θα γκρινιάξουν γιατί θέλει λίγο παραπάνω χρόνο να στύψεις χυμό μόνος σου απο το να τον έχεις έτοιμο στο ψυγείο, αλλά το αποτέλεσμα όμως θα σας ανταμείψει. Οι περισσότεροι παραλείπουν το πρωινό τους γεύμα γιατί δεν έχουν χρόνο! Μέγα λάθος!! Αν ξυπνήσεις 10 λεπτά νωρίτερα θα χαρίσεις 10 χρόνια ζωής στον εαυτό σου.. Τι επιλέγεις?! ;-)

Έχουμε πει πολλές φορές για τη σημασία του πρωινού γεύματος , να φροντίσετε λοιπόν να μην λείπει ποτέ απο τη καθημερινή σας ρουτίνα και να είναι πλούσιο και υγιεινό. 
Εγώ σήμερα έφτιαξα αυτό τον υπέροχο χυμό με 1 παντζάρι, 1 καρότο, 1/2 μήλο, φρέσκα goji berry, 1/2 αχλάδι, 1 βανίλια, 1/2 ρόδι, 1 ροδάκινο και 2 παγάκια. Όλα μαζί στο μπλέντερ μαζί με 2 κ.σ Formula 1 nutritional shake mix της Herbalife, για περισσότερη πρωτεΐνη, και το αποτέλεσμα ήταν τέλειο, πεντανόστιμο και θρεπτικό.


Βάλε χρώμα στο πιάτο σου :)


Βάλε γεύση στη ζωή σου!

Ιδανικό πρωινό: 2 φέτες γερμανικό ψωμί Dinkel, 1 φέτα γαλοπούλα, λίγο κεφαλογραβιέρα, 1 φέτα αβοκάντο και o υπέροχος χυμός! Εδώ, θέλω να σας πω για τα παντζάρια και τη σημασία τους στη διατροφή μας. 
Το παντζάρι, περιέχει σε μεγάλη ποσότητα κάλιο, φώσφορο, ασβέστιο, θείο, ιώδιο, σίδηρο, χαλκό, αλλά και ίχνη από σπάνια μέταλλα, όπως ρουμπίνιο και κάσιο. Παράλληλα περιέχει βιταμίνες Β1 και Β2 και φυσικά υδατάνθρακες, ίνες, αλλά και πρωτεΐνες. 
Οι ίνες που μας προμηθεύουν έχουν δείξει ότι υποστηρίζουν την εντερική λειτουργία και την εξισορρόπηση των επιπέδων χοληστερόλης.
Ο συνδυασμός των ινών που περιέχουν και της βήτα-κυανίνης φαίνεται να προστατεύουν τον εντερικό σωλήνα από εκφυλιστικά φαινόμενα. Η βητακυανίνη αποτρέπει τη συσσώρευση λίπους στο συκώτι, η οποία μπορεί να προκληθεί από την αυξημένη κατανάλωση αλκοόλ, την παχυσαρκία, την ανεπάρκεια πρωτεϊνών, το διαβήτη κτλ.
Σε μελέτες που έγιναν πάνω σε ζώα, οι ίνες του βολβού έδειξαν ότι ενισχύουν τα επίπεδα των αντιοξειδωτικών ενζύμων της υπεροξειδάσης και s-τρανσφεράσης της γλουταθειόνης, ενώ αυξάνεται ο αριθμός των εξειδικευμένων λευκοκυττάρων που είναι υπεύθυνα για την απομάκρυνση των μη φυσιολογικών κυττάρων.
Ο χυμός των βολβών προστατεύει ακόμη από κυτταρικές αλλοιώσεις του στομάχου, σε περιπτώσεις κατανάλωσης επεξεργασμένων τροφών πλουσίων σε νιτρικά άλατα (κυρίως επεξεργασμένα κρέατα), επειδή εμποδίζει το σχηματισμό νιτροζαμινών.
Ακόμα πολύ ωφέλιμος θεωρείται ο χυμός γι αυτούς που πάσχουν από ρευματισμούς και αρθριτικά. Θεωρείται ότι συμβάλλει στην αποτοξίνωση του ήπατος και σε αυτό οφείλονται πολλές από τις ευεργετικές δράσεις του.
Τα κόκκινα παντζάρια έχουν αρκετές ποσότητες μαγνησίου κι έτσι βοηθούν στην καλύτερη απορρόφηση του ασβεστίου. Προσοχή όμως, τα πράσινα παντζάρια περιέχουν οξαλικό οξύ, το οποίο δυσχεραίνει την απορρόφηση του ασβεστίου.
Ως εκ τούτου, τα παντζάρια μπορούν να θωρακίσουν τον οργανισμό απέναντι σε αρκετές ασθένειες και συμβάλλουν στην αποφυγή φαρμακευτικής αγωγής.


Τετάρτη, 10 Σεπτεμβρίου 2014

Produktet e Herbalife dhe rendesia e proteines ne organizmin toneTë dashur miq, ju kam folur në postimin e mëparshëm për vendimin tim që të jem një partner i Herbalife dhe ju premtova që do ju shkruaj për produktet e mrekullushme te saj.
Siç kam thënë dhe më parë, tre vitet e fundit jap shumë rendesi ushqimit tim dhe trajnimit te trupit tim. Pothuajse tre here ne jave nuk ka munguar stërvitja nga e perditshmja ime dhe kam perdorur nje dietë të shendeteshme dhe te ekuilibruar pa munguar asnje ushqim që me pelqen, jam shume e kenaqur nga rezultatet sepse kam nje siluet qe me pelqen dhe mbi te gjitha te shendetsheme.
Ndiej qe kam gjetur ekuilibrin tim dhe njoh shumë mirë reagimin e trupit tim ne cdo rast.
Ajo qe me shqetësonte muajt e fundit ishte konsumimi i sasise te nevojshme te proteinave që ka nevoje organizmi im (çdo trup ka nevojë të ndryshme të sasise se proteinave) dhe keshtu trupi im nuk kishte rezultatet e dëshiruara në zhvillimin e mases muskulore .
Gjatë ushtrimit, muskujt ndodhen në një fazë të "shkaterrimit" te tyre. Proteinat dhe aminoacidet, nga të cilat përbëhen, jane çelësi për reduktimin e keti "shkaterimi" te muskujve dhe per të reduktuar kohën e nevojshme për shërim. Që të kini perfitime me te mira nga trajnimi juaj, mos i lini pas dores proteinat. Burimet e larta te proteinave mund ti gjeni tek produktet e bulmetit, mishit pa dhjam si  mish pule, gjel deti, peshk dhe proteinat e sojes.Gjithashtu ne frutat e thata(arra ,bajame etj) dhe bishtajoret ( fasule, qiqra/bizele, thjerrëzat etj) janë gjithashtu burime të mira të proteinave. Do shkruaj me poshte disa ushqime me vlere te larte ne proteina dhe përpiquni për ti vënë ato në dietën tuaj ushqimore të përditshme.
Më shumë proteina na jep:

100gr mish pate na jep 29,3gr proteine dhe 319 kalori
100gr djathe kackavall Gruyere na jep 28,9gr proteina dhe 400 kalori
100gr mish demi na jep 28,4gr proteina dhe 400 kalori
100 gr kikirikë na japin 28 proteina gr dhe 570 kalori
100 gr mish pule na jep 26,3gr proteina dhe 200 kalori
3 feta proshutë bakon na japin 25.7 proteina dhe 330 kalori
100 gr thjerrëza na jep 327 kalori dhe 25.4
100 gr mish derri na jep 25 proteina gr dhe 226 kalori
100 gr mish qengji ose gjel deti na japin 24gr  proteina dhe 300 kalori e para dhe 165 kalori e dyta.
100 gr sardele na japin 23,7gr dhe 188 kalori,
100gr fara luledielli na japin 21 proteina gr dhe 303 kalori
100gr mish vici na jep 20,2gr proteina dhe 168 kalori
100 gr bajame na japin 19gr proteina dhe 500 kalori, dhe kështu me radhë ...

* Numrat ndryshojnë në qoftë se këto ushqime janë të gatuara ose të shoqëruara me ushqime të tjera.

Unë kam nevojë te perditeshme për 90-95 gr proteina që të rrise masën e muskujve dhe metabolizmi im te djeg më shumë kalori, por që të konsumoj këtë sasi të proteinave dite per dite duhet të ushqehem gjate gjithë kohës me ushqime si më sipër dhe ne një sasi te madhe .. kështu qe do marrë më shumë kalori -> PRA më shumë kile !! Diçka që nuk dua, kuptohet!
Këtu futet Herbalife dhe më jep një zgjidhje shumë të mirë dhe shëlbuese: Formula 1 nutritional Shake Mix (F1 pije) .

Mengjezi im, milk shake me shije fruta tropikale 


 • F1 pije, zvendeson nje vakt ose dhe me shume, varet sipas deshires dhe nevojes, eshte tepër e shijshme dhe mbi te gjitha e shëndetshme që ofron një bilanc të shkëlqyer të cilësisë së lartë te proteines te ​​sojes, te qumëshit, minerale esenciale dhe vitamina.Nje vakt te jep 18gr proteina dhe vetëm 220 kalori dhe te mban te ngopur per ore te tera. Kështu që unë kam fituar një vakt të shëndetshëm (zakonisht e përdor atë për mëngjes ose mbas stervitjes) ​​dhe trupi im merr të gjitha vlerat ushqyese qe ka nevojë. Del ne 7 shije të ndryshme  (vanilje, çokollatë, çokollatë me nenexhik, luleshtrydhe, fruta tropikale, coocies dhe krem, mollë dhe kanellë dhe vanilje free dmth pa lactose, soje dhe gluten) dhe shoqërohet me qumësht, kos, lëng frutash madje edhe me ujë, sipas deshires.
 • Gjithashtu dhe Formula 1 Express Healthy Meal Bar eshte nje ziedhje e mire e cila ka të gjitha përbërësit e një F1 pije qe me lart pershkrova por kjo eshte meal bar, e merr me vete kudo dhe e konsumon kudo, e mira eshte te pini nje got uje pasi e kini ngrene. 1 Meal Bar ka 207 kalori dhe 13 gr proteina. Dy shije: çokollatë dhe manaferra te kuqe me kos.
 • Kompania përveç zëvendësimit te vaktit ka menduar dhe per snacks te shijshme, çokollatat me proteine, me tre shije të ndryshme (çokollatë me kikirik, bajame me vanilje dhe limoni) me vetëm 140 kalori për cokollate dhe 10 gr proteina, sa për shijen nuk mundem nëpërmjet fjalëve për ta shprehur, nje gje do ju them vetem qe une kam ndaluar tani blerjen e ëmbëlsirave, konsumoj vetem keto.
 • Por dhe për ata qe pëlqejne te kripurat kemi zgjidhje, soje te thate (jane si kikireket e thate, si qiqrat) me 113 kalori dhe 9gr proteina edhe supë domate me 104 kalorive dhe 7gr proteina. Pra, shumë herë, kur unë ndodhem shume ore larg shtëpise nuk ble dicka te pa kontrolluar nga jashtë, por kam në çantën time çokollata, soje te thate ose supën dhe keshtu kontrolloj kalorite, ngopem shendetshem por dhe ndihmoj ndertimin e muskujve duke marrë protein të pastër.
 • Nuk mund të mungonin pijet freskuse me bime te nevojshme per organismin tone që pervec se na japin nje sasi te mire te lengjeve që ne duhet te konsumojme gjate gjithe dites (rreth 3lt/ditë), në të njëjtën kohë na ndihmojnë për tretjen e ushqimit dhe yndyrave si dhe na jepin energji duke ndihmuar me shume perqendrimin tone. Keto jane : -çaji me bime (pihet i ngroht ose i ftoht, ka brenda bime te ndryshme si dhe caj jeshil+te zi) dhe - lëngu i koncentruar i aloe vera . 
 • Kompania ka menduar dhe per njerzit qe nuk konsumojne shume fruta ose ne pergjithesi ushqime me fibra. Tabletat me fibra ndihmojne për kontrollin më të mirë të peshës dhe për sistemin e shëndetshme te tretjes te ushqimit. Sasia e rekomanduar ditore e fibrave është 25gr dhe shumica e njerëzve nuk konsumojnë ushqime të pasura me fibra.
 • Tabletat Guarana NRG per energji natyrore dhe stimulim.
 • Dhe nje pije energjike Liftoff per ata qe kane nevoje per energji gjatë dites, gjatë stervitjes etj. Dy shije: limon ose portokall, zëvendëson pijet energjike, te gazuara dhe me sheqer, ka vetëm 10 kalori dhe shumë vitamini C dhe B (B1, B2, B3, B6, biotin dhe acid pantothenic)

Herbalife ka produkte të mrekullueshme dhe për të gjithë. Ndihmon njerëzit për të kontrolluar peshën e tyre dhe për të ndjekur një dietë të shëndetshme dhe të ekuilibruar. 

Disa shembuj nga njerez qe ndoqen programin e Herbalife dhe u dobesuan shendetshem pa dieta te varfera dhe vazhdojne te mbajne te njejtat kile.


Sa për atletët, kompania si dhe ne partnerët e kompanisë jemi krenar për serine Herbalife24 të bazuar në zhvillimet e fundit shkencore janë të dizajnuara për të gjithë, qe nga një njeri i thjesht qe meret me gjimnastiken deri ne një kampion. Nuk është rastësi që Christiano Ronaldo, një fitues per here te dytë  i topit te Artë FIFA, ushqehet me produktet e Herbalife. Skuadra e futbollit Olimbiakos e Greqise, Hammarby IF në Suedi, ekipi spanjoll i basketbollit Gran Canaria dhe shumë skuadra të tjera ushqehen me serin24 te  Herbalife. Kjo seri ka gjithçka që i duhet një sportisi dhe është e përshtatshëm dhe e bazuar në programin e tyre të trajnimit. Drejton përgatitjen, trajnimin dhe rehabilitimin në nje nivel me larte. Herbalife24 eshte e para ne llojin e saj, të mban te ushqyer për të gjithë 24-orëshin me: 
 • Formula 1 Sport: pije e shëndetshëm për atletët (si F1 qe me lart shkrojta por kjo esht akoma me e perforcuar)
 • Rindertim: -Rebuild Endurance: nje pije me proteina dhe karbohidrate, per sporte qe kane nevoje per qendrueshmeri. Dhe - Rebuild Strength : pije me proteine të lartë dhe përdoret pas trajnimit.
 • Hidratim: -Hydrate: Pije pa kalori me electrolite dhe -Prolong: Pije me karbohidrate dhe proteina për përdorim gjatë ushtrimit të zgjatur.Keto për ushqimin e brendshëm, sepse kompania ka menduar dhe per ushqimin e jashtme te trupit me kremra te ndrysheme, e them ushqim sepse ato janë aq të kujdesura sa mund të "haen" nuk përmbajnë asnjë kimikate dhe janë të pasura me vitamina dhe aloe vera. Jane bërë për të gjitha llojet e lëkurës dhe për të gjitha moshat. 
Do të shkruaj per ato në një tjetër post ne te ardhmen :)Per me shume te dhena per produktet e Herbalife shtypni ketu.

Për më shumë informacion, pyetje apo per një vleresim dhe analize te trupit tuaj free ose për të porositur produktet, dergoni email tek: marthaseditorials@gmail.com 
Une me ekipin tim do ju mirepresim per tju ndihmuar.

Herbalife-lovers xxxΔευτέρα, 1 Σεπτεμβρίου 2014

Τα προϊόντα της Herbalife και η σημασία της πρωτεΐνης στη διατροφή μας


Αγαπητοί φίλοι, σας είχα μιλήσει σε προηγούμενο ποστ για την απόφασή μου να γίνω μέλος- συνεργάτης της Herbalife και σας είχα υποσχεθεί να σας μιλήσω για τα προϊόντα της.
Όπως σας έχω ξαναπεί τα τρία τελευταία χρόνια ασχολούμαι πολύ με την διατροφή μου και την εκγύμναση του σώματος μου. Έχω καταφέρει με πολύ γυμναστική και με ισορροπημένη διατροφή, χωρίς να στερούμαι φαγητά που μου αρέσουν, να έχω ένα γυμνασμένο και υγιές
(πάνω απ'ολα) σώμα.
Έχω βρει τις ισορροπίες μου και γνωρίζω πολύ καλά την κάθε αντίδραση του οργανισμού μου. Αυτό που με απασχολούσε τους τελευταίους μήνες ήταν οτι δεν κατανάλωνα την αναγκαία ποσότητα πρωτεΐνης που απαιτεί ο οργανισμός μου σε καθημερινή βάση(ο κάθε οργανισμός χρειάζεται διαφορετική ποσότητα πρωτεΐνης) με αποτέλεσμα να μην έχω τα επιθυμητά αποτελέσματα οσον αφορά την γράμμωση και  την ανάπτυξη της μυϊκής μάζας.
Κατά την άσκηση, οι μύες εισέρχονται σε μια φάση κατάρρευσης. Οι πρωτεΐνες και τα αμινοξέα, απο τα οποία αποτελούνται, είναι το κλειδί για την ελάττωση αυτής της κατάρρευσης και μειώνουν την απαιτούμενη χρονική διάρκεια για την αποκατάσταση. Προκειμένου να επωφεληθείτε συνολικά απο την προπόνησή σας, μην παραμελήσετε τις πρωτεΐνες. Οι υψηλές πηγές πρωτεϊνών είναι τα γαλακτοκομικά, το άπαχο κρέας, το κοτόπουλο, η γαλοπούλα, το ψάρι και πρωτεΐνη σόγιας. Οι ξηροί καρποί και τα όσπρια όπως φασόλια, ρεβίθια και φακές είναι επίσης καλές πηγές πρωτεΐνης. Θα σας γράψω με τη σειρά μερικά τρόφιμα που μας δίνουν τη περισσότερη πρωτεΐνη και να προσπαθήσετε να τα βάλετε στο καθημερινό σας πρόγραμμα διατροφής.
Τη περισσότερη πρωτεΐνη μας τη παρέχει:

 • 100gr χήνα μας δίνουν 29,3gr πρωτεΐνη και 319 θερμίδες
 • 100gr γραβιέρα μας δίνουν 28,9gr πρωτεΐνη και 400 θερμίδες
 • 100gr βοδινό ψητό κρέας μας δίνουν 28,4gr πρωτεΐνη και 400 θερμίδες
 • 100 gr φιστίκι αράπικο μας δίνουν 28 gr πρωτεΐνη και 570 θερμίδες
 • 100 gr κοτόπουλο μας δίνουν 26,3gr πρωτεΐνη και 200 θερμίδες 
 • 3 φέτες μπέικον μας δίνουν 25,7 πρωτεΐνη και 330 θερμίδες
 • 100 gr φακές μας δίνουν 25,4 και 327 θερμίδες
 • 100 gr άπαχο χοιρινό κρέας μας δίνουν 25 gr πρωτεΐνη και 226 θερμίδες
 • 100 gr γαλοπούλα ή αρνί μας δίνουν 24gr πρωτεΐνη με 165 ή 300 θερμίδες αντίστοιχα
 • 100 gr σαρδέλα  μας δίνουν 23,7gr και 188 θερμίδες, 
 • 100gr ηλιόσποροι μας δίνουν 21 gr πρωτεΐνη και 303 θερμίδες
 • 100gr άπαχο μοσχαρίσιο κρέας μας δίνουν 20,2gr πρωτεΐνη και  168 θερμίδες
 • 100 gr αμύγδαλα μας δίνουν 19gr πρωτεΐνη και 500 θερμίδες  κ.ο.κ...
*οι αριθμοί αλλάζουν εάν τα παραπάνω φαγητά μαγειρευτούν ή συνοδευτούν με άλλα τρόφιμα.

Εγώ χρειάζομαι 90-95 gr πρωτεΐνης σε καθημερινή βάση για να αυξήσω τη μυϊκή μάζα και τον μεταβολισμό μου με αποτέλεσμα να κάψω περισσότερες θερμίδες, δεν μπορώ όμως κάθε μέρα να καταναλώνω αυτή τη ποσότητα πρωτεΐνης γιατί θα πρέπει να τρώω όλη την ώρα φαγητά όπως τα παραπάνω και σε μεγάλη ποσότητα.. ΑΡΑ περισσότερες θερμίδες -> ΑΡΑ περισσότερα κιλά!! Κάτι που δεν το θέλω εννοείται! Εδώ μπαίνει η Herbalife και μου δίνει μια πολύ καλή και λυτρωτική λύση: το θρεπτικό πρωτεϊνούχο ρόφημα Formula 1.

 • Το γευστικό αυτό υγιεινό γεύμα το οποίο παρέχει εξαιρετική ισορροπία απο υψηλής ποιότητας πρωτεΐνης σόγιας και γάλακτος, βασικά ιχνοστοιχεία και βιταμίνες. 18gr πρωτεΐνη ανά μερίδα μόνο με 220 θερμίδες. Έτσι έχω αποκτήσει ένα υγιεινό γεύμα(εγώ συνήθως το χρησιμοποιώ για πρωινό) και έχω πάρει όλα τα θρεπτικά συστατικά που χρειάζεται ο οργανισμός μου. Έχει 7 διαφορετικές υπέροχες γεύσεις (Βανίλια, σοκολάτα, μέντα σοκολάτα, φράουλα, τροπικά φρούτα, coocies& cream, καραμελωμένο μήλο και κανέλα και βανίλια free δηλαδή χωρίς λακτόζη, σόγια και γλουτένη ) και συνοδεύετε με γάλα, με γιαούρτι, με χυμό ακόμα και με νερό ανάλογα με τη διάθεση και την θέλησή σας.


Το δικό μου πρωινό πρωτεϊνούχο milk shake με γεύση τροπικά φρούτα


 • Επίσης, εκτός απο το ρόφημα υπάρχει και το Formula 1 Εxpress Healthy Meal Bar που διαθέτει όλα τα θρεπτικά συστατικά ενός ροφήματος F1. Περιέχει 207 θερμίδες ανά μπάρα και 13 gr πρωτεΐνη. Δυο γεύσεις σοκολάτα και κόκκινα μούρα με γιαούρτι.
 • Η εταιρία εκτός απο το υποκατάστατο γεύματος έχει σκεφτεί και για τα γευστικά σνακ, τις σοκολάτες πρωτεΐνης με 3 διαφορετικές γεύσεις (σοκολάτα φιστίκι, βανίλια αμύγδαλο και λεμόνι)  μόνο με 140 θερμίδες ανα μπάρα και 10  gr πρωτεΐνη, οσο για τη γεύση δεν μπορώ μέσα απο τις λέξεις να την εκφράσω, πλέον έχω σταματήσει να αγοράζω γλυκά.
 • Αλλά και για τους λάτρεις του αλμυρού έχουμε λύση, τους ξηρούς καρπούς σόγιας μονο με 113 θερμίδες και 9gr πρωτεΐνη, επίσης τη γκουρμέ σούπα ντομάτας με 104 θερμίδες και 7gr πρωτεΐνη. Έτσι όταν λείπω πολλές ώρες απο το σπίτι δεν χρειάζεται να αγοράσω κάτι ανθυγιεινό απ έξω αλλά έχω στη τσάντα μου τις σοκολάτες, τους ξηρούς καρπούς ή τη σούπα και είμαι υγιεινά χορτάτη, ελέγχω τις θερμίδες και βοηθάω τους μυείς μου με την καθαρή πρωτεΐνη που λαμβάνω.
 • Δεν θα μπορούσε να λείπει ένα αναζωογονητικό στιγμιαίο ρόφημα βοτάνων εμποτισμένο με πράσινο και μαύρο τσάι και ο συμπυκνωμένος χυμός Αλόης που θα μας βοηθήσουν στην πρόληψη της απαραίτητης ποσότητας υγρών ανά ημέρα. Ταυτόχρονα μας βοηθάνε στις καύσεις και έχουν μια λιποδιαλυτική ιδιότητα ενώ μας δίνουν ενέργεια και βοηθάει στην αυτοσυκέντρωση.
 • Υπάρχουν οι ταμπλέτες με φυτικές ίνες για τον καλύτερο έλεγχο βάρους  αλλά και για μια καλύτερη υγεία του πεπτικού συστήματος. Η συνιστώμενη ημερήσια ποσότητα φυτικών ινών είναι 25gr και οι περισσότεροι άνθρωποι δεν καταναλώνουν τροφές πλούσιες με φυτικές ίνες.
 • Οι ταμπλέτες με φυσικό Γκουαράνα N-R-G για ενέργεια και τόνωση.
 • Αναβράζον ενεργειακό ποτό Liftoff με γεύση λεμόνι ή πορτοκάλι: υποκατάστατο για ανθρακούχα και ζαχαρούχα ποτά μόνο με 10 θερμίδες με πολύ βιταμήνη C και B(B1,B2,B3,B6, Βιοτίνη και παντοθενικό οξύ)


Η Herbalife έχει υπέροχα προϊόντα και απευθύνετε σε  όλους. Βοηθάει ανθρώπους να ελέγχουν το βάρος τους και να αποκτήσουν μια ισορροπημένη υγιεινή διατροφή.

Μερικά παραδείγματα απο ανθρώπους που χάσανε βάρος με το πρόγραμμα που προτείνει η Herbalife

Όσο αφορά τους αθλητές η εταιρία και εμείς οι συνεργάτες είμαστε υπερήφανοι για τη σειρά Herbalife24 βασισμένη στις τελευταίες επιστημονικές εξελίξεις είναι σχεδιασμένη για όλους απο έναν απλό δρομέα μέχρι και έναν πρωταθλητή. Δεν είναι τυχαίο που ο Christiano Ronaldo, για δεύτερη χρονιά νικητής της χρυσής μπάλας της Fifa, τρέφεται με τα προϊόντα της Herbalife. Η ομάδα του Ολυμπιακού, της Hammarby IF στη Σουηδία, η Ισπανική ομάδα του μπάσκετ Gran Canaria και πολλές άλλες χρησημοποιούν τη σειρά 24. H σειρά Ηerbalife24 διαθέτει όλα όσα χρειάζεται ένας αθλητής και είναι προσαρμόσιμη με βάση το δικό του πρόγραμμα προπόνησης. Οδηγεί την προετοιμασία, την προπόνηση και την αποκατάσταση στο επόμενο επίπεδο με την πρώτη σειρά αθλητικής διατροφής για όλο το 24-ωρο με :
 • το Formula 1 Sport :Υγιεινό θρεπτικό ρόφημα για αθλητές
 • Αποκατάσταση: -Rebuild Endurance :Ποτό ανάκτησης υδατανθράκων- πρωτεΐνης για αθλήματα αντοχής και -Rebuild Strength: Ποτό ανάκτησης υψηλής πρωτεΐνης για χρήση μετά την προπόνηση ενδυνάμωσης.
 • Ενυδάτωση: -Hydrate:Ποτό ηλεκτρολυτών χωρίς θερμίδες και -Prolong: Ποτό υδρατάνθράκων-πρωτεινης για χρήση κατά τη διάρκεια παρατεταμένης άσκησης.


Αυτά για την εσωτερική διατροφή γιατί η εταιρία έχει σκεφτεί και για την εξωτερική διατροφή. Το λέμε εξωτερική διατροφή γιατί τα προϊόντα αυτά είναι τόσο αθώα που μπορείς να "τα φας", δεν περιέχουν καθόλου χημικά και είναι πλούσια σε βιταμίνες και τα περισσότερα περιέχουν αλόη βέρα, το θαυματουργό αυτό φυτό, είναι φτιαγμένα για όλους τους τύπους επιδερμίδας και για όλες τις ηλικίες. Θα αναφερθώ για αυτά σε άλλο κείμενο. :)
Για περισσότερες πληροφορίες σχετικά με τα προϊόντα της herbalife πάτα εδώ 

Για περισσότερες πληροφορίες, απορίες ή για μια εντελώς δωρεάν αξιολόγηση σώματος αλλά και για παραγγελίες προϊόντων στείλτε μου email στο marthaseditorials@gmail.com 
Θα χαρούμε να σας εξυπηρετήσουμε και να σας βοηθήσουμε εγώ με την ομάδα μου.

Με αγάπη Herbalife-lovers xxx