Σελίδες

Σάββατο, 20 Δεκεμβρίου 2014

SUPE PERIMESH, PUREMe pelqejne shume suprat dhe tani është zgjidhja më e mirë për ditët e ftohta të dimrit. Sot do shkruaj një supë te shijshme perimesh ne forme pureje, plot shije, aromë, vitamina dhe anti-oksidant, pa shume yndyrë dhe një zgjedhje e mire për ditët para festave (ose mbas festave) për të bërë detoksifikim nga mishi qe do konsumojmë. Kjo supë si dhe të tjerat si kjo mund të perbëj pjaten e parë në një tryezë formale (p.sh. tani për festat ), gjithashtu mund të jetë një darkë e lehtë ose një alternativë e mirë për të ushqyer foshnjat tuaj, supa pure eshte shumë e mirë per fëmijët.
 Në nje postim të vjetër kam shkruar per vlerat e rendesishme te supes, kliko ketu për ta gjetur atë.


Perberesit

 • 1 Rrënjë selino
 • 3 karrota
 • 1 fetë kungull (ose patate)
 • 2 -3 presh (pjesa e bardhë)
 • spinaq
 • 3-4 luge vaj ulliri
 • 70-100ml Verë e bardhë (sipas deshires)
 • limon
 • kripë / piper
 • majdanoz
PERGATITJAPastrojme perimet


I presim 

Së pari hedhim pak ujë në tenxhere (në vend të vajit, jam kunder te skuqjes së vajit sepse nuk është e shëndetshme, une e shtoj në fund) shtojme me parë preshin që të zbutet dhe me pas perime e tjera.

I ziejme 5-10 minuta dhe pastaj hedhim verën, i trazojme me kujdes derisa të avullohet vera dhe pastaj shtohet uje (me sy)ose lëng mishi 

I veme kapakun dhe e lem te ziej  30 minuta, pastaj shtoj spinaqin dhe vajin

E lem te ziej dhe 10 minuta dhe shtojme kripen/piperin dhe limonin

Pastaj hedhim ne mikser/blender perimet dhe i tretim

Supa eshte pothuajse gati, e ngrohim pak dhe e hedhim neper pjata


Une e shoqeroj me dako prej elbi dhe me gjize persiper.
Gatim te mbare :)


Πέμπτη, 18 Δεκεμβρίου 2014

ΧΕΙΜΩΝΙΆΤΙΚΗ ΒΕΛΟΥΤΕ ΣΟΥΠΑ
Λατρεύω τις σούπες και ειδικά τώρα είναι η καλύτερη επιλογή για τις κρύες μέρες του χειμώνα. Σήμερα θα σας γράψω μια πεντανόστιμη βελουτέ σούπα λαχανικών, γεμάτη γεύση μυρωδιές, βιταμίνες και ανιοξειδωτικά, χαμηλά σε λιπαρά και οτι πρέπει για αυτές μέρες πριν τις γιορτές (αλλά και μετά) για να κάνουμε αποτοξίνωση απο τα κρέατα που θα καταναλώσουμε. Αυτή τη σούπα αλλά και άλλες τέτοιου είδους μπορείτε να τη βγάλετε σαν πρώτο πιάτο σε ένα επίσημο τραπέζι (π.χ τώρα στις γιορτές), επίσης μπορεί να αποτελεί ένα ελαφρύ βραδινό γεύμα ή μια καλή επιλογή είναι να ταΐσετε τα μωρά σας, τους κάνει πολύ καλό.
 Σε παλιά μου ανάρτηση έχω γράψει τα οφέλη της σούπας, πάτα εδώ για να τη βρεις.


ΥΛΙΚΑ 

 • Σελινόριζα
 • 3 καρότα 
 • μια φέτα κολοκύθα (ή πατάτα)
 • 2 -3 πράσα (το λευκό μέρος )
 • σπανάκι
 • ελαιόλαδο
 • 70-100ml λευκό κρασί (προαιρετικό)
 • λεμόνι
 • αλάτι/πιπέρι 
 • λίγο μαϊντανό 
ΕΚΤΕΛΕΣΗ

Καθαρίζουμε τα λαχανικά μας

Τα κόβουμε σε κύβους/ ροδέλες 

Στην αρχή βάζουμε λίγο νερο στη κατσαρόλα (αντι για λάδι γιατί είναι πιο υγιεινό να ρίχνουμε το λάδι προς το τέλος και όχι να το κάψουμε απο την αρχή) και ρίχνουμε τα πράσα πρώτα για να μαλακώσουν μετά τα υπόλοιπα λαχανικά.

Τα ανακατεύουμε για 5-10 λεπτά και μετα ρίχνουμε το κρασί, πάλι ανακατεύουμε προσεκτικά μέχρι να εξατμιστεί το κρασί και μετά ρίχνουμε το νερό ή σπιτικό ζωμό.

Σκεπάζουμε τη κατσαρόλα και το αφήνουμε να σιγοβράσει 30 λεπτά, μετά ρίχνω το σπανάκι και το λάδι


Την αφήνουμε να βράσει 10 λεπτά περίπου, αλατοπιπερόνουμε και ρίχνουμε λεμόνι 


Μετά βάζουμε τα υλικά μας στο μούλτι ή στο μπλέντερ 


Αφού τα λιώσαμε τα υλικά μας, τη ζεσταίνουμε τη σούπα μας και είναι έτοιμη  Εγώ την συνοδεύω με ένα μικρό κριθαρένιο ντάκο και απο πάνω ξινομυζήθρα..
Απλά απόλαυση! 
Σάββατο, 13 Δεκεμβρίου 2014

MELOMAKARONA Light dhe te shijshme

Melomakarona jane ëmbëlsira tradicionale greke qe amvisat pergatisin per festen e Krishtlindjes. Jane nje nga ëmbëlsirat më të preferuara per mua dhe gjithmonë mezi pres që të vijnë Krishtlindjet për ti gatuar ato. Ne internet do gjeni shume receta, une kam keruar dhe kam krijuar receten më light, me shume vlera ushqyese dhe pa humbur shijen. Provojini :)


Përbërësit ( per brumin)

 • 1 filxhan vaj ulliri
 • 2 luge gjelle Gjalpë ose vitam light
 • 1/2 filxhan sheqer i paperpunuar 
 • 2 l.gj Mjaltë 
 • 2-3 portokall, lekuren e grir ne rende dhe lëngun
 • 1/2 gotë konjak
 • 6-7 gota miell 
 • 2 l.gj kanellë 1 lugë karafil pluhur 
 • 1 luge e vogel sode
 • 2 l.gj bakin powder 
 • 5 l.gj arra per brumin dhe 5 l.gj për garniturëPër shurupin:
 • 3 gota mjaltë
 • 2 gota ujë
 • 1/2 filxhan sheqer i paperpunuar
 • 1 portokall
 • 2 shkop kanelle
 • 1 luge karafil kokerr

PERGATITJA


Së pari  pergatisim shurupin, ziejme ujin me sheqerin, me kanellën, me portokallin te prerë në gjysmë dhe karafilat. Sa te marr nje vale e fikim soben dhe shtojme mjaltin dhe e lem te ftohet.


Rahim 6 përbërësit e parë në një mikser ose blender, derisa të shkrihet sheqeri

Në një tas të madh hedhim pjesën e lëngshme dhe pastaj përbërësit e tjerë, miellin duhet të shtojme pak nga pak dhe e preziejme shpesh.E perzjejme mirë deri sa te behet një përzierje homogjene, nuk e punojme shume brumin se forcohet dhe kete gje nuk e duam.
Marrim copa të vogëla dhe ju japim forme ovale dhe i veme ne nje tepsi me leter qe mos ngjiten, i pjekim në 180 gradë për 30 '

Sa te dalin nga soba ashtu sic jane te nxehta i hedhim ne shurup te ftohte per 2-3 minuta nga te dyja anet. Shurupi qe ngelet e mbajme qe tja u hedhim me vone sepse i mban ato te buta.Hedhim arrat e coptuara me pak kanelle dhe gati.


Gezuar dhe vitin tjeter akoma me te mira :)ΜΕΛΟΜΑΚΑΡΟΝΑ Light και πεντανόστιμα

Αγαπάω τα Χριστούγεννα για πολλούς λόγους ένας απ αυτούς είναι τα μελομακάρονα. Είναι τα αγαπημένα μου σιροπιαστά γλυκά και πάντα ανυπομονώ να έρθουν τα Χριστούγεννα να τα φτιάξω και να τα γεύομαι μαζί με τους αγαπημένους μου. Στο ίντερνετ θα βρείτε χιλιάδες συνταγές για μελομακάρονα, εγώ έχω ψάξει και έχω δημιουργήσει τη πιο υγιεινή και light εκδοχή, χωρίς να χάσουν την υπέροχη γεύση τους. Δοκιμάστε τα  :)


ΥΛΙΚΆ (για τη ζύμη)

 • 1 κούπα ελαιόλαδο 
 • 2 κ.σ βούτυρο γάλακτος ή Βιτάμ light
 • 1/2 κούπα ακατέργαστη ζάχαρη 
 • 2 κ.σ μέλι 
 • 2 πορτοκάλια, το ξύσμα και τον χυμό 
 • 1/2 ποτήρι κονιάκ
 • 6-7 κούπες αλεύρι 
 • 2 κ.σ κανέλα και 1 κ.γ γαρύφαλλο σκόνη 
 • 1 κ.γ σόδα 
 • 2 κ.σ μπεϊκιν πάουντερ 
 • 5 κ.σ καρυδόψιχα για τη ζύμη και 5 κ.σ για τη γαρνιτούρα Για το σιρόπι:

 • 3 κούπες μέλι 
 • 2 κούπες νερό 
 • 1/2 κούπα ακατέργαστη ζάχαρη 
 • 1 πορτοκάλι 
 • 2 ξυλάκια κανέλας
 • 1 κ.γ γαρύφαλλα ολόκληρα 
ΕΚΤΕΛΕΣΗ 
Πρώτα φτιάχνουμε το σιρόπι, βράζουμε το νερό με τη ζάχαρη, το ξυλάκι κανέλας, τα γαρύφαλλα και το πορτοκάλι κομμένο στη μέση. Μόλις πάρει μια βράση σβήνουμε τη φωτιά και ρίχνουμε το μέλι και μετά το αφήνουμε να κρυώσει. 


Χτυπάμε τα πρώτα 6 υλικά στο μίξερ ή στο μπλέντερ, για να λιώσει η ζάχαρη.

Σε ένα μεγάλο μπολ ρίχνουμε το υγρό μέρος και μετά τα άλλα υλικά , το αλεύρι πρέπει να το ρίχνουμε σιγά- σιγά και να ανακατεύουμε συχνά.

Ανακατεύουμε καλά μέχρι να γίνει ένα ομοιογενές μείγμα, δεν τα δουλεύουμε πολύ για να μην σκληρύνουν. Παίρνουμε ενα κομματάκι μικρό και το πλάθουμε σε οβάλ σχήμα και τα βάζουμε σε ένα ταψί με αντικολλητικό χαρτί, τα τρυπάμε με ενα πιρούνι και τα ψήνουμε στους 180 βαθμούς κελσίου για 30'  


Όπως είναι ζεστά τα ρίχνουμε στο κρύο σιρόπι για 2-3 λεπτά απο τη κάθε πλευρά.
Το σιρόπι που μένει το κρατάμε και το περιχύνουμε στη πιατέλα όπου θα βάλουμε τα μελομακάρονα για να είναι μαλακά.

Πασπαλίζουμε με ψιλοκομμένο καρύδι με λίγη κανέλα.


Χρόνια πολλά λοιπόν και του χρόνου :)

Τρίτη, 9 Δεκεμβρίου 2014

RAFTING VOL II (photos)

Καλησπέρα σε όλους σας!
Δειλά-δειλά έχουμε μπει όλοι σε Christmas mood και όλα πια μοιάζουν πιο όμορφα, πιο αισιόδοξα και πιο φωτεινά. Πιστεύω είναι η καλύτερη εποχή του χρόνου.
Εκμεταλλευτείτε τη μαγεία των Χριστουγέννων και χαρίστε δώρα, χαμόγελα, αγάπη... Όλοι το έχουν ανάγκη!!!
Επίσης, όσοι δεν δουλεύετε και μπορείτε, κάντε μικρές ή ακόμα καλύτερα, μεγάλες αποδράσεις. Είναι τόσο ωραία να ταξιδεύεις και να δεις άλλα μέρη...
Είμαι της άποψης οτι όσα χρήματα και να σπαταλάς για ταξίδια τόσο πλουσιότερος γίνεσαι... Ταξιδέψετε λοιπόν, και όχι απαραίτητα στα πιο πιο in και πανάκριβα μέρη. Παντού είναι ωραία αρκεί εμείς να έχουμε την ικανότητα να βλέπουμε το όμορφο...

Στο προηγούμενο ποστ σας είχα υποσχεθεί για περισσότερες φωτογραφίες απο την εκδρομή μου στη Δημητσάνα. Μπορεί να άργησα λίγο, έχω πολύ περιορισμένο χρόνο γι'αυτο και δεν γράφω συχνά, αλλά σήμερα ξέκλεψα λίγο χρόνο για να δείτε και εσείς, όσοι δεν έχετε πάει αλλά και εσείς που πήγατε να θυμηθείτε, πόσο ωραία είναι να διασχίσεις το ποτάμι και να δεις μια άλλη εκδοχή της φύσης. Γιατί λόγω του νερού η φύση είναι πολύ διαφορετική, είναι  σε έξαρση, γεμάτη χρώματα, ευωδιές και ζωντάνια. Γιαυτό και αξίζει να κάνεις rafting, γιατί εκτός οτι είναι μια πολύ ωραία αθλητική δραστηριότητα, βλέπεις και τη φύση απο μια άλλη οπτική γωνία!

Τώρα που ξαναβλέπω τις φωτογραφίες αισθάνομαι ευλογημένη που ζω σε ένα απ τα ομορφότερα μέρη του κόσμου, στην Ελλάδα μας! Είναι ευλογημένη αυτή η χώρα. Έχει τόσα πανέμορφα και παρθένα μέρη για να επισκεφτείς.. Μην χάνετε ευκαιρία να την εξερευνήσετε!


Απλά μαγικά!!!


Rafting

Εξερευνώντας το τοπίο 

Φαντάζομαι την άνοιξη θα είναι υπέροχα εδώ..

Πεντακάθαρα νερά


Hiiii :)

Ζωγραφιά...

Το δέντρο έχει πέσει αλλά μπορείς να περάσεις απ κάτω σκύβοντας. 

Η γέφυρα της οικογενειας Λιάπη.. !

Τα λόγια είναι περιττά..

Εδώ ενώνετε ο ποταμός Λούσιος με τον ποταμό Αλφειό 


Τα παιδιά παίζει .... :D

Με παρέσυρε το ρέμα... λαλαλαλαΠεζοπορία μετα το rafting 


Αποκορύφωση... καταρράκτης Βροντού 
Δευτέρα, 1 Δεκεμβρίου 2014

ITS RAFTING TIME

Καλημέρα, καλό μήνα και καλό χειμώνα.
Φτάσαμε στον τελευταίο μήνα του χρόνου. Πέρασε κι άλλος ένας χρόνος, γεμίσαμε με άλλες εμπειρίες, εικόνες και παραστάσεις. Άλλες καλές και άλλες άσχημες... Τελικά αυτό που απομένει όσα χρόνια και να περνάνε είναι οι αναμνήσεις, οι εμπειρίες και η γνώση. Φρόντισε λοιπόν να γεμίσεις με ωραίες αναμνήσεις και με πολύ γνώση!!! Και σίγουρα, να φροντίσεις να έχεις "ωραίους" ανθρώπους γύρω σου, μην αναλώνεσαι με πράγματα και άτομα που δεν έχουν τίποτα να σου προσφέρουν. Γιατί πολύ απλά σου απορροφάνε όλη την ενέργεια και εσύ μένεις στάσιμος και άπρακτος.
 
Εγώ πέρασα ένα πολύ ωραίο Σαββατοκύριακο στη Πελοπόννησο συγκεκριμένα στη Δημητσάνα και στα γύρω χωριά. Με μια πολύ ωραία ομάδα πήγαμε για Rafting στο ποταμό Λούσιο. Ήταν η πρώτη μου φορά αλλά δεν δυσκολεύτηκα καθόλου. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα. Το τοπίο ήταν μαγικό, η ομάδα υπέροχη, οι δάσκαλοι πρόθυμοι να μας ξεναγήσουν σ'αυτα τα πανέμορφα μέρη και φυσικά το φαγητό πεντανόστιμο...

Τα λόγια είναι φτωχά για να περιγράψουν την εμπειρία και την υπέροχη φύση, εκεί ένιωσα την εποχή του φθινοπώρου με τα ωραία χρώματα και με το κατάλληλο κρύο..  Ακόμα δεν έχω όλες τις φωτογραφίες για να τις αναρτήσω αλλά μόλις μου τις στείλουν θα δείτε και εσείς τι εννοώ..
Οργανωθείτε και κάνετε εκδρομές και αθλητικές δραστηριότητες, πιστέψτε με είναι το καλύτερο δώρο που μπορείτε να κάνετε στον εαυτό σας και στους αγαπημένους σας.

Εδώ θέλω να ευχαριστήσω την ομάδα που οργάνωσε με μεγάλη επιτυχία αυτή την εκδρομή και πού όλοι γίναμε μια μεγάλη παρέα σαν να γνωριζόμασταν χρόνια. Η ζωντανή απόδειξη οτι δεν χρειάζεται να είσαι κολλητός με τον άλλον για να περνάς καλά αυτό που χρειάζεται είναι να υπάρχει καλή διάθεση και κοινά ενδιαφέροντα.
Ανυπομονώ για την επόμενη εξόρμηση  :)

ENJOY xxx